10 Temmuz 2020 - Cuma / 22:15
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

ÜNİ-DOKAP Üst Kurul Toplantısı Yapıldı

ÜNİ-DOKAP 2020 yılı ikinci Üst Kurul Toplantısı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç başkanlığında online olarak gerçekleşt..
Bu haber 4 hafta önce eklenmiş

ÜNİ-DOKAP 2020 yılı ikinci Üst Kurul Toplantısı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç başkanlığında online olarak gerçekleşti.

Amasya Üniversitesinin de mensubu olduğu ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin (RTEÜ) dönem başkanlığını yürüttüğü Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİ-DOKAP) 2020 yılı ikinci Üst Kurul Toplantısı, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç başkanlığında online olarak gerçekleşti.

Her yıl dönem başkanlığını bir üniversitenin yürüttüğü ve 2020 yılı için de dönem başkanlığını RTEÜ’nün yaptığı ÜNİ-DOKAP’ın ikinci Üst Kurul Toplantısı’nda Birlik üyesi üniversitelerin rektörleri video konferans yöntemiyle internet üzerinden görüntülü olarak bir araya geldi.

Toplantıya YÖK Başkanı Prof. Dr. M. A. Yekta Saraç’ta katılarak toplantının açılışında bir konuşma yaptı. YÖK Başkanı, konuşmasında yeni YÖK olarak pandemi sürecinde hızlı hareket ettiklerini ve hızlı karar aldıklarını, bu süreci üniversitelerin yapıcı tutumları ve bir ekip hâlinde hareket etmeleri neticesinde sorunsuz bir şekilde geçirdiklerini dile getirdi. Öğrenci merkezli bir yaklaşım ve eğitim-öğretimin kesintiye uğramaması anlayışıyla hareket ettiklerini vurgulayan Başkan Saraç bundan sonraki süreçte hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağını, Üniversitelerin yeni sürece ayak uydurması gerektiğini belirterek dünün kararları ve dünün anlayışıyla artık bugünün yönetilemeyeceğine dikkat çekti. 2020-2021 akademik yılının başlangıcının YÖK tarafından belirleneceğini söyleyen Prof. Dr. Saraç, yeni dönemde uzaktan öğretimle verilebilecek ders oranını, yüzde 10 ile yüzde 40 arasında üniversitelerin belirleyebileceği bilgisini paylaştı.

YÖK Başkanı ile toplantıya katılan ÜNİ-DOKAP Rektörler arasında pandemi dönemi sonrası eğitim-öğretim süreçleri hakkında fikir alışverişinde bulunuldu.

Toplantının ikinci oturumu ise dönem başkanı olan RTEÜ'nün Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman’ın başkanlığında gerçekleştirildi. Bu oturumda ise; DOKAP Bölgesi’nde yer alan 11 ildeki toplam 14 üniversite olarak hem eğitim-öğretim hem de araştırma geliştirme (AR-GE) süreçlerinde iş birliği içerisinde ortak hareket edilmesi, kaynakların ortak kullanılması ve ortak birtakım araştırmalar ile projelerin yapılması gibi konular üzerinde duruldu.

Toplantıya; ÜNİ-DOKAP Dönem Başkanı RTEÜ’nün Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Karaman, Rektörümüz Prof. Dr. Süleyman Elmacı, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Tilki, Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan İnan, Bayburt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Selçuk Coşkun, Giresun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yılmaz Can, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Baykal, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sait Bilgiç, Ordu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Akdoğan, Samsun Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mahmut Aydın, Sinop Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nihat Dalgın, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin Şahin, Trabzon Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Emin Aşıkkutlu ve DOKAP Başkanı Yusuf Mengi katıldı.

Üst Kurul Toplantısı’nda alınan kararların planlanması ve uygulanması noktasında da ÜNİ-DOKAP Stratejik Kurulu görevlendirilirken bir sonraki toplantının eylül ayında yapılmasına karar verildi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Başkan Sarı’ya Esnaftan Teşekkür..  
  Avukatlar 3 Dakikalık Alkışlı Eylem Yaptı..  
  Sanat Camiası Çalıştayda Bir Araya Geldi..  
  Suluova Kaymakamlığı’nı Ziyaret Ederek Brifin..  
  Mobil Hizmetten Amasyalılar Memnun..  
  Amasya’ya Dev Yatırım..  
  Ayvaz Kurbanını TD Vakfına Bağışladı..  
  Vali Mustafa Masatlı’dan Rektör Süleyman Elma..  
  Dış Ticaret İstatistikleri, Mayıs 2020..  
  Taşıyabildiğimiz Kadar Varsın..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.