22 Eylül 2021 - Çarçamba / 21:02
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Kazanan Çiftçimiz ve Fabrikamız Olacak

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi başkan adayı Ziraat Mühendisi Oğuz Kavuncuoğlu 7 Ağustos Cumartesi günü yapılacak olan seçimli ..
Bu haber 1 ay önce eklenmiş

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi başkan adayı Ziraat Mühendisi Oğuz Kavuncuoğlu 7 Ağustos Cumartesi günü yapılacak olan seçimli genel kurulda değerli pancar ekicisi çiftçilerimizin desteğini bekliyoruz, dedi.

NEDEN BİZ OLMALIYIZ?

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi başkan adayı Ziraat Mühendisi Oğuz Kavuncuoğlu basın mensupları ile Amasya Belediyesi Pirler Parkı Sosyal Tesislerinde 02.08.20214 Pazartesi günü biraraya geldi.

Başkan adayı Ziraat Mühendisi Oğuz Kavuncuoğlu  yapmış olduğu açıklamada; Son bir yıldır aralıksız 500 köyde çiftçilerimizle toplantılar düzenleyerek bölgemizdeki sorunları kendi yerinde tespit ediyoruz.

SEKTÖRE YÖN VERECEK YENİLİKLER İLE GELİYORUZ

Tüm ekim sahalarımızda daha çok üretmenin yolunu açmak mecburiyetindeyiz. Muazzam üretim potansiyeline sahibiz. Bu potansiyeli iyi kullanmak zorundayız. Fabrikamız özelleştirilmesinin üzerinden geçen 30 yılda neler olduğunu hepimiz biliyoruz.   işi bilmeyenlerin, sektörün içinde yetişmemiş insanların fabrikamızı ne hale getirdiğini  hepimiz görüyoruz. Artık işinde uzman insanların gelmesi gerekmektedir. Proje ekibimiz ve teknik kadromuzla birlikte şeker sektörüne yön veren bir fabrika olmak için var gücümüzle çalışacağız.

Özelleştiği 1 0cak 1992 tarihinden bugüne kadar, elindeki bir çok gayrimenkulünü ve birçok iştiraklerini kaybetmiş fabrikamız, küçültülerek dar bir alana sıkıştırılmıştır. Yeteri kadar üretim yapamayan fabrikamızı, işinde uzman ekibimizle yeniden canlandırmak bizim bu memlekete olan borcumuzdur.

Kooperatifçiliği olması gereken noktaya taşımamız gerekiyor. Bölgenin iklimsel sartlarına ve toprak yapısına uygun olarak alınacak zirai tedbir ve faaliyetlerle bunu hep birlikte başaracağız.

ÇİFTÇİMİZİN DAHA ÇOK KAZANDIĞI SİSTEMİ KURACAĞIZ

Yıllardır ihmal edilmiş bölgemizde, pancar üretiminin yeniden artması için polar ve verimle ilgili sorunları çözüme kavuşturacağız. Bu bizim ilk yapacağımız uygulama olacaktır. Yüksek verimli ve yüksek polarlı pancar üreteceğiz. Fabrikamıza yapacağımız teknolojik yeniliklerle işletme kayıplarını engelleyerek fabrikamızı yıllık en az 50 milyon TL kar eden hale getireceğiz. Bizimle eşdeğer özel fabrikalar her yıl kar ederken bizim fabrikamızın zarar üstüne zarar etmesine artık izin vermeyeceğiz.

ÇİFTÇİLERİMİZE FİNANSAL DESTEK SAĞLAYACAĞIZ

Her çiftçimize ürettiği pancara endexli üretici kartı tanımlayacağız. Bu kart ile pancar eken çiftçilerimiz kefilsiz kefaletsiz tüm tarımsal ihtiyacını eksiksiz  karşılayacak. Bu kart ile ilçelerimizde ki anlaşmalı petrol ofislerinden akaryakıt dahil tüm ihtiyaclarını  karşılayabilecek. Fabrikanın sahibi çiftçilerimiz fabrikada dışlanmayacak. Fabrika içerisinde insana yaraşır konaklama ve dinlenme yeri olusturacağız.

Memleketimizin ihtiyac duyduğu alanlarda doğru ve akılcı yatırımlar yapacağız

Önceliklerimiz arasında üreticinin tarlada ki işlerini kolaylaştırmaya yönelik olarak, fabrika bünyesinde kuracağımız mekanizasyon gücü ile   üretmek isteyen ve iş gücü eksiği olan çiftçilerimizin talep etmesi halinde, ekim, ilaçlama ve hasattaki işlerini biz üstleneceğiz. . .

