10 Temmuz 2020 - Cuma / 21:40
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Amasya Tamimi Bir Kurtuluş ve Kuruluş Belgesidir

CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer’in Atatürk'ün Amasya'ya gelişi ve Amasya'nın bitmeyen projeleri hakkında TBMM'de konuşma yaptı...
Bu haber 3 hafta önce eklenmiş

CHP Amasya Milletvekili Mustafa Tuncer’in Atatürk'ün Amasya'ya gelişi ve Amasya'nın bitmeyen projeleri hakkında TBMM konuşması şu şekildedir; İstanbul Milletvekilimiz Enis Berberoğlu’nun Milletvekilliği Anayasaya ve Hukukun Evrensel Kurallarına göre haksız olarak düşürülmüş, millet iradesi yok sayılmış ve telafisi imkansız zararlara yol açacak bir durum yaratılmıştır.  Enis Berberoğlu’nun Milletvekilliğinin düşürülmesi, içinde yaşadığımız 20 Temmuz Sivil Darbe sürecinin bir sonucudur. Bizler, Adaleti, hakkı ve hukuku sağlamak için demokrasi mücadelemize yılmadan devam edeceğiz.

12 Haziran, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Amasya'ya gelişinin ve cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı günün 101'inci yılı. Amasyalılar olarak bu günü büyük bir coşkuyla ve sevgiyle on gün boyunca kutlayacağız. 12-22 Haziran tarihi sadece Amasya için değil, Türkiye için en önemli tarihlerden biridir, yeni kurulacak devletin müjdesinin verildiği ve şeklinin söylendiği gündür. Bu müjdenin Amasya'dan verilmesi ise tüm Amasyalılar için gurur verici ve övünç doludur.

Değerli milletvekilleri, Mustafa Kemal Atatürk Nutuk'ta; günün koşullarını ve Osmanlı Devleti'nin son durumunu anlattıktan sonra sözüne şöyle devam eder: "Efendiler, bu vaziyet karşısında bir tek karar vardı. O da hâkimiyeti milliyeye müstenit, bilakaydüşart müstakil yeni bir Türk devleti tesis etmek! tatbikatına başladığımız karar, bu karar olmuştur."  O dönemde ülkenin durumunu çok iyi tahlil eden Mustafa Kemal Atatürk, mevcut durumdan çıkışın yolunun yeni ve bağımsız bir devlet olduğunu ve bu devletin temelini de "millî egemenlik" ilkesinin oluşturacağını kafasına koyduktan sonra Samsun'a doğru yola çıkmış, sonrasında Havza ve devamında, 12 Haziranda Amasya'ya geçmiştir. Amasya'da on gün kalan Mustafa Kemal, 21 Haziran akşamı arkadaşlarıyla Topçu Kışlası'nda toplanmış ve sabaha kadar süren toplantı sonrasında tarihe altın harflerle yazılan Amasya Tamimi okunmuştur.

Amasya Tamimi bir kurtuluş ve kuruluş belgesidir. "Vatanın tamamı, milletin istiklali tehlikededir. Hükûmet merkezi, itilaf devletlerinin etkisi ve denetimi altında bulunduğundan, sahip olduğu sorumluluğun gereklerini yerine getirememektedir. Bu durum, milletimizi adı var, kendi yok durumuna düşürüyor. Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.”  Amasya Tamiminin özeti budur.

Değerli milletvekilleri, 101'inci yılında Amasya Tamimini çok iyi anlamalı ve kendimize rehber edinmeliyiz. Özellikle ülkeyi yönetenler bu belgeyi ezberlemeli ve özümsemelidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin dış ve iç politikası belirlenirken bu tamim içeriği rehber olarak alınmalıdır.

