03 Aralık 2021 - Cuma / 00:37
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

ÇYDD Amasya’da Anasınıfı Donattı

1999’da Amasya’da kurulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Amasya Şubesi eğitime yönelik katkı ve etkinliklerini sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl Taşova’da ..
Bu haber 15 yıl önce eklenmiş

1999’da Amasya’da kurulan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Amasya Şubesi eğitime yönelik katkı ve etkinliklerini sürdürüyor. Geçtiğimiz yıl Taşova’da üç, Hamamözü’nde iki ana sınıfını baştan ayağı donattı, çocuk oyun parkı kurdu.

 
Bu yıl da Gümüşhacıköy Gümüş İlköğretim okulu ve Taşova Uluköy İlköğretim Okullarında birer anasınıfını donattı.  Gümüşhacıköy Gümüş Beldesi’nde yapılan açılış törenine İlçe Kaymakamı, İl Milli Eğitim Müdürü Avni ERDEMİR, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Osman KARATAŞ, Gümüşhacıköy İlçe Milli Eğitim Müdürü, okul öğretmenleri ve vatandaşlar katıldı.
 
Taşova Uluköy İlköğretim Okulunda yapılan Anasınıfı açılış törenine de Taşova Kaymakamı, Uluköy Belediye Başkanı, Okul Müdürleri, vatandaşlar ve öğretmenler katıldı.
 
İki yıldır yedi anasınıfını donatan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Amasya Şubesi Başkanı Kamil AYAZLAR eğitime, öğrenciye yönelik çalışmalarının artarak devam edeceğini belirtti. Çağdaş Yaşamı destekleme Derneği’nin Türkiye Genelinde dev eğitim projelerine imza attığını belirten AYAZLAR şu bilgileri verdi:
 
“Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği (ÇYDD), 1989 yılında kuruldu ve ülkede herkese eşit bir çağdaş eğitimin sağlanması, böylece bilinçli, eğitimli, evrensel insan, çocuk, kadın haklarına saygılı, çevreye duyarlı, Atatürk ilke ve devrimlerinin aydınlığında, çağdaş bir toplum oluşturulması amacıyla kurulmuş, partiler üstü bir dernektir” dedi.
 
AYAZLAR, derneğin amacının, “Kemalizm-Atatürk devrim ve ilkeleri ile gerçekleşmiş olan hakların korunması, geliştirilmesi, yaygınlaştırılması ve çağdaş eğitim yolu ile çağdaş insan ve çağdaş topluma ulaşılmasıdır” dedi.
 
Amasya Şubesi olarak ilköğretimden üniversiteye kadar toplam 48 öğrenciye burs verdiklerini belirten Kamil AYAZLAR bu yıl ilk defa “Baba beni okula gönder”  kampanyası çerçevesinde 20 altıncı sınıfta okuyan kız öğrenciye sağlandığını belirtti. Her yıl şeker bayramından önce yardımsever  vatandaşlarının katkılarıyla  çocuklara kıyafet yardımı yaparak sevindirdiklerini belirtti. “Karanlıktan şikayet edeceğine bir mum da sen yak.” Düşüncesiyle hareket ettiklerini belirten AYAZLAR, Amasya’da derneğe madde ve manevi katkı sağlayan herkese teşekkür etti.
 
ÇYDD Amasya Şube Başkanı Kamil AYAZLAR dernek hakkında şu bilgileri verdi: Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği’nin  04.09.1997 tarih ve 1997/9886 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile kamu yararına çalışan bir dernek olduğunu belirten AYAZLAR, dernek ile ilgili şu bilgileri verdi:    
 
ÇYDD, yüksek öğrenim, ilk ve orta öğrenim gençlerine burs vermekte, kırsal kesimde okuma şansı az olan yoksul kızlarına  eğitim desteği sağlamakta, ülke genelinde okul öncesi eğitime destek sunmakta, ana okulları, yurt ve okular  açmaktadır. İlköğretim, lise Yatılı bölge okullarına kütüphaneler kurmakta.

ÇYDD, gençler ve çocuklar için çeşitli yaz ve kış okulları, geziler ve çocuk kulübü gibi özgün çalışmalar yapmakta, kırsal kesim projeleriyle, okul öncesi eğitim programları, öğretmenlere hizmet içi eğitim, üniversite ve lise hazırlık kursları düzenlemektedir. Çok sayıda üniversite mezunu bursluları, toplumun önemli noktalarında görev almaktadırlar.

 
ÇYDD, işsiz gençlerin ve kadınların meslek edinmeleri, ekonomik özgürlüklerine kavuşmaları, böylece şiddet ve terörden uzaklaşmaları konusunda projeler oluşturmaktadır.
 
ÇYDD, tüm projelerini, Milli Eğitim ve Sosyal Hizmetler Bakanlıklarıyla ortak protokollar çerçevesinde yürütmekte, bilgi birikimi olan çalışkan, ilkeli üyeleriyle, devletin ulaşamadığı, yeterli olamadığı konularda, halka gönüllü ama profesyonelce eğitim, örgütlenme ve bilinçlenme desteği vermektedir.

ÇYDD, ülkede demokrasinin oluşup gelişmesi konularında projelerini yılmadan sürdürmekte, Çağdaş Türkiye için çalışmak isteyen yeni gönüllülerle birleşerek çoğalmakta ve toplumda dürüstlük, çalışkanlık ve erdemlilik ve Cumhuriyete sahip çıkma konusunda ciddi bir baskı grubu oluşturmaktadır.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  İHH 300 Aileye Yardım Ulaştırdı..  
  Sarı Meclis Üyeleri ile Grup Toplantısı Yaptı..  
  SGK’ya Ziyaret..  
  İl Genel Meclis Aralık Ayı Toplantıları Başla..  
  500 Sözleşmeli Personel Alınacak..  
  Sözleşmeli Personel Alım İlanı..  
  Yalova Yeşil Körfez Su Birliği Akaryakıt Satı..  
  Okul Servisleri Denetlendi..  
  Talepler Görmezden Gelinmemelidir..  
  Yarışmada Dereceye Girenler Belli Oldu..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.