22 Ekim 2020 - Perşembe / 12:49
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Terzi: Dil Ülküsü ile Yetiştirilen Nesiller Mirasımızın Taşıyıcısıdır

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi , 26 Eylül Türk Dil Bayramı’nı kutlayarak, Türk dilini korumanın, geliştirmenin, dünyada kabul gören b..
Bu haber 3 hafta önce eklenmiş

Türk Eğitim-Sen Amasya Şube Başkanı Kamil Terzi , 26 Eylül Türk Dil Bayramı’nı kutlayarak, Türk dilini korumanın, geliştirmenin, dünyada kabul gören bir konuma getirmenin önemine dikkat çekti.

Dilin sözlük tanımının, “İnsanların düşündüklerini ve duyduklarını bildirmek için kelimelerle veya işaretlerle yaptıkları anlaşma, lisan” olduğunu söyleyen Terzi;“Milletler dil ile varlığını sürdürür; değerlerini, kültürlerini, edebiyatı, bilim ve teknolojiyi, sanatı dil ile nesilden nesile aktarır. Dili milli kimliğimizdir. Dilini koruyamayan milletler, öncesinde parçalanmaya devamında da yok olmaya mahkûmdur. Bu noktada yapılması gereken en önemli husus, toplum olarak dil bilincimizi yüksek tutmaktır” dedi.

Türk dili öyle güçlü bir tarihe, kültüre, soydaşlığa dayanır ki, köklerinden sarsılması mümkün değildir.

Türkçenin ses bayrağımız olduğuna vurgu yapan Terzi,“Kendi köklerine sıkı sıkı tutunan Türk dili, geçmişten günümüze tüm kıtalarda hüküm sürmüştür. Türk dili konuşulan dünya 300 milyona yakın kişiye tekabül eden geniş bir coğrafyadır. İnsanlık tarihi kadar eski Türk Dili’nin 8. Yüzyıla ait bilinen ilk metinleri olan Orhun abidelerine bakarak yapılan incelemelerde dilin özelliklerinden yola çıkarak yapılan değerlendirmelerle Türk Dilinin 2000 yıl ötelerden itibaren konuşulduğu ve yüzlerce yıldır işlenerek bu metinlerin oluşturulduğu dil bilimciler tarafından dile getirilmektedir. Yuvarlak olarak yapılan bir hesaplama ile 4000 yıllık tarihi  bulunan Türk Dili, Finlandiya içlerinden başlayan Türk Dili Coğrafyası’nın sınırları Doğuda Çin’in içlerine, güneyde Hindistan Haydarabad’tan güney ve kuzey Sibirya yoluyla yukarıya, Kuzey Buz Denizi’ne ve son olarak batı Sibirya ve ulaşır. Yukarıda sınırlarını verdiğimiz geniş alan, çok sayıda farklı dili içinde barındırır. Türk dillerinin konuşulduğu coğrafya; Anadolu, Azerbaycan, Kafkasya, İran, Irak, Afganistan, Batı ve Doğu Türkistan’ın tamamı, Doğu Avrupa, güney, kuzey ve batı Sibirya ile Volga bölgesini kapsar.

Geçmişten günümüze kadar pek çok farklı mecrada hüküm süren Türkçenin Anadolu coğrafyasındaki serüveni Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşu ile yapılan çalışmalar ile kendi köklerinden beslenerek daha güçlü olarak yoluna devam etmiştir. Atatürk; 'Türk milletinin dili Türkçedir. Türk Dili dünyada en güzel, en zengin ve kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sevip onu yükseltmek için çalışır. Bir de Türk Dili, Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği sonsuz felaketler içinde ahlakını, göreneklerini, anılarını, çıkarlarını kısacası; bugün kendisini millet yapan her niteliğinin, dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk Dili, Türk ulusunun yüreğidir, beynidir' diyerek Türkçenin sadece bir iletişim vasıtası olmadığını, Türk milletinin maddi ve manevi önemli kültür ürünlerinin barınağı, Türk milletinin dimağı olduğunu dile getirmektedir" diye konuştu.

Türk dili öyle güçlü bir tarihe, kültüre, soydaşlığa dayanır ki, köklerinden sarsılması mümkün değildir.

Büyük Atatürk’ün, 12 Temmuz 1932 yılında Türk Dili Tetkik Cemiyeti’ni kurduğunu,   26 Eylül 1932 yılında da 1. Türk Dil Kurultayı’nı toplayarak, Türkçenin gelişmesine hizmet ettiğini söyleyen Terzi, “Atatürk, Türk dili ve Türk tarihini öylesine önemsiyordu ki, vasiyetnamesinde, ‘Her sene nemadan mütebaki miktar yarı yarıya, Türk Tarih ve Dil kurumlarına tahsis edilecektir’ ifadesine yer verdi. Atatürk, 1934 ve 1936 yıllarında da düzenlenen ve bilimsel bildirilerin sunulduğu, Türk dili üzerine araştırmaların yapıldığı, dil politikalarının belirlendiği Türk Dil Kurultaylarına katıldı” diye konuştu.

