15 Haziran 2021 - Salı / 12:33
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Sağlık En Önemli Hazinemizdir

İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, koronavirüs salgınına karşı mücadelemizi büyük özverilerle devam ettirmeye çalışıyoruz, dedi...
Bu haber 7 ay önce eklenmiş

İl Sağlık Müdürü Dr. Öner Nergiz, koronavirüs salgınına karşı mücadelemizi büyük özverilerle devam ettirmeye çalışıyoruz, dedi.

Pandemi savaşının tek taraflı yürütülemeyeceğini söyleyen Dr. Nergiz; “Tüm Dünyada olduğu gibi Ülkemizde de devam eden Koronavirüs salgınına karşı mücadelemizi başta sağlık ordumuz olmak üzere Ülkemizin tüm imkanlarıyla hiç aksatmadan büyük özverilerle devam ettirmeye çalışıyoruz.

İlimizde ilk vakamızın görüldüğü 17 Marttan itibaren Valiliğimizin koordinesinde İl Pandemi Kurulu tarafından gerekli tedbirler alınmış, denetimler yapılmış ve vaka sayılarımız kontrol altına alınmıştı. Havaların soğumaya başlaması ile birlikte mevsimsel influanza görülmeye başlaması, vatandaşlarımızın sosyalleştiği kafe, restoran gibi kapalı alanlarda ve işyerlerinde sosyal mesafe ve maske kurallarına uymamaları, bazı vatandaşlarımızın olayın ciddiyetini kavramamaları yüksek sayıda vaka artışlarına sebep olmuştur.

Vaka takiplerimizde gördüğümüz önemli bir ayrıntı aile içi, akraba eş dost ziyaretlerinde bulaşların yüksek sayıda olması. Bu nedenle vatandaşlarımızdan ricamız bu konuda bize destek olmaları, akraba eş dost ziyaretlerini zorunlu olmadıkça yapmamaları, aile içinde testi pozitif çıkan varsa semptomu olsun olmasın kendilerini izole etmelerini, 2-3 gün öncesi temas ettikleri kişilere bilgi verip onların da izole olmalarını sağlamalarıdır. Testi pozitif çıkan kişi bulaştırıcılığı yüksek kişidir. Bu kişileri biz filyasyon ekiplerimizle evlerinde tedavilerini başlıyor Aile Hekimlerimiz ve İl Operasyon Çağrı Merkezlerimizle gerekli takiplerini yapıyoruz. Vatandaşlarımız haklı olarak tedirgin oluyorlar ve test yaptırma çabasına giriyorlar. Test değil hastanın kliniği daha önemli bir ayrıştırıcıdır. Test doğru zamanda yapılmadığında negatif çıkabilir bu da vatandaşlarımızın “bende hastalık yok” deyip izolasyonu terk etmesine ve yeni pozitif vakalara sebep olur.  65 yaş üstü ve kronik rahatsızlığı olan vatandaşlarımızın çok iyi korunmaları elzemdir. Başımızın tacı yaşlılarımızın bu dönemde önemli bir işleri olmadıkça evlerinden çıkmamalarını ve dışarıyla bağlantısı olan yakınlarına mesafeli durmalarını önemle rica ediyoruz.

Vatandaş olarak durumun önemini çok iyi kavramamız gerekiyor. Pandemi savaşı tek taraflı yürütülemez. Mutlaka maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymalıyız. Testi kırılmadan önce önlem alalım. Hepimiz tek isteği ve amacı bu hastalığın ülkemizi ve dünyayı terk etmesidir. Sağlık en önemli hazinemizdir. Sağlıklı günler diliyorum” şeklinde konuştu.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  102’nci Yılında Aynı Heyecan ve Coşku..  
  Jandarma’dan Vali Masatlı’ya Ziyaret..  
  Minik Afacanlar Bölge Müdürlüğünü Ziyaret Ett..  
  MEB'e Çağrı: Andımız Okutulsun!..  
  YEDAŞ'tan büyük ilgi gören proje 'BİZ SİZİ AR..  
  Erzurum Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasy..  
  İstanbul Üniversitesi..  
  Kütahya Dumlupınar Üniversitesi..  
  Amasya'mız Örnek Bir Şehirdir..  
  Vali Masatlı’dan Tamim Mesajı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.