26 Ocak 2021 - Salı / 15:32
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

ATSO Başkanı Talepleri Cumhurbaşkanı’na İletti

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Kırlangıç Karadeniz Bölgesinin taleplerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletti...
Bu haber 2 ay önce eklenmiş

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Kırlangıç Karadeniz Bölgesinin taleplerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletti.

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bakanların katılımıyla düzenlenen TOBB Türkiye Ekonomi Şurası'na katılım sağladı.

Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından düzenlenen Ekonomi Şurası toplantısında Amasya'nın da dahil olduğu Karadeniz Bölgesinin sorun ve sıkıntılarını Cumhurbaşkanı'na aktardı.  

Başkan Murat Kırlangıç, “Karadeniz Bölgesi iş dünyasının beklentilerini ve yaşadıkları bazı sorunları Şehzadeler şehri Amasya’dan aktaracağım” dedi. 

"Sayın Cumhurbaşkanım, Sayın TOBB Başkanım, Kıymetli Oda ve Borsa Başkanlarım, Sizleri şehzadeler şehri Amasya’dan saygıyla selamlıyorum."

"Sayın Cumhurbaşkanım, sizleri her zaman Türk İş dünyasının yanında görmek bizlere ayrı bir güç ve güven veriyor. İş dünyamıza verdiğiniz destekler için Karadeniz Bölgesi adına teşekkür ediyorum" diyen Başkan Kırlangıç, sözlerini şu şekilde sürdürdü; "Sayın Cumhurbaşkanım izninizle bugün sizlere Karadeniz Bölgesi iş dünyasının beklentilerini ve yaşadıkları bazı sorunları aktaracağım.

1-Karadenizin batısı ile doğusunu birbiriyle bağlayacak olan Karadeniz Demiryolu ağının bölgedeki illere bağlantı verecek şekilde bir an önce hayata geçirilmesini talep ediyoruz.

2-Karadeniz – Akdeniz otoyolu çalışmalarının hızlandırılması ve ivedilikle neticelendirilmesini istiyoruz.

3-Bölgemizdeki Organize Sanayi Bölgelerinin farklı sorunları mevcut. Genişleme alanı yetersizliği, Doğalgaz bağlantısını olmaması, Alt yapı eksiklikleri ve Kamulaştırma ödeneklerinin henüz gönderilmemesi gibi. Bu eksikliklerin hızlı bir şekilde çözümlenmesi bölgeye yeni yatırımların gelmesinde ve istihdam sağlanması açısından önem arz etmektedir.

4-Karadeniz Bölgesi olarak Kültür turizmi yapmamıza rağmen diğer turizm bölgeleriyle aynı teşvik sisteminden yararlanıyoruz. Turizm Teşvik Sisteminin çeşitlendirilmesini ve kültür turizmini güçlendirecek yeni destekler sağlanmasını talep ediyoruz.

5-Tarım desteklerinin tapu sahibine değil, araziyi işleyen kişilere verilmesi üretimin miktarının ve kalitesinin artmasını sağlayacaktır.

6-Hayvancılıkta maliyetlerin döviz kurundaki yükselişlere bağlı olarak her geçen gün artmasına rağmen, özellikle süt fiyatlarının sabit kalması süt üreticilerini zor durumda bırakmakta ve hayvan sayısının her geçen gün azalmasına neden olmaktadır. Bu konuda acil bir düzenlemenin yapılmasını talep ediyoruz.

7-Ticaret hayatında bir sebepten dolayı zora düşerek, ödemelerinde gecikme yaşamış ve bu nedenle bankalar tarafından finansmana erişmelerine izin verilmeyen firmalarımız için ticari sicil affının hayata geçirilmesinin önemli olduğunu düşünüyoruz.

8- Vergi barışı kapsamında, matrah artışının, vergi mükelleflerine kasa affı uygulamasının ve stok affının hayata geçirilmesini talep ediyoruz.

9-Medikal sektörü firmalarımızın kamu kuruluşlarından yaklaşık 2 yıla varan alacakları bulunmakta. Ödemelerin herhangi bir ıskontoya tabi tutulmadan kısa sürede belli bir takvime bağlanarak ödenmesi firmalarımızı zor durumdan kurtaracaktır.

10-Covid-19 pandemisi sürecinde devletimizin sağladığı destekler kapsamında kullandırılan kredilerin geri ödeme zamanı geldi. Ancak, pandemi sürecinin artarak devam etmesi ve iş hayatına olumsuz etkileri nedeniyle kredi ödemelerinin ertelenmesini talep ediyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanım,

Bölgemizin ortak taleplerini şahsıma ayrılan süre içerisinde sizlere aktarmaya çalıştım. Bu yoğun döneminizde bizler zaman ayırdığınız için iş dünyası adına teşekkürlerimi arz ediyorum" dedi.

 Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Yaşlılar İçin “Aktif Yaşam Merkezi”..  
  Kitap Hediye Etti..  
  Yeni Kütüphane Projesine İlişkin Değerlendirm..  
  Devletimiz Her Zaman Sizlerin Yanındadır..  
  Türkiye Gelişim Ajansıyla Uyum İçerisinde Çal..  
  Burdur Belediye Başkanlığı..  
  Şırnak Belediye Başkanlığı..  
  Kafkas Üniversitesi Rektörlüğü..  
  Çok Çalışıp, Başaracağız..  
  ATSO Başkanı Kırlangıç Sorunları Masaya Yatır..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.