26 Ocak 2021 - Salı / 14:10
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Çözülmeyecek Hiçbir Sorunumuz Yok Güzel Ülkemizde

Sağlık-Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi; Sendikacı olarak yapmak istediğimiz..
Bu haber 1 ay önce eklenmiş

Sağlık-Sen Amasya Şube Başkanı Recep Eliaçık yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi; Sendikacı olarak yapmak istediğimiz; en basit anlatımıyla sağlık ve sosyal hizmet çalışanlarının sosyal ve ekonomik olarak refah seviyesine ulaşmalarını sağlamak, özlük haklarının düzeltilmesi için gayret göstermek, bu yolda her türlü argümanı kullanarak ilgililere sorunları ve çözüm önerilerini iletmek, sonuca ulaşana kadar da sürecin takipçisi olmak.

Ancak geldiğimiz noktada bahse konu olan sağlık çalışanları olunca gözler görmez, kulaklar duymaz oluyor. Sistemli bir şekilde sağlık çalışanı ve sağlık çalışanının talepleri yok sayılıyor, yapılıyor gibi gösteriliyor ama hiçbir sonuca ulaşılamıyor.

İş böyle olunca insan düşünmeden edemiyor...

Mevcut bürokrasi ile iktidar aynı amaçları mı güdüyor?

Bürokrasinin gözler yaşartan bu çabası (!) iktidarın hedeflerini ne derecede karşılıyor?

Hatta daha net ifadeyle: Bu bürokrasi mevcut iktidara mı çalışıyor?

Aslında tablo bu kadar net!

Bu sebeple sağlık çalışanını duymayan, görmeyen, dinlemeyen bürokrasi bu yazıyı da bu çağrıyı da görmesin, duymasın. Biz onlar olmadan çağrımızı Sayın Cumhurbaşkanımıza yapalım.

Sayın Cumhurbaşkanım;

Sağlık çalışanı olmak; doktor olmak, hemşire olmak, sağlık teknisyeni olmak unvan ne olursa olsun fedakârlık demektir, özveri demektir. En zor zamanların ön safındaki aktörlerdir sağlık çalışanları. Tıpkı hendekteki kahraman polisimiz, sınır ötesindeki şanlı komandomuz gibi. Göçük altına uzanan şefkatli el de sağlık çalışanıdır, helikoptere atlayıp cephede müdahale eden de sağlık çalışanıdır.

Bu toprakların evlatlarıdır onlar. Bu toprakların askeridir, ordusudur. Ve son dönemde bu şanlı ordu hizmetlisinden şoförüne, hemşiresinden doktoruna savaşın tam ortasında.

Öyle böyle bir savaş değil bu. Toplum sağlığı için hayatını riske atanların savaşı bu. Evladına, anasına babasına sarılamayanların savaşı bu. Canından vazgeçenlerin savaşıdır bu.

Sayın Cumhurbaşkanım;

Sağlıkta geldiğimiz nokta tüm dünyanın dikkatini çekmekte, hayranlık uyandırmakta, takdir toplamaktadır. Yapılan atılımlar ve yatırımlar sayesinde sağlık sistemimiz çağ atlamış durumdadır.

Ancak, mevcut bürokrasi sağlık sisteminin vazgeçilmez unsurları olan sağlık çalışanlarını yok saymaktadır. Hiçbir olumlu gelişmeye imza atmadıkları gibi sağlık çalışanlarının gün gün geriye gitmesine göz yummaktadırlar. Tam bir mirasyedi edasıyla sistemin temeline dinamit koymaktadırlar.

Bugün sağlık sistemimiz artan bu yükün altından kalkıyorsa burada sağlık çalışanlarının rolü inkâr edilmemelidir. Sadece kuru alkış ile geçiştirilmemelidir. Onların haklı taleplerine kulak verilmeli ve bu çığlıkları duyulmalıdır.

Sayın Cumhurbaşkanım;

Sağlık çalışanları ağırlaşan korona virüs tablosuyla birlikte zor günler geçirmektedir. Tüm motivasyonları bitmiş, bedenen ve ruhen tükenmiş durumdadırlar.

Böyle bir ortamda dahi şiddet olaylarının hedefi olmaktan kurtulamamaktadırlar.

Pansuman niteliğinde yapılan ek ödeme düzenlemesi amacına ulaşmamış, sağlık çalışanlarının arasındaki iş barışını bozmaktan öteye gitmemiştir.

Aynı odada, aynı serviste, aynı ameliyathanede farklı istihdam modeliyle çalışan hemşireler adalete  olan güvenlerini, geleceğe olan umutlarını yitiriyorlar.

İşi ile eşi arasında tercih yapmaya zorlanan sözleşmeli çalışanların aile bütünlüğü kaybolmuş, anne evlattan ayrılmış, yuvalar yıkılma noktasına gelmiştir.

Memleketin en uç noktalarında vekil olarak görev yapan, bir başına filyasyona karınca misali destek veren vekil ebeler unutulmuş durumdadır.

Aslında çok şey istemiyor sağlık çalışanları. Sahadan bihaber olan bürokratlar onları dinlese, onlarla aynı dili konuşsa çözülmeyecek hiçbir sorunumuz yok güzel ülkemizde.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Yaşlılar İçin “Aktif Yaşam Merkezi”..  
  Kitap Hediye Etti..  
  Yeni Kütüphane Projesine İlişkin Değerlendirm..  
  Devletimiz Her Zaman Sizlerin Yanındadır..  
  Türkiye Gelişim Ajansıyla Uyum İçerisinde Çal..  
  Burdur Belediye Başkanlığı..  
  Şırnak Belediye Başkanlığı..  
  Kafkas Üniversitesi Rektörlüğü..  
  Çok Çalışıp, Başaracağız..  
  ATSO Başkanı Kırlangıç Sorunları Masaya Yatır..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.