09 Aralık 2021 - Perşembe / 15:36
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Hak Ettiği Seviyeye Gelmesi İçin Çalışıyoruz

Kültür ve Turizm Üst Kurulu toplantısına başkanlık eden Vali Mustafa Masatlı; Amasya’nın turizmde hak ettiği seviyeye gelmesi için çok yönlü çalışmala..
Bu haber 1 ay önce eklenmiş

Kültür ve Turizm Üst Kurulu toplantısına başkanlık eden Vali Mustafa Masatlı; Amasya’nın turizmde hak ettiği seviyeye gelmesi için çok yönlü çalışmalarımız sürüyor, dedi.

Toplantıda ayrıca Amasya Belediye Başkanı Mehmet Sarı ile Kurul üyesi kurum ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri yer aldı.

Vali Mustafa Masatlı toplantının açılışında yaptığı konuşmada, İlimizde turizm alanında devam eden çalışmalara ilişkin bilgiler aktararak, şunları ifade etti: “Amasya binlerce yıllık tarihi ile Ülkemizin Marka Kentlerinden biridir. Bizde bu zengin mirası gelecek nesillere ulaştırmak ve Amasya’yı turizmde hak ettiği yerlere taşımak için birçok proje yürütmekteyiz.

Bu projelerin şüphesiz en önemlisi Harşena Kalesinin UNESCO Dünya Kültür Mirası Asıl listesine alınması içi gerçekleştirdiğimiz çalışmalardır. Kültür ve Turizm Bakanlığımızın rehberliğinde Amasya Belediyemiz ile uyum içerinde bu çalışmalarımıza devam etmekteyiz.

Bunun yanı sıra Kılıçaslan İlkokulu olarak bilinen tarihi yapının Geleneksel Osmanlı El Sanatları Merkezine dönüştürülmesi, Sofular Mahallesindeki tarihi dokunun turizme kazandırılması, Venk Suyu olarak bilinen ve önemli bir inanç turizmi noktası olan tarihi mirasın gün yüzüne çıkarılması ve uzun yıllardır doğa şartları ve bakımsızlık nedeniyle harap olmuş Anonim Türbeyi ihya etmek için çalışmaktayız.

Yine doğa turizminde Boraboy Gölünün yılın 12 ayı ziyaretçilere hizmet verebilmesi için de düzenlemeler yapılmaktadır. Turizm Danışma Ofisimiz ile İlimizin muhtelif yerlerindeki tarihi ve kültürel yapıların tarihe dokuya uygun şekilde hazırlanan tanıtım tabelaları ise yerli ve yabancı misafirlerin hizmetine sunulmuştur.

Kültür ve turizm alanında takip ettiğimiz diğer önemli konu ise coğrafi işaretlerdir. Bildiğiniz gibi 4 olan coğrafi işaret sayımızı geçtiğimiz haftalarda 6 ‘ya çıkarmıştık. Kasım ayında ise bu rakam 8’e ulaşacaktır. İlimize özgü 22 ürün ve lezzetin coğrafi işaretinin tescili için de çalışmalarımız sürmektedir. Bu çalışmaların sonucunda coğrafi işaretli ürün sayımızı 30’a çıkarmayı ve özellikle gastronomi turizminde Amasya’nın bilinirliği de arttırmayı hedeflemekteyiz. 

Bu projelerin nihayete ermesiyle Amasya turizmde önemli mesafeler kat edecek, buna paralel olarak da turizm gelirlerimiz artacaktır. Yaptığımız çalışmalara katkı veren herkese teşekkür ediyorum.”

Vali Mustafa Masatlı’nın konuşmasının ardından kurul gündeminde yer alan, UNESCO Dünya Kültür Mirası çalışmaları hizmet alımı ihalesi, tarihi yapılarda görüntü kirliliği oluşturan yazıların silinmesi için yapılacak çalışma, Harşena Kalesinden taş düşmelerini engellemek alınacak önlemler, İçeri Şehir mevkiinin araç trafiğine kapatılması ve Travel Turkey İzmir ile EMİTT Turizm fuarlarına katılım konuları görüşüldü.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Oflu: Tohumlar ve Fidanlar Yemyeşil Ağaçlara ..  
  TSE Koordinatöründen Rektör Elmacıya Ziyaret..  
  Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurul Toplantıs..  
  Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlı..  
  100 Sözleşmeli Personel Alınacak..  
  Zabıta Memuru Alım İlanı..  
  Sağlıkçılardan İş Bırakma Eylemi..  
  DOKAP Destekli Kiraz Fidanı Dağıtıldı..  
  Başvuru Uygulama Rehberi Yayımlandı..  
  Camcı: Mücadelemizi Kararlılıkla Sürdüreceğiz..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.