23 Şubat 2019 - Cumartesi / 18:32
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Sabuncuoğlu Müzesi’ne Manisa´dan Özel Misafirler

Amasya Belediyesi tarafından Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesine dönüştürülen Bimarhane(Darüşşifa), Anadolu’nun çeşitli illerinden gelerek, ben..
Bu haber 7 yıl önce eklenmiş

Amasya Belediyesi tarafından Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesine dönüştürülen Bimarhane(Darüşşifa), Anadolu’nun çeşitli illerinden gelerek, benzer çalışmalara ilham ve örnek olmaktadır. Manisa Celal Bayar Üniversitesi’nden Müzemizi ziyaret eden Doç. Dr. Ahmet YEŞİL ve Üniversite genel sekreter yardımcısı Fuat AYDIN Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Müzesinde incelemelerde bulunarak müzemizdeki çalışmaları ve uygulamaları yerinde incelediler. Manisa Celal Bayar Üniversitesi kapsamında bulunan Bimarhanenin Manisa mesir macunu ile ilişkili olarak Tıp tarihi Müzesi haline getirilmesi, Sultan Camii külliyesinde bulunan Bimarhane Binasında Salonlar halinde sergi salonları yapılması, Üniversitenin bir çalışması olarak planlanmaktadır.

Müze gezisini değerlendiren Celal Bayar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Başkanı Doç. Dr. Ahmet YEŞİL, Sabuncuoğlu Tıp ve Cerrahi Tarihi Müzesi ve tarihi Bimarhane konumundan oldukça etkilendiklerini belirterek kendi projelerine önemli kazanımlar sağladığını söyledi. Manisa mesir macununun tüm kesimler tarafından kabul görmüş etkinliğiyle oldukça örtüşen böylesi bir tıp müzesinin Manisa’da da kurulması için projelerini daha geniş tutacaklarını vurgulayan YEŞİL, benzer şekilde kurulacak bir müze için yerlerinin hazır olduğunu da sözlerine ekledi. Alınan bilgiye göre yapılması düşünülen müze yeri olarak halen her yıl Manisa Mesir Macunu Şenlikleri’nin başlatılarak halka mesir macunlarının fırlatıldığı Sultan Camii Külliyesi içerisinde yer alan Bimarhane Binası olması bekleniyor.

Kanuni Sultan Süleyman sancak beyi olarak Manisa’da görev yaptığı dönemde annesi Hafsa Sultan’da yanında bulunmaktadır. Sultan Süleyman İstanbul’a gidip tahta oturunca Mimar Acem Ali’yi cami, medrese, sıbyan mektebi, imaret ve hankahtan meydana gelen bir külliye inşa etmesi için görevlendirmiştir. 1522 yılında tamamlanan bu yapılara daha sonra dar-üş şifa ve çifte hamam ilave edilmiştir.

Cami 16.yüzyıl Osmanlı mimarisinin ildeki en önemli örneklerindendir. Külliyenin ana binası olan cami, kesme taş ve tuğladan sade bir üslupla yapılmış, ortada bir büyük, yanlarda iki küçük kubbeyle örtülmüş, iki minareli bir camidir. Mermer minberi oyma ve kabartmalıdır. Kadınlar mahfelinde ise ahşap oymalar bulunmaktadır. Ünlü Mesir Macunu’nun halka saçıldığı cami olması sebebiyle halk arasında Mesir Camii adıyla da anılmaktadır.

Cami avlusunun kuzeyini çevreleyen medrese binası, ana girişi kuzeye bakan on odalı bir yapıdır. Misafirhane ve yemek odaları beşik tonoz örtülmüş, diğer mekanlar kubbe ile kapatılmıştır.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  249 Bekçi Törenle Yemin Etti..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Amasya Valiliğine Z..  
  M. Celalettin Lekesiz’den Belediye Başkanına ..  
  Vali Varol’dan Pekcan’ın Ailesine Başsağlığı ..  
  Sıfırlanan Döner Sermayeye Acil Çözüm Gerekli..  
  Başvurular E-Devlet’ten yapılabilecek..  
  Hayırsever Doktordan Anlamlı Bağış..  
  Başkan Özdemir’den Genç Kızılay'la Kahvaltı B..  
  Emniyet Müdürü Pekcan Dualarla Toprağa Verild..  
  Vakıfbank’tan ATSO Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.