03 Aralık 2021 - Cuma / 00:59
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

750’nci Yılında Rahmetle Anıldı

Masatlı: Bugün dahi Pir’in öğretileri bizlere ışık tutmaya devam etmektedir...
Bu haber 1 ay önce eklenmiş

Anadolu Coğrafyasının Gönül Sultanlarından Hacı Bektaş-ı Veli’yi Hak’ka yürüyüşünün 750. yıl dönümünde rahmet ve hürmetle yad edildi.

2019 yılında Hacı Bektaş-ı Veli'nin vefatının 750 Yıl Dönümünün UNESCO anma günlerine dahil edilmesi ve akabinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2021 yılını Hacı Bektaş-ı Veli Yılı ilan etmesi vesilesiyle ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de büyük mütefekkir, mutasavvıf ve alim Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli Amasya Valiliğinin öncülüğünde düzenlenen çeşitli programlarla anıldı.   

Bu kapsamda ilk olarak Vali Mustafa Masatlı, il protokolü ve vatandaşların da katılımıyla ‘Sevgi ve Barış Yürüyüşü' gerçekleştirildi. Daha sonra Hamdullah Efendi Yaşatma ve Kültür Derneği tarafından Atatürk Anıtı'na çelenk sunuldu. Çelenk Sunma Töreninden sonra ise Vali ve beraberindeki protokol Amasya'nın manevi önderlerinden olan Hamdullah Efendi'nin türbesini ziyaret ederek, lokma dağıtımına iştirak etti. Anma etkinlikleri kapsamında Prof. Dr. Ali Yaman tarafından Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli'nin hayatı ve öğretileri hakkında bir panel düzenlendi.

Etkinlikleri kapsamında son olarak ise Vali Mustafa Masatlı’nın da katılımıyla Yeni Kapalı Spor Salonunda geniş çaplı bir program düzenlendi. Programda ayrıca Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı, Vali Yardımcısı Bekir Sıtkı Dağ, protokol üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Programda ilk olarak Hamdullah Efendi Yaşatma ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Çelebi bir konuşma yaparak Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin hayatı ve tüm insanlığa kattığı değerlerden bahsederken, Belediye Başkanı Mehmet Sarı ise Hünkar’ı rahmetle yad ettiklerini dile getirdi.

Son konuşmayı yapan Vali Mustafa Masatlı ise şunları ifade etti: “Anadolu coğrafyasının gönül erlerinden Hünkar Hacı Bektaş-ı Veli’nin Hak’ka yürüyüşünün 750. Yıldönümü Anma Etkinliklerinde sizleri sevgi, saygı ve muhabbetle selamlıyorum.

Sevgili canlar, sizlerin de bildiği gibi Ülkemizin önerisi ve üye diğer ülkelerin de destekleriyle 2019 yılında UNESCO 40. Genel Konferansında alınan kararla, Hacı Bektaş Veli’nin vefatının 750. Yıl Dönümü, UNESCO Anma ve Kutlama Yıl Dönümleri Programına alınmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan Beyefendi tarafından yayımlanan Genelgeyle de 2021 yılı Hacı Bektaş Veli Yılı olarak ilan edilmiştir.

Bizlerde yüzyıllara damga vuran öğretileriyle barışın, hoşgörünün simgesi olan, aynı zamanda şair, mutasavvıf, alim ve filozof kişiliğiyle toplumumuza yön veren Hünkar’ı her yönüyle insanımıza ve özellikle de gençlerimize anlatmak için Valilik olarak bir dizi etkinliğe öncülük ettik.

​Milletimize asırlardır yurt olan Anadolu topraklarının kapıları 1071 Malazgirt Savaşı ile açılırken, bu coğrafyadaki gönüllerin fethi ise Mevlana Celaleddin-i Rumi, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre ve Pir Sultan Abdal gibi erenler ile mümkün olmuştur.

