28 Şubat 2021 - Pazar / 05:58
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

ATSO Başkanı Kırlangıç Sorunları Masaya Yatırdı

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı ..
Bu haber 1 ay önce eklenmiş

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ'ın daveti üzerine ekonomi istişare toplantısına katıldı.

Toplantıda ayrıca Amasya AK Parti Milletvekilleri Hasan Çilez ve Mustafa Levent Karahocagil, Amasya Belediye Başkanları, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları, Ziraat Odası Başkanları ve Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Üyeleri de yer aldı. Ülke gündemi, sektörler ve ekonominin konuşulduğu toplantıda Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç, Amasya esnafının, değerli üyelerimizin sorunları ve çözüm önerilerini Milletvekillerimize, Hamza Dağ'a iletti.

ATSO Başkanı Kırlangıç konuşmasında "2019 Mart ayında ülkemizi de etkisi altına alan Covid 19 salgını sürecinde devletimizin ekonomimizde attığı adımlar ve iş dünyasına verilen desteklerden birkaçı olan; Alacakların ve kamu ödemelerinin ertelenmesi, Belge sürelerinin uzatımı, KGF ödemesi, Kısa Çalışma Ödeneği, SGK ve İŞKUR destekleri, Kredi Destekleri gibi destekler ile hükümetimiz bizlerin yanında olmuştur. Sayın Cumhurbaşkanımıza ve ekibine desteklerinden dolayı teşekkür ediyoruz. Sayın Başkanım; Dünya’da yaşanan Covid 19 sürecini de yakından takip ediyoruz. Diğer ülkelerde sağlıkta yaşanan sıkıntıları görüyoruz. Örneğin İtalya’da hastane koridorlarında yatan insanlar olduğunu gördük. Sağlık sektörümüz 18 yılda çok iyi durumlara geldi ve Allaha şükür biz bu süreci iyi atlatmaktayız. Sağlığa yapılan yatırımların ne denli önemli olduğunu şimdi daha iyi anlıyoruz. Cumhurbaşkanımıza ülkemize yaptığı sağlık yatırımları için şükranlarımızı sunuyorum. Ayrıca büyük bir özveri ile çalışarak salgın sürecini en az hasarla atlatmamızı sağlayan sağlık çalışanlarımıza da teşekkürü bir borç bilirim.

Covid 19 salgın sürecinde iş dünyası da kendini zorlu bir sürecin içinde buldu. Ekonomik sıkıntı ile yüz yüze kaldılar. Birçok destekle bunların üstesinden gelinmeye çalışılsa da hala çözüm bekleyen sorunlarımız var.

Örneğin; Covid 19 sürecinde kapalı olan işletmelerin ve kısmen kısıtlamalı olan işyerlerinin en büyük sıkıntılarından biri de kredi geri ödeme sıkıntılarının olması. Daha önce %7,5- %8 faiz oranı ile kredi kullanan işletmeler borçlarını ödeyememekte, gecikmeye düşmekte. Takibe düşme süresinin 180 güne kadar uzatılması, işletmelerimiz için iyi bir gelişme ama işletmelerimiz borçlarını ödemek için yapılandırma yapmak isteyince, yapılandırma güncel faiz oranlarıyla yapıldığı için neredeyse 2,5 katı faiz oranıyla karşı karşıya kalıyorlar.

Bu problemi ortadan kaldırmak için Merkez Bankası tarafından erteleme faizlerine bir düzenleme getirilmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Sayın Başkanım; Salgın sürecinde devletimizin sağladığı desteklerden biri olan kısa çalışma ödeneğine 31.12.2020 tarihi itibari ile şehrimizde 1.913 firma başvuruda bulunmuş ve 7.913 çalışan bu destekten faydalanmıştır. Kısa çalışma ödeneği ile yaklaşık 38 milyon TL destek sağlanmıştır. Bu desteğinden ötürü başta Cumhurbaşkanımıza ve emeği geçen tüm yöneticilerimize şükranlarımızı sunuyorum. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanan tüm çalışanların, desteklemeden aynı oranda yaralanması, farklı ücret seviyelerinde çalışan personeller açısından sorun teşkil etmektedir. Bu noktada, yapılan desteklemelerde, yararlanıcının niteliğine ve unvanına göre oranlanarak hesaplama yapılması, gelir kaybında yaşanan haksızlığı ve huzursuzluğu en aza indirecektir.

