09 Aralık 2021 - Perşembe / 16:58
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Cennet Hurmasının İlk Hasadı Yapıldı

Trabzon hurması ilimizde 243 dekar alanda üretilmekte olup, 2021 yılında rekoltenin 603 ton olacağı tahmin ediliyor...
Bu haber 1 ay önce eklenmiş

Vali Mustafa Masatlı, Cennet Hurması Hasat Şenliğine katılarak, sezonun ilk hasadını yaptı. Ziyaret Beldesinde düzenlenen programa ayrıca protokol üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri, üreticilerimiz ve basın mensupları katıldı.

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Tarım ve Orman Müdür Vekili Hayrullah Göktekin, Cennet Hurması olarak bilinen meyvenin yetiştirildiği alan, üretim miktarı ve üreticiye sağladığı katma değerden bahsetti. Göktekin'in açılış konuşmasına devamla; "İlimiz tarımsal üretimin her noktasında faal olan ve bu noktaların bazılarında da söz sahibi konumunda bulunmaktadır. İlimiz açısından bu söz sahibi olduğumuz noktaları artırmak kurumumuz ve siz yetiştiricilerin ortak sorumluluğudur.

Anavatanı Çin'den tüm dünyaya yayılan, Anadolu'ya İpekyolu ile gelen, besin değeri açısından zengin olan Trabzon Hurması İlimizde her geçen gün üretimi artan ve talep gören bir üründür. Özelinde avantajları olan bu meyvenin, tespiti yapılan bir zararlısı ya da hastalığı söz konusu olmadığından mücadele metotlarının hiçbirine ihtiyaç göstermediğinden ekonomiktir.

Hem yaş ve hem de kurutularak tüketilebildiğinden pazarlama sıkıntısı yaşanmamaktadır. Her geçen yıl üretimi artan Trabzon hurması ilimizde 243 dekar alanda üretilmekte olup 2021 yılında rekoltenin 603 ton olacağını tahmin etmekteyiz.

İlimiz meyveciliğini geliştirmek adına ciddiyet ve azim ile çalışmalarımız ara vermeden devam etmekteyiz. 2019 yılında İl Özel İdaresi'nin %50 hibe desteği ile toplam proje tutarı 50.904 TL olan 100 da alanda kapama bahçe tesisi kurulması için 4.000 adet fidan desteği sağlanmıştır. 2020 yılında İl Özel İdaresi'nin %75 hibe desteği ile toplam proje tutarı 96.960 TL olan bir önceki yılla oranla %50 artışla 150 dekar alanda kapama bahçe tesisi kurulması için 6.000 adet fidan desteği sağlanmıştır.

Bu yıl ise DOKAP'ın %75 hibe desteği ile bir önceki yıla oranla %60 artışla 240 dekar alanda kapama bahçe tesisi için 9.600 adet fidan dağıtımını gerçekleştirip hedefimiz olan 1.000 dekar alana ulaşmayı arzu etmekteyiz.

Sayın Valimize bütün tarımsal faaliyetlerde bizi yalnız bırakmadıkları için şükranlarımı arz ediyor, bütün çiftçilerimizin ürünleri bol kazançları bereketli olsun. Hepinize saygılar sunuyorum." ifadelerine yer verdi. 

Daha sonra konuşan Vali Mustafa Masatlı ise şunları kaydetti: “Amasya ilimiz tarım ve hayvancılık bakımından bölgemizin önemli bir merkezi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir. Sizlerin de çok iyi bildiği gibi Amasya’mız Şekerpancarı tohumunda Türkiye’de birinci, Soğanda ikinci, Amasya Misket Elmada üçüncü, Bamya, Salatalık ve Şekerpancarı üretiminde beşinci, Kirazda ise yedinci sırada yer almaktadır.

Bunun yanında ilimizde üretimi artan çeşitli ürünlerde mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de Trabzon Hurması ya da Cennet Hurması olarak adlandırdığımız meyvedir. Bugün bu ürünün hasadı için bir araya gelmiş bulunuyoruz. İlimizde bu yıl toplu olarak ekili 370 dekar alanda hasat yapılacaktır. Önümüzdeki günlerde ayrıca %75 Devlet destekli olmak üzere, 240 dekarlık alan için talep eden üreticilerimize Cennet Hurması fidanı dağıtacağız.

Artık ürün çeşitliliğimiz ile sadece yerel sofralara değil, dış pazarlara da üretim yapan İllerden bir tanesiyiz. Bu meyvenin raf ömrü özelliği itibariyle çok kısadır.  Kurutma yöntemi ise bu ürünün raf ömrünü uzatmak ve daha yüksek bir fiyatla satılmasını sağlamak için gereklidir. İlimizde de bu açığı kapatmak için profesyonel bir kurutma tesisini de yakın zamanda Çiğdemlik Köyünde hizmete açacağız. Ayrıca 3 kurutma tesisimiz de proje aşamasındadır.  

Bu ürünün yaş ve kuru satışı arasında yaklaşık 9-10 kat bir fiyat farkı vardır. Vatandaşlarımızın gelir artışına katkı sağlaması bakımından kurutma tesisi yapımlarına destek olmaya devam edeceğiz.

Tüm bu çalışmalarımızın yapılmasında bizlere vizyon çizen başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, hükümetimize ve Tarım ve Orman Bakanlığımıza teşekkür ediyor, emeğini toprakla buluşturup bu güzel ürünleri yetiştiren çiftçilerimize bereketli hasatlar diliyorum.”

Vali Mustafa Masatlı konuşmasının ardından sezonun ilk Cennet Hurması hasadını gerçekleştirdi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Oflu: Tohumlar ve Fidanlar Yemyeşil Ağaçlara ..  
  TSE Koordinatöründen Rektör Elmacıya Ziyaret..  
  Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kurul Toplantıs..  
  Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Başkanlı..  
  100 Sözleşmeli Personel Alınacak..  
  Zabıta Memuru Alım İlanı..  
  Sağlıkçılardan İş Bırakma Eylemi..  
  DOKAP Destekli Kiraz Fidanı Dağıtıldı..  
  Başvuru Uygulama Rehberi Yayımlandı..  
  Camcı: Mücadelemizi Kararlılıkla Sürdüreceğiz..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.