03 Aralık 2021 - Cuma / 00:30
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Ahilik Haftası Coşkuyla Kutlandı

Vali Masatlı: Bu coğrafyayı yurt edinmemizde pay sahibi olan Ahilik kültürünü tüm değerleriyle günümüzde de yaşatmalıyız...
Bu haber 2 ay önce eklenmiş

13-19 Eylül tarihleri arasında kutlanan “Ahilik Haftası” münasebetiyle 14.09.2021 Salı günü Yavuz Selim Meydanında program düzenlendi.

Programa; Vali Mustafa Masatlı, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Mehmet Fatih Ören, Belediye Başkanı Mehmet Sarı, AK Parti İl Başkanı M. Akif Kesmekaya, Ticaret İl Müdürü Ahmet Akbay, Amasya Üniversitesi Öğretim Görevlisi Yusuf Kemal Öztürk, ATSO Başkanı Murat Kırlangıç, AESOB Başkanı İsa Köse, protokol üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri, esnaflar ve vatandaşlar katıldı.

İstiklal Marşının okunmasının ardından birer konuşma yapan Amasya Üniversitesi Öğretim Üyesi Yusuf Kemal Öztürk, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı İsa Köse ile Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Kırlangıç ahiliğin öneminden bahsederek, Ahilik Haftasını kutladılar.

MEMLEKETİMİZE, MİLLETİMİZE, BÜTÜN İNSANLIĞA FAYDALI OLMAK İÇİN ÇALIŞMALIYIZ

Esnaf ve sanatkârlar odalarının geçmişteki ahilik teşkilatları gibi ülkemizin en güçlü sivil toplum teşkilatlarından biri olduğunu söyleyen Belediye Başkanı Mehmet Sarı konuşmasında şunları kaydetti;

Ülkemizde halen 2 milyondan fazla esnaf bulunmaktadır. Nüfusumuzun yüzde 2,46’sını temsil eden esnafımızı aileleriyle birlikte düşündüğümüzde yaklaşık 8 milyonluk bir nüfusa karşılık gelmektedir. O da nüfusumuzun yaklaşık yüzde 10’u demektir. Benzer durum Amasya’mız için de geçerlidir. Amasya’mızda halen 11 bini aşkın esnafımız ticari faaliyette bulunmaktadır. Farklı meslek gruplarında 28 ayrı odada teşkilatlanan esnafımızın Amasya nüfusuna oranı yüzde 3,28’dir. Esnaf kardeşlerimizi aileleri ve çalışanlarıyla birlikte düşündüğümüzde Amasya’mızın nüfusunun yüzde 10’unun esnaflıktan geçimini temin ettiğini söylemek mümkündür. Bu yıl 34’üncüsünü kutladığımız Ahilik haftasını da bu yönüyle bir nevi esnaf bayramı olarak düşünmeli ve öyle değerlendirmeliyiz. Âlemin özü, kâinatın özü insandır. Allah, yarattığı varlıkların en şereflisinin insan olduğunu söylemiştir. Ancak insan da şerefini birbirine ve yeryüzündeki bütün canlılara gösterdiği hürmetten almaktadır. Böyle baktığımızda birçok insanın kendinin değerinin farkında olmadığını görüyoruz. İnsan insanı, insan diğer canlıları sevmeli, saygı göstermelidir. Sevgi, saygı, hoşgörü olursa hayat daha güzel olur. Yediğimiz içtiğimiz lezzetli, kazancımız bereketli olur. Nitekim ahiliğin özü de sevgi, saygı, hoşgörüdür. Birbirimizi sever, saygı gösterirsek, farklılıklarımızı zenginlik olarak kabul edersek izzetli, şerefli bir şekilde yaşar ve hayatı güzelleştiririz. İnsana değer veren, yeryüzünü yaşanılır hale getirmeye çalışır. Havayı, suyu kirletmez. Ağacı, ormanı yakmaz. Allah’ın sessiz kulları olan kedilere, köpeklere ve diğer canlılara eziyet etmez. Allah onları bizlere emanet etti. Bizler de emanete hürmetli davranmalıyız. İşlerimizi birbirimizi kandırmadan, hile-hurda katmadan dürüstçe yapmalıyız. Memleketimize, milletimize, bütün insanlığa faydalı olmak için çalışmalıyız. Ahiliğin, esnaflığın gereği de budur. Ahi Evran hazretlerinin yolundan gidenler, koyduğu prensipleri benimseyenler sofralarına helal lokma koyanlar, işlerini hilesiz yapanlardır. Bu duygu ve düşüncelerle Ahilik teşkilatının piri Ahi Evran hazretleri başta olmak üzere, rahmeti rahmana kavuşan esnaf büyüklerimizi minnet ve şükranla anıyorum. Çalışarak üreterek milletimize, memleketimize hizmet eden esnaf kardeşlerimize hayırlı, bereketli kazançlar diliyorum” dedi.

