26 Ocak 2021 - Salı / 15:51
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Amasya’da İlk Defa Verildi

İl Müdürü Kurt; Amacımız kurum, kuruluş, özel kamu işbirliğiyle Amasya’mızı Engelli dostu kent yapmaktır. ..
Bu haber 1 ay önce eklenmiş

İl Müdürü Kurt; Amacımız kurum, kuruluş, özel kamu işbirliğiyle Amasya’mızı Engelli dostu kent yapmaktır.

3 Aralık Dünya Engelliler Gününde Sosyal Güvenlik Kurumu Amasya İl Müdürlüğü, Merzifon ve Suluova Şube Müdürlüklerine Vali Mustafa Masatlı tarafından “Erişilebilirlik Belgeleri” verildi.

1/7/2005 tarihli ve 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanunun geçici 2’inci ve 3’üncü maddelerinde yer alan umuma açık hizmet veren her türlü yapılar ve açık alanlar ile toplu taşıma araçların engelli vatandaşlara göre erişilebilirliğini sağlamak için Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından 2016 yılında Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği yayımlanmış ve çalışmalar başlatıldı.

Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Yönetmeliği kapsamında 81 ilde Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri bünyesinde kurulan komisyon tarafından 2016 yılından itibaren umuma açık hizmet veren her türlü yapılar ve açık alanlar ile toplu taşıma araçlarının erişilebilirliği denetlenmeye başlandı, erişilebilirlik standartlarına uygun olanlara Erişilebilirlik Belgesi verildi, TSE standartlarına uygun olmayanlara ise öncesinde standartlara uygun hale getirilmesi için yazılı ikaz ve süre verildi, süresi içerisinde standartlara uygun hale getirilmemesi halinde cezai işlem uygulandı, alınan ceza bedelleri ise Erişilebilirliğin artırılmasında kullanıldı.

Amasya’nın tüm dünyada sembolü haline gelen Ferhat ile Şirin, dillere destan bir aşk öyküsünün kahramanlarıdır. Kuşaktan kuşağa yüzyıllardan beri anlatıla gelen, en büyük ve en hazin aşkın sembolü olan Ferhat ile Şirin’in tarihi MÖ 4000 yıllarına kadar uzanan Amasya şehrimizde yaşadıkları söylenir. Hal böyle olmasına rağmen MÖ 4000 yıl öncesinde dağları delerek insanların suya erişilebilirliğini sağlayan Ferhat’ın şehri Amasya maalesef 81 il arasında Erişilebilirlik Belgesi almayan iki ilden birisi oldu.

Bu durumu tersine çevirmek amacıyla ilk etapta 139 işyeri 61 açık alan, farklı 7 ayrı kurumdan oluşan 7 kişilik komisyon tarafından denetlendi, 3 işyeri uygun bulunarak Erişilebilirlik Belgesi düzenlendi.

3 Aralık Dünya Engelliler Gününde Sosyal Güvenlik Kurumu Amasya İl Müdürlüğü, Merzifon ve Suluova Şube Müdürlüklerine Vali Mustafa Masatlı tarafından erişilebilirlik belgeleri verildi. Böylece Amasya ilk Erişilebilirlik Belgesine kavuşmuş oldu.

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ahmet Kurt konuya ilişkin yaptığı açıklamada; “Amacımız sağlık, eğitim, adalet, yerel kurumların yani vatandaşın erişmek zorunda olduğu kurumların Erişilebilirlik Belgesini almalarını teminidir, kurumlarımız bu konuda hassastır ve gayret içerisindedir.

Ticari işletmelerin Erişilebilirlik almasını önemsiyoruz. Engelliden para kazanıp engelliye hizmet sunmamak olmaz. Bankalar, Avmler, lokantalar, cafeler duyarlı olmalıdır olmak zorundadır. Geçen süreye rağmen hiçbir hazırlık yapmayanlar cezai işlemlerden şikayet edemezler. Kaldı ki alınan ceza yine erişilebilirlik hizmetlerinde kullanılmaktadır.

Engellilere yönelik diğer hizmetlerde alkışlanacak seviyede olan Amasya’mız erişebilirlik belge sayısını artırması halinde Engelli Dostu kent olabilecek seviyededir. Amacımız kurum, kuruluş, özel kamu işbirliğiyle Amasya’mızı Engelli dostu kent yapmaktır” dedi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Yaşlılar İçin “Aktif Yaşam Merkezi”..  
  Kitap Hediye Etti..  
  Yeni Kütüphane Projesine İlişkin Değerlendirm..  
  Devletimiz Her Zaman Sizlerin Yanındadır..  
  Türkiye Gelişim Ajansıyla Uyum İçerisinde Çal..  
  Burdur Belediye Başkanlığı..  
  Şırnak Belediye Başkanlığı..  
  Kafkas Üniversitesi Rektörlüğü..  
  Çok Çalışıp, Başaracağız..  
  ATSO Başkanı Kırlangıç Sorunları Masaya Yatır..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.