16 Eylül 2019 - Pazartesi / 15:31
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Sosyal güvenlik prim borçlarının yeniden yapılandırılması

Amasya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Ömer Eker yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi; Geçen yıl kamuoyunda Prim affı olarak bilinen ve 6111 sayılı k..
Bu haber 7 yıl önce eklenmiş

Amasya Sosyal Güvenlik İl Müdürü Ömer Eker yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi; Geçen yıl kamuoyunda Prim affı olarak bilinen ve 6111 sayılı kanunla sosyal güvenlik prim borçlarının yeniden yapılandırılarak 6, 9, 12 ve 18 taksitle ödenmesi imkan tanınan işverenlerin ve sigortalıların prim affından yararlanmak için 31/05/2011 tarihine kadar yapmış oldukları başvuru neticesi yapılandırılmış, prim borcu taksitlerini aksatılmadan ödenmesi gerektiği veya bir takvim yılında ikiden fazla taksitin veya ikiden fazla cari ay priminin süresinde ödenmemesi halinde de yapılandırmanın bozulması söz konusu olmuştu.

Ancak, aradan geçen bir yılı aşkın sürede çoğu işverenlerimizin ve sigortalılarımızın cari ay ve taksit borçlarını ödemedikleri görülmüştür. Bu konu ile ilgili olarak 15/06/2012 tarihli ve 28324 sayılı Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 6322 sayılı kanun ile tekrar yasal bir düzenleme yapılmış olup, bu yasal düzenleme ile taksit ödemesi aksatıldığından dolayı, yapılandırması bozulmuş olanların, 15/06/2012 tarihine kadar bozulmuş olan yapılandırmaları geçersiz sayılanlar, aksatılan taksitler ve cari ay prim borçlarını ödemek koşuluyla, daha önceki yapılandırma anlaşmalarını geçerli duruma getirebileceklerdir.

Yasanın yürürlüğe girdiği 15/06/2012 tarihi itibari ile yapılandırma anlaşmaları geçersiz sayılanlar, aksatılan taksiler ve cari ay prim borçlarını ödemek koşuluyla yapılandırma anlaşmalarını geçerli duruma getirebileceklerdir. Daha önce yapılandırma başvurusunda bulunduğu halde ödemesi gereken tutarları süresinde ödemeyerek yapılandırması bozulanlar, bu tutarları ödemeleri gerektiği tarihten itibaren geç ödeme zammı ile birlikte maddenin yürürlüğe girdiği tarihi takip eden ayın başından itibaren (01/07/2012-01/10/2012), dört ay içerisinde ödemeleri (31/10/2012) şartıyla bu yeni haktan yararlandırılacaklardır.

6111 Sayılı kanun uyarınca yeniden yapılandırılmış, ancak ödeme yükümlülüklerini yerine getirmemeleri nedeniyle yeniden yapılandırma anlaşması bozulmuş olan borçlulara ilişkin ödeme planları aktif hale getirildikten sonra, varsa bozma işleminin yapılmasının ardından yapılandırılan alacaklara karşılık ödenen tutarlar ödenmesi gereken taksitlerin en eski vadeli olanından başlanılmak üzere ve tahsil edildikleri tarihler dikkate alınarak mahsup edilecektir.

İlimiz sosyal güvenlik primleri yönünden teşvik kapsamında bulunduğundan, bu kabil borçlu işverenlerimizin, borçlarını tekrardan yapılandırıp dört ay içinde ödemeleri halinde primlerini teşvikli olarak ödeyebileceklerdir.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Çevre Yolunda Sona Yaklaşıldı..  
  Başkan Sarı, “Vatandaşlara Aşure Dağıttı”..  
  5 Yıldızlı Otel Projesi, Hayata Geçiriliyor..  
  15. Piyade Er Eğitim Tugayında Yemin Töreni..  
  Başsavcıya Adli Yıl Ziyareti..  
  Jandarma’dan Okul Servis Araçları Denetimi..  
  AHİMDER 16. İmam Hatipliler Kurultayı’na Katı..  
  Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Eğitim Semin..  
  “Misket Elması” Hasat Günü..  
  Sarı’ya, Bostancı’dan Hayırlı Olsun Ziyareti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.