03 Aralık 2021 - Cuma / 00:51
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Amasya Üniversitesinde Ders Başladı, İlk Ders Turgut ÖZAKMANDAN

Amasya Üniversitesinin 2006-2007 Eğitim öğretim yılı açılı töreni Eğitim Fakültesi Konferans salonunda gerçekleştirildi. İlk ders ise yazar Turgut ÖZA..
Bu haber 15 yıl önce eklenmiş
ÖZAKMAN: Atalarımızın Elleri, Ermeni Kıyımını
Öne Sürenlerden Bin Kat Daha Temizdir
 
Amasya Üniversitesinin 2006-2007 Eğitim öğretim yılı açılı töreni Eğitim Fakültesi Konferans salonunda gerçekleştirildi. İlk ders ise yazar Turgut ÖZAKMAN tarafından yapıldı.
 
Eğitim yılının açılışına Vali M. Celalettin LEKESİZ, Belediye Başkanı İsmet ÖZARSLAN, Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer ESENYEL, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferit BERNAY, Kamu Kurum Kuruluşlarının Yöneticileri, 19 Mayıs Üniversitesi Senatosu, Öğretim Görevlileri ve öğrenciler katıldı.
 
Amasya Üniversitesinin kurucu rektörü olmaktan mutlu olduğunu belirten BERNAY, 7500 yıllık tarihe yakışır üniversite olabilmek için çok çalışılması gerektiğini, üniversite olmakla işin bitmediğini belirterek açılış konuşmasında şu görüşlere yer verdi.
 
Üniversitelerin en büyük sorunu zor yetişen öğretim elemanıdır. Bir öğretim elemanının yetişmesi için 20 yıllık emek süreç gerekiyor. Şimdi burada okuyan öğrencilerin bu cübbeleri giymeleri için 30 yıl gerekiyor. 10 nesil devirip ancak  üniversite olduk diyebileceğiz. Amasya bu zorlukları aşacaktır. Yol uzun, gayret gösterip özgüvenimizi sarsmadan yola devam edelim. 1932 yılında 1 üniversitemiz varken bu gün 100 üniversitemiz var.
 
Bu gün uğraşmamamız gereken sorunlarla uğraşıyoruz. Bilimi içine sindirmiş siyasetçimiz yok. O noktada değiliz. Üniversite o ülkenin refahı için motor gücüdür. Büyük sorun görünen ekonomik sorunların önüne sosyal sorunlar çıktı. Bölünmez bütünlüğümüze yönelik bölücü terör bu gün en büyük tehditlerden biridir. Emperyalist güçlerin yaptığı ülkemiz üzerindeki oyunun perde arkasını iyi görmemiz lazım. Türkiye’nin dünya üzerindeki konumu nedeni ile egemen güçler için hep hedef tahtası olacaktır. Bir başka sıkıntı ise gelecek nesillerin hak etmediği biçimde suçlama ile karşı karşıya  bırakan ermeni meselesi. Fransa Avrupa uygarlığı adına utanç belgesini imzalamıştır.
 
Uzun süredir büyük güçlü bir ulus olduğumuzu unuttuk AB ile her şeyimizi kaybetmiş mücadele eder gibiyiz. Hiçbir ülkeye öne sürülmeyen kriterleri elimizin tersiyle yitmemiz gerekir. Bu teslimiyetimiz sürdükçe peşinden ülke bütünlüğüne yönelik talepler artacaktır. En büyük tehlikelerden biride irticadır. 100 yıldır kökleri olan, kurtuluş savaşında da karşımızda olan bu tehlike bugün hala bekliyor. Bu hokkabazlara teslim olmayalım. Atatürk’ün eğitim ulusal, bilimsel, laik, kamu ve uygulamalı olmalıdır görüşleri Amasya Üniversitesinin rehberi olacaktır. Türk kadını bu gün ne acıdır ki kendine tanınan haklarını din bezirganlarının elinde oyuncak etmektedir.
 
Eğitimin parçasından olan medya, televizyon, internet ve çağın gereği yenilikler bu gün ülke üzerinde büyük tehlike oluşturmaktadır. Gençlerin önündeki bu olanakların tehlikeye dönüşmesi için acil önlem alınması gerekir. Alt kimlik üst kimlik gibi ülkeyi bölmeye yönelik tartışmalara en büyük cevap Anayasamızdaki Vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk dür maddesi ve Atatürk’ün Ne Mutlu Türküm Diyene sözleridir. Bunlar çağdaş türklük tanımıdır. Zor bir dönemdeyiz. Yine bu milletin kendi azmi ve iradesi kurtaracaktır. Akılcı, irfanı, vicdanı  hür gençlikle bu savaşı kazanacağız.

 

İlk Ders Turgut ÖZAKMANDAN

Amasya Üniversitesinin 2006-2007 Öğretim yılı açılış töreninde ilk ders ünlü yazar Turgut ÖZAKMAN tarafından verildi.

 
Çağdaş uygarlığının özünün akıl ve bilim olduğunu bu gün Kanuni Sultan zamanında dünyaya hükmeden, sonra basit ve ilkel bir devlet haline gelen Osmanlı imparatorluğundan Türkiye Cumhuriyetinin geldiği nokta çok önemlidir. Atatürk Avrupa’ya eğitime gönderdiği gençlere “söylediği Sizi bir kıvılcım olarak gönderiyorum, alev olarak geri geleceksiniz söylevinin güzelliklerini yaşıyoruz. Artık kadınımız toplumsal hayatta yerini aldı. İçe dönük toplum dünyaya açıldı. Buna Türk mucizesi diyorlar. Bu mucize Atatürk ve arkadaşlarının eseridir. Bugün Atatürk bize büyük geliyor. Tarihinde dahi olmadığı için onu hâlâ anlayamıyoruz.
 
Bu günkü Türkiye Cumhuriyetinin niteliklerini kurtuluş savaşından çıkmıştır. Tarihin ırmağı geriye akıtılmaz, olsa olsa kirletilir. Bu gün Avrupa ile batının emperyalist o çirkin o yüzünü görmemiz lazımdır. Maalesef son 30 yıldır bizi yönetenler bizim büyüklüğümüzün farkında olamadılar. Atatürk’ün yolundan ne zaman ayrıldık başımızı taşa çarptık. Milli değerlerimizi yok etmek için, içli dışlı çabalar sürüyor. Sevr  yeniden gündeme getiriliyor.
 
Ön görülen koşullar sevr’in bu güne uzantısıdır. Adım adım geliyorlar. Avrupa emperyalist yüzü ile geliyor. İddia ettikleri ermeni kıyımının aslı astarı yoktur. Irkçı, fanatik ermeni propagandası karşısında yenik düşmemeliyiz. Atalarımızın elleri ermeni kıyımı yaptığı söyleyenlerin ellerinden bin kat daha temizdir.
 
Bu dersten sonra Amasya Üniversitesinin ilk plaketi yazar Turgut ÖZAKMAN’a Rektör BERNAY tarafından verildi.


Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  İHH 300 Aileye Yardım Ulaştırdı..  
  Sarı Meclis Üyeleri ile Grup Toplantısı Yaptı..  
  SGK’ya Ziyaret..  
  İl Genel Meclis Aralık Ayı Toplantıları Başla..  
  500 Sözleşmeli Personel Alınacak..  
  Sözleşmeli Personel Alım İlanı..  
  Yalova Yeşil Körfez Su Birliği Akaryakıt Satı..  
  Okul Servisleri Denetlendi..  
  Talepler Görmezden Gelinmemelidir..  
  Yarışmada Dereceye Girenler Belli Oldu..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.