22 Ekim 2020 - Perşembe / 11:44
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Besin Alerjisinin Belirtileri Nelerdir

Bazen çok sevdiğiniz bir besin vücudunuzda ciddi kaşıntılara, kızarıklıklara hatta anaflaktik şoka bile neden olabilir. ..
Bu haber 1 ay önce eklenmiş

Bazen çok sevdiğiniz bir besin vücudunuzda ciddi kaşıntılara, kızarıklıklara hatta anaflaktik şoka bile neden olabilir. Bu durumda o besini yemek için diretme, yapılacak en son şey olmalı çünkü vücudun verdiği tepki aslında o besine karşı alerjiniz olduğunun en önemli kanıtı. Besin alerjisi nedir? Besin alerjisi nasıl anlaşılır? Besin alerjisine ne iyi gelir? Besin alerjisi belirtileri nelerdir? Amasya İl sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz bilgiler verdi.

Besin alerjisi nedir

Besin alerjisi; vücudun, bağışıklık sisteminin yabancı olan veya yabancı olarak tanımladığı maddelere karşı geliştirdiği reaksiyonlar olarak tanımlanabilir.

Gelişen reaksiyonlar genellikle gıdanın yenmesinden sonraki ilk 2 saat içinde kendini belli eder. Bakıldığında her besin alerjiye yol açabilir ancak sık yenilen gıdalara karşı alerji daha çok görülür.

Hangi besinler alerji yapar

Bazı besinler özellikle çocukluk döneminde alerjik reaksiyonlara neden olurken bazıları ise hayat boyu devam edebilir.

Bu noktada alerjiye yol açan temel faktör daha çok besinlerin içindeki protein yapılarıdır. Görülen en yaygın alerji, fıstık alerjisidir.

Alerjiye en sık neden olan diğer besinler nelerdir

Çilek, çikolata, bal, ketçap, mayonez, tahıllar, inek sütü, margarin, yumurta, balık, kabuklu deniz ürünleri, kabuklu kuru yemişler, yaban mersini, domates.

Tahılların içinde bulunan glüten, proteini işlenmiş gıdalarda en fazla bulunan katkı maddesidir ve alerjiktir. İnek sütünde bulunan kazein proteini de alerjik ve kanserojendir.

Besin alerjisinin belirtileri nelerdir

Burunda tıkanıklık, hapşırma, geniz akıntısı, gözlerde sulanma, damakta kaşıntı, deride kaşıntı, yanma, kızarıklık, kurdeşen, dudak ve göz kapaklarında şişlik, nefes darlığı, hırıltı, öksürük, karın ağrısı, kusma, tansiyon düşüklüğü, baş dönmesi.

Besin alerjilerinde nadir de olsa anafilaksi ortaya çıkabilir. Anafilaksi, farklı organ ve sistemlerin aynı anda oluşturduğu ciddi ve yaşamı tehdit edebilen alerjik reaksiyondur.

Bu duruma yol açan maddenin küçük bir kısmı bile çok ciddi sonuçlara neden olabilir. Özellikle besin alerjisine astımın eşlik ettiği hastalarda daha şiddetli reaksiyonlar görülebilir.

Besin alerjisi teşhisi nasıl konulur

Besin alerjisinde sağlıklı bir tanı koymak zor olabilir bu sebeple deneyim gerektiren bir süreçtir. Dikkatli yürütülmeyen işlemlerin sonucunda yanlış tanı konulması ile hastalara gereksiz diyet uygulaması yapılabilir. Hastalık öyküsü, tanı için en önemli basamaktır.

Tüketilen besinin içeriği ve miktarı, belirtilerin ortaya çıkış ve düzelme zamanı, daha önceden ve daha sonra benzer reaksiyonların olup olmadığı iyi bilinmelidir.

Bazı hastalardan, şikayetlerinin nedeninin bulunabilmesi için besin günlüğü tutmaları istenebilir. Tükettiği gıdaların ayrıntılı bir şekilde bu günlüğe kaydedilmesi tanısal sürece yardımcı olabilir.

Besin alerjilerinde belirtilerin özelliği ve çıkış zamanı, izlenecek tanısal işlemler açısından son derece önemlidir.

Besin alerjisi nasıl tedavi edilir

Tedavi nasıl yapılmalıdır? Besin alerjilerinde kanıtlanmış bir radikal tedavi yöntemi yoktur. Hastanın alerjik olduğu besin ürünlerinden kaçınması reaksiyonları önlemenin tek yoludur. Besin alerjisi olan hastalarda ortaya çıkan hafif reaksiyonlarda bazı ilaçlar kullanılabilir.

Anafilaksi öyküsü olan veya yüksek riskli besin alerjili hastalara adrenalin oto-enjektör verilmeli ve kullanımı hakkında bilgilendirilmelilerdir. Anafilaksi ani başlayan ve acil bir durum olduğu için hastalar ya da ebeveynlerin adrenalin oto-enjektörü mutlaka yanlarında bulundurmaları gerekmektedir' diye konuştu.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Diyanet Sen Şubesinden Gazetemize Ziyaret..  
  İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı..  
  Başkan Sarı’ya Karsan Köyü Derneğinden Ziyare..  
  Başkan Sarı’dan Kutlama Mesajı..  
  Sarı, Genç Çiftin Nişan Yüzüklerini Taktı..  
  Kenevir Hasadı Yapıldı..  
  Serçoban Mesire Alanı Tam Not Aldı..  
  İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Toplantı Yaptı..  
  Başkan Sarı, Ülkü Ocaklı Gençlerle Buluştu..  
  Azerbaycan’a Konvoylu Destek..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.