Onların bu yoldaki en önemli güçleri ise sevgi ve hoşgörü olmuştur. Hünkar da bu yolda tüm insanları dil, renk ve ırk ayrımı yapmadan sevmiş,

“Hikmet arar isen özüne bir bak

Arap'ta Acem'de Rum'da arama

Hakikat nurunun aslı hakikat

Aynada yansıyan nurda arama”

Dizeleriyle bunu bizlere de öğütlemiştir.  Onun bu düşüncelerini ve felsefesini yaşatmak hepimize düşen ortak bir sorumluluk ve gerekliliktir.

Unutmamalıyız ki hem inancımız, hem de Anadolu irfanı ve medeniyeti bizlere her zaman sevgi, saygı, dayanışma ve paylaşmayı öğütlemektedir.

Biz de bu öğütlere uymalı gönüllerimizi birbirimize açmalı, mazluma yardım eli uzatmalı, barış ve kardeşlik içinde yaşamalıyız. Ülkemize karşı ayrıştırma ve ötekileştirilmeye yönelik hiçbir yaklaşıma fırsat vermemeliyiz.

Hacı Bektaş-ı Veli bu yönlerinin yanı sıra, Osmanlı İmparatorluğunun hızla büyümesinde büyük pay sahibi olan Yeniçeri Ocağının da piri ve manevi önderi olmuştur. Onun fikirlerini ilke edinen Yeniçeriler Osmanlı fetihlerinde daima ön saflarda yer almışlardır.

Hacı Bektaş-ı Veli Anadolu’da Moğol istilalarının yaşandığı, cehaletin arttığı, maddi ve manevi değerlerin alt üst olduğu bir dönemde yaşamıştır. Hünkar bu zorluklar içinde Anadolu’da adaleti merkeze alan, üretimi ve paylaşımcılığı geliştiren düşüncelerin tohumlarını yeşertmiştir.

Bu öğretileri, yetiştirdiği dervişler ile Anadolu ve Balkanların dört bir yanına yayan Hünkar, kendisinden yüzyıllar sonra yaşayan insanları bile etkilemeyi başarmıştır.

Bugün dahi Pir’in öğretileri bizlere ışık tutmaya, kalplerimizi güzelleştirmeye devam etmektedir. İçinde bulunduğumuz şartlarda ve salgın hastalıkla mücadele ettiğimiz şu günlerde en çok ihtiyaç duyduğumuz değerler birlik ve beraberliktir.

Hünkar’ı andığımız bu kardeşlik iklimini iyi değerlendirmeli, Dünyanın içinde bulunduğu bu zor günlerde sergileyeceğimiz ortak duruş ile bir ve beraber olduğumuzu tüm dünyaya göstermeliyiz.

Hacı Bektaş’ın dediği gibi bizler “Dostumuz ile yaralanıp kanarız.” Dostumuz sadece insanlar değil bu kainattaki tüm yaratılmışlardır.

Hünkarın ‘Bir olalım, iri olalım, diri olalım’ öğüdüyle Hacı Bektaş-ı Veli’yi Hak’ka yürüyüşünün 750. yılında rahmet ve hürmetle yad ediyor, birlik ve beraberliğimizin, kardeşliğimizin daim olmasını temenni ediyorum.”

Konuşmaların ardından program yerel ozanların dinletisi ile sona erdi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  İHH 300 Aileye Yardım Ulaştırdı..  
  Sarı Meclis Üyeleri ile Grup Toplantısı Yaptı..  
  SGK’ya Ziyaret..  
  İl Genel Meclis Aralık Ayı Toplantıları Başla..  
  500 Sözleşmeli Personel Alınacak..  
  Sözleşmeli Personel Alım İlanı..  
  Yalova Yeşil Körfez Su Birliği Akaryakıt Satı..  
  Okul Servisleri Denetlendi..  
  Talepler Görmezden Gelinmemelidir..  
  Yarışmada Dereceye Girenler Belli Oldu..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.