Aynı zamanda   oluşturacağımız uzman sulama proje ekibi ile  yeni su kaynaklarının arayışı ve mevcut suyun daha tasarruflu kullanılmasına yönelik adımlar atacağız. Sulama yatırımları ile ilgili tüm projeler uzman kadromuz tarafından hazırlanacak ve bu projelerin devlet teşviki kapsamına alınabilmesi için projelerin takibi,kooperatif vasıtasıyla yapılacak.

GENÇLERİMİZE İSTİHDAM OLUŞTURACAĞIZ

Kooperatifimiz vasıtasıyla hem farklı ürünler sözleşmeli olarak üretilecek, hemde bu ürünlerin işleneceği tarımsal işletmeleri ilçelerimize  kazandıracağız.

Bunlardan ilk 4 yıllık hizmetimiz dönemi için planladığımız fabrikaları sizler ile paylaşmak istiyorum.

1- Soğan işleme fabrikası. Bu fabrikada, soğan halkası, soğan küpü, soğan tozu ve soğan suyu üreterek yurt dışına ihracını sağlayacağız.

2- Meyve suyu ve püresi Fabrikası. Organik meyve ürettirip püre halinde yurt dışına ihracını sağlayacağız.

3- Ayçiçek yağı fabrikası kuracağız.

4- Mısır kurutma ve işleme tesisi kuracağız.

5- Ürettiğimiz alkolü kolanya ve dezenfektana dönüştürüp, kendi markamızı oluşturacağız.

6- PAN-ET'i yeniden faaliyete geçireceğiz. Sözleşmeli hayvancılık modelinl başlatacağız.

7- Toprağımızı temizlemek için kenevir ekimini önemsiyoruz. Önce kenevir işleme fabrikasını kuracağız. Birlikte sözleşmeli kenevir ekimini başlatacağız.

8- Fabrikamızın günlük pancar işleme kapasitesini 7200 tona çıkaracağız. Böylelikle pancar boşaltma sırasına ve küspe de bekleme sırasına son vermiş olacağız.

Bu sayede, bölgemizde 4 yılın sonunda 6900 gencimize iş imkanı sağlamış olacağız.

ÇİFTÇİ İLE YOLA ÇIKTIK

Değerli çiftçi kardeşlerim bilinmelidir ki bizler memleketimiz ve fabrikamızın geleceği için çiftçi ile yola çıktık. Sadece çiftçilerimizden güç alıyoruz Kazanan çiftçimiz, kazanan tarlasında alın teri döküp emeğinin karşılığını hakkı ile alan köylümüz ve fabrikada söz sahibi olan üreticimiz olacaktır.

Amasya şeker fabrikası pancardaki kalite değerleri ile yaptığı işletmeler ve oluşturduğu iş gücü ile ülkemizin giderek büyüyen bir kurumu olacak.

Bu bizim önce kendimize sonra memleketimize olan borcumuzdur. Tüm bu projelerimizi hayata geçirebilmek için, bölgemizde tarıma dayalı sanayi kalkınmasını başlatabilmek için siz değerli çiftçilerimizin emeğinin karşılığını daha çok alabilmesi için, öncelikle siz çiftçilerimizin beni ve ekibimi yetkilendirmesi gerekiyor. O yüzden siz çiftçilerimizin desteğine talibiz.

Sizlere şunu da hatırlatmayı da önemli buluyorum.

BU SEÇİM SİYASİ BİR SEÇİM DEĞİLDİR

Bu seçim çiftçilerimizin ekmek ve geçim seçimidir. Çiftçinin haklarının korunması seçimidir. Onun için biz hiçbir siyasi partinin adayı olarak çıkmadık. Biz kooperatifimizin gerçek sahibi çiftçilerimiz ile yola çıktık. Sizlerle birlikte üretip sizlerle birlikte başaracağız. Ben buradan diğer aday arkadaşlarıma da  başarılar diliyorum. Rabbimden, önce çiftçilerimiz için, sonra şahsım ve ekibim adına hayırlara vesile olacak bir genel kurul geçirmemizi diliyorum.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Vali Masatlı’dan Aşı Çağrısı..  
  Yeşilay Amasya Şubesinden Rektör Elmacı’ya Zi..  
  Belediye Temizlik Ekipleri 7/24 Görev Başında..  
  Eğitim Sistemi Geriye Gidiyor..  
  Orman Bölge Müdürlüğünde Bütçe Toplantıları T..  
  Amasya Tarihine Sanal Yolculuk Yapılacak..  
  Hâkimler ve Savcılar Kurulu 10 Personel Alaca..  
  Gelibolu Maratonu 26 Eylül 2021 Pazar Günü Ge..  
  Bingöl'ün Kiğı ve Yayladere Bulunan Tarım Ara..  
  19 Eylül Gaziler Günü Kutlandı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.