03 Aralık 2021 - Cuma / 00:55
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

ALBAYRAK: Bilgi Çağında Üniversitelerin Fonksiyonu Giderek Artmaktadır

AK Parti Amasya Milletvekili Hamza ALBAYRAK bu gün resmi açılışı yapılacak olan Amasya Üniversitesi ile ilgili bir açıklama yayınladı. Meclis’te görü..
Bu haber 15 yıl önce eklenmiş

AK Parti Amasya Milletvekili Hamza ALBAYRAK bu gün resmi açılışı yapılacak olan Amasya Üniversitesi ile ilgili bir açıklama yayınladı.

Meclis’te görüşülmesine devam edilen Anayasa değişiklikleri nedeniyle açılış törenine katılamayacağı için üzüntülü olduğunu bildiren ALBAYRAK, Üniversitelerin ülke kalkınması için itici bir güç oluşturan vazgeçilmez kurumlardan biri olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin son 20 yılda içinde bulunduğu dönüşüm döneminde suçlular gençlik ve üniver-siteler olarak gösterildiğini, ancak gençlere ve üniversitelere haksızlık yapılmaması gerektiğini belirtti.

Hamza ALBAYRAK Üniversitenin açılışı ile ilgili yayınladığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:

Üniversiteler ülke kalkınması için itici güç oluşturan vazgeçilmez kurumlardan biridir. Toplumu yarınlara taşıyan, gençlerimizin ufuklarının gelişmesini sağlayan, dinamik ve toplumsal unsurları evrensel düşünce yapısını oluşturan bu kurumlar aynı zamanda, gereksinim duyulan nitelikli insan gücü yetiştiren, üretilen bilgileri insanlığın faydasına sunan kurumlar olma özelliği de taşımaktadır.

İnsana yapılan yatırımın, sonucu en geç alınan yatırım olduğu, en verimli yatırım alanı olan üniversitelerin, ilin sosyo ekonomik hayatına da katkı sağlamaktadır. Bilgi çağında üniversitelerin fonksiyonlarının da giderek artığı, üniversitelerin eğitim-öğretim dışında bilim üreten ve sağlık hizmeti veren kurumlar olma yolunda büyük adımlar atmışlardır.

“Gençlere ve üniversitelere haksızlık yapılmamalıdır”
Türkiye’nin son 20 yıldır içinde bulunduğu dönüşüm döneminin suçluları arasında gençlik ve üniversite kurumlarının sorumlu tutulmuştur. Ancak, her şeye rağmen sevgili gençler, sizler Türkiye’nin umudu, geleceğisiniz. Şartlar ne kadar olumsuz olursa olsun, sizleri çağdaş bir eğitim sistemi içerisinde yetiştirmek eğitimcilerin ve sizi temsil eden bizlerin en önemli görevidir. İşte bu noktada, değerli öğretim üyelerimize, önemli sorumluluklar düşmektedir. Sevgili gençler, sizler, tek bayrak, tek dil ülküsü ile Atatürk ilke ve devrimlerine yürekten bağlı akademik bir eğitim kurumunda bulunmaktan dolayı mutlu olmalısınız. Gelecek sizlerindir. Sevgili gençler Üniversiteli olmak, ülke sorunlarına duyarlı, içinde bulunduğu toplumun ihtiyaçlarına cevap verebilen, öğrendiklerini ülkesinin ve insanlığın refahı için hayata geçirebilen, sorumluluk sahibi, dürüst ve çalışkan bireyler olmayı beraberinde getirmektedir

