24 Ekim 2020 - Cumartesi / 17:52
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Burak: Ağır Bir Şekilde Cezalandırılmalılar

Ak Yeşil Yıldız Derneği Amasya İl Başkanı Fatih Burak sahte alkol olaylarının artması üzerine bir açıklamada bulundu. ..
Bu haber 1 hafta önce eklenmiş

Ak Yeşil Yıldız Derneği Amasya İl Başkanı Fatih Burak sahte alkol olaylarının artması üzerine bir açıklamada bulundu. Burak; Son günlerde Türkiye sahte alkolden dolayı ölen vatandaşlarımızın sayılarının arttığını üzülerek takip ediyoruz.

Kırıkkale, İzmir, Mersin, İstanbul, Muğla ve Aydın'da ve alkol zehirlemesinden ölen vatandaşımızın sayısı 49 bulmuş bu sayısının artması öngörülmektedir.

Üzülerek ifade edelim ki Türkiye'de alkolle mücadele noktasında çok da başarılı bir politika izlediğimiz söylenmemektedir. Türkiye'de bir kısım vatandaşın gündeminde alkole müdahale etmek yaşam tarzına müdahale etmekle eşdeğer tutulduğu için siyasi partiler bu anlamda ciddi manada adımlar atamamaktadır. Mahalle baskısından kaynaklı yapılan düzenlemelerde hayata geçirilmemektedir.

Her yıl alkol zehirlenmesinden kaynaklı onlarca vatandaşımızı yitirdiğimiz gibi alkolün yol açtığı felaketlerde göz önünde bulundurulursa binlerce insanımız maalesef alkolün mağduru olmuştur. Trafik kazaları, kadına karşı şiddet, istismar, adli ve adi vakaların sebebi olarak da alkol önümüze sebep olarak çıkmaktadır.

Alkol için konulan yüksek vergiler kullanıcı için bir bahane olarak merdiven altı alkol kullanmaya tevessül ettirmiştir.

Alkolle ilgili yapılan düzenlemeler; yaş sınırı, alkol satış zamanı, alkollü mekanların bulunduğu alanlarla ilgili denetim yetersizliğinden kaynaklı çalışmalar kağıt üstünde kalmış ve toplumda alkol kullanımı azalacağına maalesef fazlalaşmıştır.

Zararlı zararsız alkolün, vergiye tabii tutulma mantığı ile değerlendirilen bir toplumda alkolle mücadele etmek elbette ki zordur.

Alkolün her türlüsünün zararlı olduğunu, tıpkı sigara ile mücadele noktasında yapılan çalışma gibi alkol ile mücadele çalışmasının da hızlandırılması gerektiğini bir kez daha söylüyoruz. Sigara paketlerinde konulan resim ve uyarılar gibi alkol şişelerini de uyarıcı resimler konulmalıdır.

Var olan yasal mevzuatın eksik yönlerinin tekrar gözden geçirilmesi, denetim mekanizması ölüm vakalarının öncesinde de ciddiyetle yapılması. Sahte alkol satış ve üreticilerinin değil, diğer madde üreticilerinin ve satıcılarının da ağır bir şekilde cezalandırılmasını kamuoyu bekliyor.

Kurulma felsefesinde alkolle mücadele olan büyük STK’ların yapmış olduğu modül çalışmaları maalesef kağıt üzerinde kalmakta, ağırlıklı olarak tütün bağımlılığı mücadelesi veriliyor görüntüsünden kurtulmaları gerekmektedir.

Sağlık Bakanlığı özellikle madde bağımlılığı, alkol bağımlılığı, tütün bağımlılığı ve davranışsal diğer bağımlılıklar üzerinde kurum olarak çalışmalarını hızlandırmalı var olan STK’larla alan çalışmalarında eşitlikçi bir şekilde hareket etmelidir.  Avrupa'da olduğu gibi bu alanda çalışan STK’lar teşvik edilmelidir.

Tıpkı uyuşturucu bağımlılığı noktasında UYUMA projesi gibi alkol bağımlılığı noktasında da aplikasyonlar oluşturulmalı alkol kullanımı noktasında mekanlar sıklıkla kontrol edilmeli ve alkol satıcı işyerlerine ruhsat verilmesi zorlaştırmalıdır.

Yeşil Yıldız Derneği olarak alkolün bandrollü bandrolsüz; faturalı faturasız ayrımını yapmaksızın üretiminin yasaklanması taraftarı olduğumuzu ve alkol kullanan vatandaşlarımızın tedavi edilmeleri noktasında bir saha çalışmasının yapılmasının elzem olduğunu düşünüyoruz.

Alkolle mücadele, madde ile mücadele, tütünle mücadele iktidar ve muhalefetiyle mecliste ele alınmalı yapılan çalışmaların toplumun menfaati, gelecek neslin selameti için yapıldığı kamuoyu ikna edilmelidir.

Bağımlılık yapıcı madde ve alkol ile mücadele noktasında her geç kaldığımız gün bizim aleyhimize olacaktır.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  35 Ülkeyle Eş Zamanlı Fidan Dikilecek..  
  “Akademik Yazım ve Araştırma Teknikleri” Konu..  
  Çocukluk Arkadaşının Evine Misafir Oldu..  
  Sanayi Kuruluşlarına Koronavirüs Denetimi..  
  Müteşebbis Heyeti ve Sanayiciler Buluştu..  
  Gökçedere’den Sarı’ya Ziyaret..  
  Bizimle Birlikte Çiftçi ve Bölgemiz Kazanacak..  
  Kur'an Kursu'nu Ziyaret Etti..  
  Suluova Şeker Fabrikasında İncelemelerde Bulu..  
  Sarı: 101. Yılı Kutlu Olsun..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.