Birinci kısıtlama döneminde işletmelerimiz kendi sermayeleriyle işletmelerini finanse edebiliyorlardı. Fakat ikinci kısıtlamalarla birlikte işletmelerimiz ekonomik olarak daha da zor bir sürece girdiler. Bu sürecin daha da sağlıklı bir şekilde atlatılabilmesi için bazı alanlarda, kararların iller bazında verilmesi gerektiği düşüncesindeyim.

Ayrıca hizmet sektöründe faaliyet gösteren kafe, restoran, lokanta gibi işletmelerin, belirlenen kurallar çerçevesinde, HES kodu ile müşteri alımına müsaade edilmesi, sektörün canlanması için önemli bir adım olacaktır.

Amasya kurallara, kısıtlamalara uyan bir şehir. Başka şehirlerde Covid 19 sürecinde yaşanan sıkıntılardan dolayı mağdur olduğumuzu düşünüyorum.

Çözümler üretilmesi konusunda belli kısıtlamaların inisiyatiflerinin İl Hıfzısıhha kuruluna bırakılması uygun olacaktır. Şehrimizde hastanelerimizin doluluk oranı sadece %40 seviyelerindedir. Vaka sayıları Amasya’da her geçen gün azalmaya devam etmektedir.

Biz Amasya olarak, kurallara bu kadar uyum gösterirken ve salgınla mücadelede bu kadar iyi bir noktaya gelmişken, kısıtlamalar noktasında pozitif ayrımcılık yapılarak esneklik sağlanmasını beklemekteyiz.

İllerde yaşanan vaka sayılarının artış oranlarına göre kısıtlamaların artırılması ve vaka sayılarındaki düşüşlere göre de kısıtlamaların esnetilmesi ekonomiye can verecektir kanaatindeyiz.

Tarım alanında ve çiftçilerimizin sorunlarını dile getiren Başkan Kırlangıç, "Hükümetimizin göreve geldiği günden beri, başlattığı tarım reformları ile gerek desteklemeler, gerek tarım alanlarının toplulaştırılması ve bunlar gibi düzenlemeler çiftçinin emeklerine değer katılması açısından etkili olmuştur.

Tarım alanında, son yıllarda yaşanan afetler ve ürün bazlı verim düşüklüğüne sebep olan tarım zararlıları nedeniyle, çiftçilerimiz yaşadıkları gelir kaybı yüzünden ödemelerde sıkıntı yaşamaktadır.

Tarım Kredi Kooperatiflerinin 2019 yılı itibarı ile icra yoluna gitmesi, konunun çözümsüzlüğe doğru sürüklenmesine yol açmıştır. Geçmiş yıllardan gelen borçların faiz yükü ve bir aileden birden fazla kişinin ortak veya kefil olması gibi sebeplerle, çiftçilerimiz borçlarını ödemekte zorluk yaşamaya devam etmektedir.

Yaşanan bu sürecin çözüme kavuşabilmesi için çiftçilerimizin kooperatife olan borçlarının faizlerinin silinerek, anaparanın taksitlendirilerek ödeme planına alınması yerinde olacaktır" diye konuştu.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  UNESCO Çalıştayı Gerçekleştirildi..  
  Esra Masatlı Çocuk Evi Sitesini Ziyaret Etti..  
  Siyasilerden Birlik ve Beraberlik Seferberliğ..  
  Aşıya Bir An Önce Başlanmalı..  
  Amasya TSO Yönetimi Vali Masatlı'yı Ziyaret E..  
  Çinpolat: Olumlu Adımlar Atılmalı..  
  İl Genel Meclisi 2021 Yılı Şubat Ayı Karar Öz..  
  Bursa Büyükşehir Belediyesi..  
  Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi..  
  İstanbul'da Milli Emlak Dairesi Başkanlığı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.