Ülkelerin gelişmişlik düzeyleri, nüfusları, sahip oldukları doğal kaynaklar gibi değerlerden çok, bilimsel düşünceyi ve bilimsel yöntemleri kullanmayı bir yaşam biçimi haline getirmeleri ve ileri teknolojiyi üretmeleri ile doğru orantılıdır. Ekonomik gelişim hızı eğitim kalitesindeki yükseliş ile ivme kazanmaktadır. Ayrıca eğitim, ülke sorunlarının farkında olan ve bunlara sahip çıkan insan profilini ön plana çıkartmaktadır. Bilgiye egemen olabilmenin temel kuralı ise, dünyadaki gelişmelerin yakından takip edilerek yeni açılımların izlenmesi, bunların araştırma ve eğitime entegre edilmesidir. Böylece, bilim ve teknoloji üretiminde sıçrama yapılabilecektir. Ancak ülkemizde eğitime ayrılan payın düşüklüğü aşılması gereken en temel sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sevgili Öğrenciler,
Ülkenin geleceği sizlersiniz. Ülke ekonomisi ve sanayi geleceğinin yeni teknolojilerden yararlanılması ve bu teknolojilerin geliştirilmesinde aktif rol oynanmasına bağlı olduğunu unutmayın. Sizlere sunulan eğitimin çok özel olduğunu bilerek eğitim sürenizi iyi değerlendirin. Burada proje merkezli sistemle öğrenmeği ve araştırmayı öğrenecek, sunulan anahtarla tüm kapıları açabileceksiniz, mezuniyetten sonra kendi iş imkânınızı hazırlamayı hedef alarak tüm imkânları değerlendirin. Ülkemizde mevcut doğal kaynakları, hammadde potansiyelini değerlendirerek ihracata yönelik katma değeri yüksek üretim sizlerin temel hedefi olmalı, buna yönelik yeni iş imkânları yaratmayı sizlere sunduğumuz eğitim ile ve Teknoloji Geliştirme Bölgesinin avantajlarını kullanarak gerçekleştirmeği amaç edinin.

Cumhuriyetin nasıl doğduğunu unutmayarak, onun nereye gideceğini bilerek, geleceğe sahip çıkmak siz Türk gençliğinin temel görevidir. Gerçek Atatürkçülük; O yaşasa idi, neler yapardı? yı araştırmak, uygulamak, ülkeyi ileriye taşımaktır.

AK PARTİ İktidarı ve bu partinin mensubu, sizlerin oyu ile hizmet etmeye görevlendirilen bir milletvekiliniz olarak ilimizde yıllardır özlemle beklenen Amasya Üniversitesi hayalini gerçekleştirmiş bulunmaktayız. İlimizde kurulan bu üniversitenin kuruluş kanununda kabul oyumun bulunması, kanunun Meclis Genel Kuruluna getirilmesi ve kabul edilmesi sürecinde Genel Kurula Amasya Milletvekili olarak hitap etmem ve bugün de üniversitenin 2006-2007 Eğitim-Öğretim Yılına başlaması beni son derece gururlandırmıştır.

Gönlüm büyük bir zahmet ve emekle kuruluşunu gerçekleştirdiğimiz Amasya Üniversitemizin açılışını hemşerilerimle beraber büyük bir coşkuyla kutlamak isterdi. Ancak Parlamentoda görüşülmekte olan “Anayasa Değişiklikleri” nedeniyle, hayalimiz olan Amasya Üniversitemizin Eğitim-Öğretim Yılına başlaması törenine katılamadım.

Amasya için göreve değil hizmete talip olan bir anlayışla Amasya’ya ve Amasya’lılara selam , sevgi ve saygılarımı sunuyorum.

Hamza ALBAYRAK
Amasya Milletvekili


Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  İHH 300 Aileye Yardım Ulaştırdı..  
  Sarı Meclis Üyeleri ile Grup Toplantısı Yaptı..  
  SGK’ya Ziyaret..  
  İl Genel Meclis Aralık Ayı Toplantıları Başla..  
  500 Sözleşmeli Personel Alınacak..  
  Sözleşmeli Personel Alım İlanı..  
  Yalova Yeşil Körfez Su Birliği Akaryakıt Satı..  
  Okul Servisleri Denetlendi..  
  Talepler Görmezden Gelinmemelidir..  
  Yarışmada Dereceye Girenler Belli Oldu..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.