06 Ağustos 2021 - Cuma / 04:08
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Masatlı, Su Tasarrufunda Duyarlı Olunmasını İstedi

Vali Mustafa Masatlı, eşi Esra Masatlı ile birlikte Valilik himayesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü yürütümünde düzenlenen ..
Bu haber 5 ay önce eklenmiş

Vali Mustafa Masatlı, eşi Esra Masatlı ile birlikte Valilik himayesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü yürütümünde düzenlenen ‘Suyu Tasarruflu Kullanıyorum, Geleceğe Güvenle Bakıyorum’ konulu resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi.

Programda ilk olarak İl Milli Eğitim Müdür V. Ömer Coşkun bir konuşma yaparak yarışma sürecinin detayları hakkında bilgiler verdi. Vali Mustafa Masatlı ise konuşmasında şunları söyledi: “Su insanların olduğu gibi hayvanların ve bitkilerin en temel ihtiyacı, yaşam kaynağıdır. Tüm canlılar hayatlarını devam ettirmek için suya ihtiyaç duymaktadır. Dünyada son yüzyılda şehirlerde artan nüfus, küresel ısınma ve sanayileşme sebebiyle su talebi artmış ve bu durum temiz içme suyu kaynakları üzerinde baskı oluşturmuştur. Bu riski azaltmanın yolu mevcut kaynakların verimli kullanılmasından ve bilinçli bir su yönetiminden geçmektedir.

Burada dikkat edilmesi gereken husus, su israfının önlemesi için toplumsal duyarlılık oluşturmaktır. Bir şeyin gereğinden fazla kullanılması bizim inancımızda ve geleneğimizde yoktur. Peygamber Efendimiz (SAV) bir Hadis-i Şerifinde ‘Akan su kenarında da abdest alacak olsan suyu israf etme.” buyurmuştur. Bizler de bu bilinçle hareket etmeli ve sahip olduğumuz doğal kaynaklardan gelecek nesillerin de hakkı olduğunu bilerek hareket etmeliyiz.

2020 yılı sonbaharından itibaren ülkemiz genelinde ve ilimizde ortalamanın çok çok altında bir yağış gerçekleşti. Kuraklık tehdidi ile karşılaşmamak için bizler de çeşitli tedbirleri hayata geçirdik. Bu yıl su tüketiminin büyük bir kısmını oluşturan tarım sektöründe, sulama ihtiyacı daha az olan ürünlerin ekimini teşvik edeceğiz. Yine su kaynaklarımızı verimli bir şekilde kullanmak adına İl Özel İdaremizin sulama yatırımlarını 4 kat arttırıyoruz.

Bu süreçte devletin alacağı tedbirlerin yanı sıra halkımızın da duyarlı olması gerekmektedir. Pandemi sürecinde vatandaşlarımızın hijyen konusunda daha özenli davrandıklarını biliyoruz. Bu durum su kullanımını arttırmaktadır.

Muhakkak, koronavirüsten korunmak için hijyen çok önemlidir. Kişisel hijyene dikkat edelim, ancak su tasarrufunu da ihmal etmeyelim. Suyumuzu tasarruflu kullanarak daha az yağış almanın olumsuz etkilerini azaltabiliriz. Bugün koruyacağımız her damla, yarın ihtiyaç duyacağımız suyun bir parçası olacaktır. Bu vesileyle tüm vatandaşlarımızı su tasarrufu konusunda duyarlı olmaya davet ediyorum. Unutmayalım ki su kaynaklarında sadece insanların değil, diğer canlıların da hakkı vardır.

İşte bu bilinci çocuklarımızdan başlayarak, toplum geneline yaymak için Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından, ‘Suyu Tasarruflu Kullanıyorum, Geleceğe Güvenle Bakıyorum’ temasıyla düzenlenen bu yarışma oldukça önemlidir. Öğrencilerimiz bu yarışma vesilesiyle, hem sanatsal yönlerini geliştirmekte, hem de konu hakkında araştırmalar yaparak farkındalıkları artmaktadır. Yarışmaya ilimiz genelindeki öğrencilerimizin birbirinden güzel resimlerle katılması bizleri ayrıca mutlu etmiştir. 

Bu düşüncelerle su tasarrufu konusunda toplumsal farkındalık oluşturmamız için önem taşıyan bu yarışmaya katılan tüm öğrencilerimize teşekkür ediyor, dereceye giren öğrencilerimizi de kutluyorum.” Konuşmaların ardından Vali Mustafa Masatlı ve Esra Masatlı Hanımefendi tarafından resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Programda son olarak yarışmaya katılan resimlerden oluşan sergi gezildi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Ekiplerimiz Yangın İçin Desteklerini Sürdürüy..  
  Meclis Ağustos Ayının Üçüncü Toplantısını Yap..  
  Bahane Değil Proje Üretmek İçin Geliyor..  
  18. Sayısı Çıktı..  
  MYK Sertifikalı Sınavlar Başlıyor..  
  İdil'de Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Yaptırılaca..  
  Danıştay Başkanlığından Personel Alım İlanı..  
  2.5 Milyon Muhtaç Kurbanla Hatırlandı..  
  Amasya Belediyesi İtfaiye Ekipleri Yangın Böl..  
  OSB Müteşebbis Heyeti Toplantısı Gerçekleşti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.