03 Aralık 2021 - Cuma / 01:08
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Rektörlük Binasının Devir Teslim Töreni Yapıldı

Amasya Valiliği tarafından yaptırılan Amasya Üniversitesi Rektörlük binasının devir teslim töreni yapılarak rektörlük binası hizmete açıldı. Törene A..
Bu haber 15 yıl önce eklenmiş

Amasya Valiliği tarafından yaptırılan Amasya Üniversitesi Rektörlük binasının devir teslim töreni yapılarak rektörlük binası hizmete açıldı.

 

Törene Amasya Valisi M.Celalettin LEKESİZ, Belediye Başkanı İsmet ÖZARSLAN, Tugay Komutanı Tuğgeneral Ömer ESENYEL, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferit BERNAY Kamu, Kurum Kuruluşlarının Yöneticileri, Öğretim Görevlileri ve Sivil Toplum Örgütü Temsilcileri katıldı.

 

Amasya Belediyesi Mehter Takımı konseri ile başlayan törende konuşan Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ferit BERNAY “Tarihi bina olması nedeni ile Rektörlük için iyi seçilmiş bir binadır. Tarihi binanın devri ile bu önemli günü taçlandıracağız. Amasyalı bu binayı tahsis ederek üniversiteye nasıl sahip çıktıklarını göstermiş oldu” dedi.

 

Bu günün Amasya için tarihi bir gün olduğunu, üniversite özlemini yıllarca çekmiş bir kentin heyecanını duyduğunu, Amasyalı’nın bunu hak ettiğini belirten Belediye Başkanı İsmet ÖZARSLAN, 13 medeniyete ev sahipliği yapmış, şehzadeler yetiştirmiş, Cumhuriyetin Doğum belgesini yayınlandığı bu kente Üniversitenin çok yaklaştığını belirterek devir teslim töreninde duygularını şu şekilde ifade etti:

 

Her şey Üniversite içindir. Emeği geçenlere Amasyalı adına teşekkür ediyorum. Bu Üniversite ne Ahmet’in ne Mehmet’in Amasyalınındır. Amasyalı’da sahip çıkacaktır.

Bu gün 4 Fakültesi, 6500 öğrencisi olan Üniversitemiz 10 binlere kavuşacaktır.

Eğitime yapılan yardım en büyük hizmettir. Hepimiz Milli Eğitimin her kademesinde yardımcı olmak zorundayız. Amasya yine Üniversitesinde bir çok bürokratlar, bilim adamları yetiştirecektir. Amasya’lılar nereye el attıysa başarılı olmuşlardır. Üniversite halkla iç içe olsun, başarı gelecektir. Üniversite sayesinde ilimiz sosyal yapısı daha da güçlenecektir.

 

Törende konuşan Vali M.Celalettin LEKESİZ ise “Üniversiteyi Amasya’nın tarihi ile buluşması olarak değerlendiriyorum. Binayı kısa zamanda restore edip ayağa kaldırdık. Verdikleri destekten dolayı başta Sanayi ve Ticaret Odası, Şeker Fabrikası, Esnaf ve Sanatkarlar Odası, Mali Müşavir ve Muhasebeciler Odası olmak üzere emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. Türkiye Cumhuriyetine giden yolda meşalenin yakıldığı ilimizde Üniversitenin açılması büyük bir hizmettir. Üniversite kentin sorunlarının çözümüne aktif katkıda bulunacaktır.

 

Karşılıklı enerjilerle, kendi sorunları ve toplumun sorunları çözülecektir.

Konuşmalardan sonra Vali Celalettin LEKESİZ tarafından Rektör Prof. Dr. Ferit BERNAY’a binanın İl Özel İdaresinden, Amasya Üniversitesine devri gerçekleştirildi. Rektör BERNAY ise verdikleri yaptıkları katkılara teşekkür amacı ile Vali LEKESİZ ve ÖZARSLAN’a birer plaket verdi.

 

Kurdelesi kesilerek hizmete açılan Rektörlük binası törene katılanlarca gezildi. Rektör odasında Vali LEKESİZ “Üniversitenin sorunlarının aşılması için mutlaka bir vakıf kurulması gerektiğini, ilk yapacakları beraber toplantıda sorunların tespit edilip çözümüne geçileceğini belirtti.

 

Rektör BERNEY ise en büyük sıkıntının lojman olduğunu, bunun öğretim görevlilerinin verimli hizmeti için gerekli olduğunu, diğer önemli sorunun birinin de İnsan yetiştiren insan gücünü eğitmek olduğunu belirterek eğitim fakültesinin bu görevi üstleneceğini söyledi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  İHH 300 Aileye Yardım Ulaştırdı..  
  Sarı Meclis Üyeleri ile Grup Toplantısı Yaptı..  
  SGK’ya Ziyaret..  
  İl Genel Meclis Aralık Ayı Toplantıları Başla..  
  500 Sözleşmeli Personel Alınacak..  
  Sözleşmeli Personel Alım İlanı..  
  Yalova Yeşil Körfez Su Birliği Akaryakıt Satı..  
  Okul Servisleri Denetlendi..  
  Talepler Görmezden Gelinmemelidir..  
  Yarışmada Dereceye Girenler Belli Oldu..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.