25 Şubat 2021 - Perşembe / 10:38
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Kısıtlama Kademeli Olarak Kaldırılmalı

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç, gündemi değerlendiren yazılı bir açıklama yaptı...
Bu haber 3 gün önce eklenmiş

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç, gündemi değerlendiren yazılı bir açıklama yaptı.

ATSO Başkan Kırlangıç, güvenlik güçlerimizin şahadet şerbetini içme pahasına sürdürdüğü terörle mücadeleye sonuna kadar destek verdiklerini belirtti.

Kırlangıç, salgın nedeniyle alınan önlemlerin vaka sayısını düşürdüğünü belirterek, vaka sayısının düştüğü İllerde zor durumda olan işyerlerinin gerekirse HES kodu uygulaması, maske ve mesafe kurallarına uyularak kademeli olarak açılmasını istedi.

Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kırlangıç, gündeme ilişkin yaptığı açıklamada "Bin yıldır bu toprakları vatan kılmak için çok şehit verdik. Hala da veriyoruz. Tüm şehitlerimizi rahmet ve minnet anarken ailelerine sabır diliyorum. Terörle mücadelede güvenlik güçlerimizin sonuna kadar yanındayız, duacısıyız, emirlerindeyiz."

ESNAFIMIZA YÖNELİK KISITLAMA KADEMELİ OLARAK KALDIRILMALI

“Covid-19 vaka sayılarının azaldığı illerde lokanta ve kafelerin mesafeli, tedbirli, ve HES kodu kontrolüyle kısıtlı sayıda müşteri alarak açılabilmelerini savunuyor; bu yönde alınacak kararları destekliyoruz. Kafe, restoran sektöründeki işyerlerimiz, pandeminin ülkemizde görüldüğü 2020 yılı Mart ayından itibaren aylardır kapalı durumdadır. Sadece paket servisi yaparak hayatta kalma mücadelesi veriyorlar. Gerek işyeri sahipleri, gerek çalışanları ve gerekse tedarikçileri bu süreçte büyük sıkıntılarla mücadele etmek zorunda kaldılar. Bu dönemde salgından en çok etkilenen vatandaşlarımız olmuşlardır.

Bu süre zarfında kafe ve restoranlara haksızlık yapıldığını ve bu işyerlerinin sıkı kontrol altında, HES sorgulaması ve sosyal mesafe kuralları dikkate alınarak, kısıtlı sayıda müşteri kabul edilerek açılması gerektiğini her platformda dile getirdik. Her şehirde bulunan il hıfzıssıhha kurullarının o ildeki salgının seyrine göre kararlar alması gerektiğini söyledik. Salgının ağır seyrettiği iller için alınan tedbirlerin bedelini, salgından fazla etkilenmeyen illerin ödememesini anlatmaya çalıştık.

Tedbir yetkisinin il hıfzıssıhha kurullarına devredilmesi gerektiğini ilk olarak biz ortaya koyduk. Bu düşüncelerimizi TOBB Başkanımıza, Milletvekillerimize ve katıldığımız her ortamda ifade ettik. Bu çabalarımız ve emeklerimiz nihayet karşılık buluyor. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın "Vakaların belirli sayının altına düşmesi ile esnafımıza yönelik kısıtlamaların kademeli gevşetilmesi takvimini başlatmayı planlıyoruz" ifadesi bu yönde bir çalışma yapıldığının bir göstergesi.

Çarşamba günü yapılacak kabine toplantısında vaka sayılarına bağlı olarak bölgesel bazlı kısıtlamaların esnetilebileceği; bu kapsamda lokanta ve kafelerin açılması olasılığı gündeme gelecek. Mart ayından itibaren riskin azaldığı, vaka sayılarının düştüğü yerlerdeki lokanta ve kafelerin mesafeli, tedbirli, kısıtlı kişi sayısı ve HES kodu kontrolü ile açılabilmesine yönelik bir durumun değerlendirilmesi bekleniyor.

Ayrıca mücadelede yerinde karar verme süreci hayata geçirilecek. Yeni dönemde il bazında haftalık vaka ortalaması açıklanacak ve böylece il hıfzıssıhha kurulları bölgesel bazda yeni tedbirleri veya gevşetme kararlarını alabilecekler.

Güçlükler içerisinde hayatta kalma mücadelesi veren kafe ve lokanta sahiplerine, bu işyerlerinde çalışan insanlarımızın ve tedarikçilerinin yüzlerinin mart ayı ile birlikte biraz olsun güleceğine inanıyorum" dedi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  AHİMDER’den Öğrencilere Ücretsiz Kitap Desteğ..  
  Kırlangıç’tan Değerlendirme..  
  Karadeniz Alarm Veriyor!..  
  Mustafa Dümen: Hizmet Etmek İçin Aday Oldum..  
  İş Finansal Kiralama A.Ş...  
  Türkiye Uzay Ajansı Başkanlığı..  
  OSTİM Teknik Üniversitesi..  
  Hedeflere Ulaşmak İçin Çalışacağız..  
  ATSO Yönetimi Başkan Sarı'ya Ziyaret Gerçekle..  
  Ekmek Fırınlarında Ağırlık Kontrolü Yapıldı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.