11 Nisan 2021 - Pazar / 18:20
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Özveriyle Bu Süreci Atlatacağız

İçişleri Bakanlığınca uygulamaya konulan “Dinamik Denetim Modeli” değerlendirildi...
Bu haber 1 ay önce eklenmiş

Salgınla mücadele süreci ile İçişleri Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan “Dinamik Denetim Modelinin” değerlendirildiği toplantı Vali Mustafa Masatlı başkanlığında yapıldı.

Toplantıda ayrıca Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, Amasya Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Şahin, ilçe kaymakamları, çeşitli kamu kurumlarının il müdürleri ile Ticaret ve Sanayi Odası ile Esnaf ve Sanatkarlar Odasından yetkililer yer aldı.

Vali Mustafa Masatlı toplantının açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Bugün Sayın İçişleri Bakanımızın Başkanlığında Ülkemiz genelinde salgınla mücadelede gelinen son nokta ile yeni uygulamaya konulan ‘Dinamik Denetim’ modelinin içeriği hakkında video konferans yoluyla bir toplantı gerçekleştirdik. Bu toplantı sonrasında Bakanlığımız tarafından gönderilen genelgede salgının etkilerinin azaltılması ve ortadan kaldırılması için alınması gereken yeni tedbirler Valiliğimize iletildi.

Bu salgın dünyayı olduğu gibi Ülkemizi ve İlimizi de olumsuz yönde etkiledi. Sayın Cumhurbaşkanımızın öncülüğündeki hükümetimiz, devletin tüm birimleriyle bu süreci en az zararla atlatmak adına etkin bir mücadele yürüttü. Dünyada süper güç olarak adlandırılan ülkeler bile, bu salgın karşısında çaresiz kalırken, Ülkemiz güçlü sağlık altyapısı, yetişmiş insan gücü ve hız kesmeyen üretim sektörü ile örnek bir mücadele sergiledi.

Son bakanlar kurulu toplantısında Ülkemiz vaka sayılarına göre 4 risk grubuna ayrıldı. İlimiz maalesef son hafta itibariyle, yüksek risk grubu anlamına gelen ‘Kırmızı’ kategoride yer aldı. Özellikle Karadeniz Bölgesiyle etkileşimden kaynaklı olarak Merzifon ve Suluova ilçemizde yoğunlaşan vakalar var.

Salgınla mücadelede artık ‘Dinamik Denetim’ sürecine geçiyoruz. Bu yeni modelde Belediyelerimiz başta olmak üzere, il özel idaremizin, kamu kurum ve kuruluşlarımızın idarecilerinin, meslek kuruluşlarının ve esnaf odalarının da içinde yer aldığı yoğun bilgilendirme ve denetim faaliyetleri gerçekleştireceğiz. Bu kapsamda ilimiz genelindeki tüm esnafımızın ve işletmelerimizin haftada en az bir kez denetlenmesini hedefliyoruz. ‘Hayat Eve Sığar’ uygulamasını halkımıza daha fazla tanıtıp, aktif olarak kullanımını sağlamalıyız. Bizler yaptırım uygulamaktan ziyade, bilgilendirme ve uyarmadan yanayız. Ancak şunun da bilinmesini isteriz ki halk sağlığını tehdit eden, kurallara uymamakta ısrar eden kişi ve işletmelere de caza uygulamaktan çekinmeyiz.

İlimiz genelinde ilçe ilçe, mahalle mahalle yaptığımız analizlerle vaka artışlarının sebeplerini tespit ettik. Tespitlerimiz sonunda artışların en büyük sebebinin ev ziyaretleri olduğunu gördük. Kamuya açık alanlarda, caddelerde Amasya halkı oldukça duyarlı davranıyor. Maske kullanımına önem veriyor. Aynı hassasiyeti ev ziyaretlerinde de göstermemiz gerekmektedir. Lütfen hep birlikte el ele vererek bu olumsuz tabloyu tersine çevirelim. Bunu da aylardır kapalı olan ve maddi sıkıntılar çeken esnafımız, okullarından uzak kalan yavrularımız ve sevdiklerimizin sağlığı için yapalım. Değerli Amasya halkının bu çağrımıza kulak vererek, hassasiyet göstereceğine yürekten inanıyorum.” 

Konuşmanın ardından Video konferans yoluyla ilçe kaymakamlarına bağlanılarak, ilçelerimizdeki son durum hakkında bilgiler alındı ve Vali Mustafa Masatlı tarafından çeşitli talimatlar verildi. Toplantıda ayrıca İlimizde yerel bazda alınması gereken tedbirler ile denetim faaliyetleri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  UNESCO Hazırlık Toplantısı Yapıldı..  
  Başkan Sarı’ya TEMA Vakfı’ndan Teşekkür..  
  Şehit ve Gaziler Anısına Fidan Dikildi..  
  Bizler Vatan Nöbetimizin Başındayız: Hodri Me..  
  Polis Haftasını Kutluyorum..  
  YEDAŞ "Samsun Okuma Vakti" Projesi'ne Destek ..  
  Alanya Belediyesi..  
  Nevşehir Belediye Başkanlığı..  
  Konya DKMP İl Şube Müdürlüğü..  
  Devlet Desteğiyle Güç Katacak..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.