Hele hele devlet yönetiminde "egemenliğin kayıtsız şartsız millette olduğu" ilkesi asla vazgeçilmeyecek veya tırpanlanmayacak şekilde kayıtsız ve şartsız korunmak zorundadır. Aslında bu ilkeyi en iyi korumanın yolu ise 16 Nisan referandumuyla geçilen tek adam rejiminden derhâl vazgeçmekten ve eksikleri giderilmiş güçlü parlamenter rejime tekrar dönmekten geçmektedir.

Sayın Başkan, değerli milletvekilleri; Amasya Tamiminin 101. yılındada bir türlü bitmeyen Amasya Projelerimizden bahsetmek isterim.

1) Aydınca köyümüzün kuzeyine Aydınca Barajı yapılması kararı alındı ve bu karar doğrultusunda 29/02/2011 tarihinde 31.580.760.72 TL bedelle ihale yapıldı, 19/06/ 2012’de sözleşmesi imzalanarak işe başlandı. Aydınca barajı tamamlandığında Ezinepazarı, Uygur, Avşar,Eskikızılca,Halifeli, Karaali, karsan,kale,keşlik, Küçükkızılca, mahmatlar,sarıyar, tatar,yolyanı, sarımeşe ve aydınca köylerinin 33.300 dekarlık tarım arazisini sulayacaktı.

Böyle bir barajın yapılacak olması bölge çiftçisini tam anlamıyla mutlu etti. İhale şartnamesine göre işin tamamlanma tarihi 25/05/2016 tarihi yani 4 yıl öncesi iken maalesef, Ak Partinin yanlış ekonomi ve yatırım politikaları yüzünden bugüne kadar bitirilemedi. Aradan geçen 8 senelik sürede bitirilip hizmete açılamayan Aydınca barajının , bu hızla devam ederse önümüzdeki 8 yılda da bitirilmesi zor görünüyor, Bölge halkı ve Ülkemiz zarar etmeye devam ediyor.

2) Yine, Merzifon ilçesinde tarihi eser konumunda olan Kızlar Mektebi, aslına uygun restorasyon edilecek ve buraya ilçe halk kütüphanesi yapılacaktı. Bu amaçla 3.494.000,00 TL  bedelle 2016 yılında ihalesi yapılıp işe başlandı ancak diğer yatırımlar gibi bu projede yarıda kaldı ve şu anda da çalışma yapılmıyor. İlçenin simge binalarından biri olan Kızlar Mektebinin geleceği belirsiz bir vaziyet aldı.

3) Bitirilemeyen bir diğer proje, Taşova- Ayvacık Karayolu.. Bölge için çok önemli olan ve adeta bölgenin yeni ticaret yolu olacak Taşova- Ayvacık karayoluda yıllardır bitirilemiyor, meyvecisi nakliyecisi, tüccarı yıllardır fazla para harcamaya devam ediyor.

4) Gümüşhacıköy ilçemize bağlı Beden ve Saraycık köyleri sulama göletleri, iş bitim süreleri dolmasına rağmen bir türlü tamamlanıp hizmete sokulamıyor. Köy yollarının asfaltlanması tamamlanamamış, içme suyu sorunları tam anlamıyla çözülememiş 10’larca köy bulunuyor.

Vel hasıl 2020 yılı da Amasya için sorunların çözüleceği değil artarak büyüyeceği bir yıl olarak geçecek.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Başkan Sarı’ya Esnaftan Teşekkür..  
  Avukatlar 3 Dakikalık Alkışlı Eylem Yaptı..  
  Sanat Camiası Çalıştayda Bir Araya Geldi..  
  Suluova Kaymakamlığı’nı Ziyaret Ederek Brifin..  
  Mobil Hizmetten Amasyalılar Memnun..  
  Amasya’ya Dev Yatırım..  
  Ayvaz Kurbanını TD Vakfına Bağışladı..  
  Vali Mustafa Masatlı’dan Rektör Süleyman Elma..  
  Dış Ticaret İstatistikleri, Mayıs 2020..  
  Taşıyabildiğimiz Kadar Varsın..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.