AHİLİK TEŞKİLATI, İSTİKRARLI BİR ŞEKİLDE GÜNÜMÜZE KADAR ULAŞMAYI BAŞARMIŞTIR

Törende son olarak konuşan Vali Mustafa Masatlı ise şunları ifade etti: “Ahilik, Anadolu’da varlığını yüzyıllardır sürdüren din, dil, ırk, mezhep farkı gözetmeksizin herkese eşit muameleyi öngören, Milletimizin köklü geleneklerinden biridir. ‘Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir, Ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir.” diyen Ahi Evran-ı Veli, bu anlayış çerçevesinde esnaf teşkilatlanması olan Ahilik müessesesini kurmuştur.

Ahilik, üretim ve alışverişi bir kar sağlama faaliyetinden öte bir maneviyat imtihanı olarak görmüştür. Muhtevasındaki, sürekli eğitim, çalışkanlık, kanaat, dürüstlük ve şükür gibi değerlere bağlı kalan Ahilik Teşkilatı, istikrarlı bir şekilde günümüze kadar ulaşmayı başarmıştır. Ahilik bir esnaf teşkilatlanması olmasının yanı sıra, benimsediği ahlaki ve felsefi ilkelerle toplum arasında köklü dayanışma geleneğinin oluşmasına da büyük katkı sağlamıştır.

Ahiliğin oluşturduğu bu köklü dayanışma geleneği, Ecdadımızın dünya medeniyetlerinin beşiği Anadolu’yu yurt yapmasına büyük katkı sunarken, aziz milletimizin tarih boyunca karşı karşıya kaldığı tüm zorluklarla başa çıkabilmesi kabiliyetinin de temel dayanaklarından birisini oluşturmuştur.

Ahilik bir meslek örgütü olmasının yanında yardımsever olmayı, haksız kazançtan uzak durmayı, yoksula sahip çıkmayı, başkasının hakkına saygı göstermeyi öğütlemesi bakımından da bir manevi terbiye ocağıdır. Güzel ahlakın sanatla bütünleştiği Ahilik; sadece Türk insanının değil, bütün dünya toplumlarının örnek alması gereken bir kültür ve anlayıştır. Türk toplumu, bugün pek çok toplumun yokluğunu hissettiği bu değerleri yüzyıllar boyunca yaşatmıştır.

Bugüne baktığımızda ise Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğindeki hükümetlerimizin son 18 yılda Ülkemizde gerçekleştirdiği büyük gelişim ve dönüşüm hareketinin esnaf ve sanatkarlarımıza da pek çok olumlu yansıması olduğunu görmekteyiz. Esnafımıza sağlanan düşük faizli ve uzun vadeli krediler, özellikle salgın sürecinde ciroları düşen işletmelere sağlanan hibe ve kira destekleri, yeni iş kurmak isteyenlere KOSGEB tarafından sağlanan proje bazlı destekler, gelişmekte olan bölgelerimizde uygulanan sigorta prim desteği bu uygulamaların yalnızca bir kaçıdır.  

Devletimizin bu ve bunun gibi destekleri ile üretimi, sanayi sektörünü, turizmi ve tarımı desteklemesi sayesinde Ülkemiz Cumhuriyet tarihinin ihracat rekorlarını kırmış ve yüksek oranlarda büyüme kaydetmiştir. Salgın sürecinin sona ermesi, esnafımızın, işletmelerimizin ve sanayi sektörümüzün üretmeye davam etmesiyle bu büyümenin daha da hızlanacağına inanıyorum. Bu düşüncelerle köklü geçmişimizden gelen Ahilik Geleneğinin korunmasını temenni ederken, tüm esnaf ve sanatkârlarımızın "Ahilik Haftasını" kutluyor, bereketli kazançlar diliyorum."

Konuşmaların ardından icra edilen Şed Kuşatma Töreni ve tiyatro gösterisi beğeniyle izlendi. Vali Mustafa Masatlı ve Belediye Başkanı Mehmet Sarı törenin sonunda vatandaşlara ahi pilavı ikram etti ve Kocacık Çarşısı ile bölge esnafını gezerek Ahilik Haftalarını kutladı.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  İHH 300 Aileye Yardım Ulaştırdı..  
  Sarı Meclis Üyeleri ile Grup Toplantısı Yaptı..  
  SGK’ya Ziyaret..  
  İl Genel Meclis Aralık Ayı Toplantıları Başla..  
  500 Sözleşmeli Personel Alınacak..  
  Sözleşmeli Personel Alım İlanı..  
  Yalova Yeşil Körfez Su Birliği Akaryakıt Satı..  
  Okul Servisleri Denetlendi..  
  Talepler Görmezden Gelinmemelidir..  
  Yarışmada Dereceye Girenler Belli Oldu..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.