Terzi açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Türk dili öyle güçlü bir tarihe, kültüre, soydaşlığa dayanır ki, köklerinden sarsılması mümkün değildir. Bizlere düşen Türkçemizi korumak, yabancı dillerin etkisi altına girmesine engel olmak, bir bilim dili olarak güçlenmesini sağlamak Türkçenin doğru kullanımını sağlamak, bölücü unsurları ayıklamak, gelecek nesilleri dil ülküsü ile yetiştirmek, bir ve beraberliğe hizmet etmesine öncülük etmek çok önemlidir. Aksi takdirde Türkçenin savrulmasına, bu şekilde de bağımsızlığımıza darbe vurulmasına, geleceğimizin yok olmasına engel olamazsınız” dedi.

Milet olmanın en önemli unsurlarından birisi de dildir.

Türk devletinin kurumlarının yıpranması, hatta daha büyük felaketlere uğraması durumunda dahi bu necip millet köklerinden kendisine bir çıkış yolu bulacak, küllerinden doğacak kudrettedir. Bunun yegane kaynaklarından birisi de ses bayrağımız Türkçedir. Türk demek, dil demektir. Millet olmanın en belirgin niteliklerinden biri dildir. Milli benlik her şeyden önce kesinlikle Türkçe konuşmakla mümkündür. Türkçe konuşmayan bir kişi, belli bir süre sonra dilin geri planında yer alan Türk düşünce sisteminden uzaklaşacak benliğini ve kimliğini kaybedecektir.

YÜKSEK TAKİPÇİ SAYISINA ULAŞAN KİŞİLER VİDEOLARINDA TÜRKÇEYİ DOĞRU KULLANMALIDIR

Tabela kirliliğine de değinen Terzi, “gerek alış veriş merkezleri, kafeler, lokantalar gerekse iş yerleri, cadde ve sokaklar yabancı isimlerden ivedilikle temizlenmelidir." dedi. Çevremizde İngilizce, Arapça ve başka dillerde çok sayıda tabelanın bulunmasının dilimiz açısından ciddi risk olduğuna dikkat çeken Terzi, belediyelerin bu tabelaları kaldırarak yerine Türkçe isimler kullanılmasını teşvik etmesini istedi. Televizyon ve radyo programlarında, youtube gibi video paylaşım platformlarında özellikle çocuklar ve gençler için üretilen videolarda, yüksek takipçi sayısına ulaşan kişilerin konuşmalarında, şarkı sözlerinde, dizilerde, reklamlarda Türkçenin yanlış kullanımına dair yüzlerce örnek olduğunu, ayıplı sözlerin yer aldığını belirten Terzi, tüm bu içeriklerin denetlenmesinin önemli olduğunu söyledi.

Gençlerin bu örnekleri rol model alarak Türkçenin kullanımı ile ilgili sık sık hatalar yaptığına dikkat çeken Terzi, ne dediği anlaşılmayan, Türkçeyi derme çatma şekilde kullanan, argo sözleri konuşmalarının merkezine alan bir gençlik yetiştiğini söyledi.

İNTERNET TABANLI İÇERİKLER TÜRKÇENİN KORUNMASI YÖNÜYLE DE YAKIN PLANA ALINMALIDIR

Z kuşağı olarak tabir edilen kuşağın, teknoloji ile içli dışlı olmasının internet üzerinden beslenmeleri sonucunu doğurduğunu kaydeden Terzi, “Bu nedenle özellikle internet tabanlı içerikler yakın plana alınmalıdır, kontrol mekanizmaları hayata geçirilmelidir” dedi. Terzi, bu noktada topluma yön veren kişilerin de hassasiyet göstermesini istedi.

Terzi sözlerini, “Bu vesileyle Türk Dil Bayramı'nı kutluyor; Türk eğitimcileri olarak Türk dilini yaşatmak ve geleceğe taşımak için çalışmaya devam edeceğimizin bilinmesini istiyoruz.” diyerek tamamladı.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Diyanet Sen Şubesinden Gazetemize Ziyaret..  
  İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu Toplandı..  
  Başkan Sarı’ya Karsan Köyü Derneğinden Ziyare..  
  Başkan Sarı’dan Kutlama Mesajı..  
  Sarı, Genç Çiftin Nişan Yüzüklerini Taktı..  
  Kenevir Hasadı Yapıldı..  
  Serçoban Mesire Alanı Tam Not Aldı..  
  İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu Toplantı Yaptı..  
  Başkan Sarı, Ülkü Ocaklı Gençlerle Buluştu..  
  Azerbaycan’a Konvoylu Destek..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.