26 Mayıs 2019 - Pazar / 04:17
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Cumhur Koca: KESK sessiz ve tepkisiz kalmayacaktır

Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Cumhur Koca yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi; baskı ve tutuklamalarla KESK’i hedef haline getirmeye çalışan ..
Bu haber 6 yıl önce eklenmiş

Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Cumhur Koca yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi; baskı ve tutuklamalarla KESK’i hedef haline getirmeye çalışan güç odaklarına karşı, sessiz ve tepkisiz kalmayacağız!

Uzunca bir süredir sendikalara, emek ve demokrasi mücadelesi yürüten kesimlere yönelik olarak yoğun baskı ve sindirme uygulamaları yaşandığı bilinmektedir.

KESK’in örgütlü gücünü ve mücadelesini, sendikal mücadele alanında engelleyemeyenler, kamuoyunun kafasında soru işaretleri yaratmak amacıyla, KESK’i ve bağlı sendikaları yarattıkları “kara propaganda” ile yıpratmaya çalışmaktadır. Bu şekilde hem kamu emekçileri mücadelesini zayıflatmak hem de kamuda sadece hükümet güdümlü konfederasyon ve sendikaların yetkili olmasını sağlamanın hedeflendiği açıktır. 2012 yılı itibariyle 11 hizmet kolunun 10’unda Memur Sen’e bağlı sendikaların yetkili hale gelmesi, bu görüşümüzü doğrulamaktadır.

Bir yılı aşkın bir süredir istikrarlı bir şekilde sendikalarımıza yönelik olarak yürütülen baskı ve sindirme politikaları, yaşanan gözaltı ve tutuklamaların gerçek nedenleri tüm kamuoyu tarafından bilinmektedir. Gözaltına alınan üye ve yöneticilerimize sorulan soruların tamamen sendikal faaliyetlerimiz ile ilgili olması, KESK’i yıpratmaya, etkisizleştirmeye çalışanların siyasi iktidarın talimatları doğrultusunda hareket ettiğini ve KESK’in sendikal mücadelesine tamamen “iktidarın gözü” ile baktıklarını göstermektedir.

Hükümet, doğrudan kendi denetimine aldığı ve kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirdiği yargı ve emniyet güçleri aracılığıyla, karşısında tehdit olarak gördüğü herkesi, her kurumu ve sendikalarımızı, her açıdan “şaibeli” operasyonlarla bertaraf etmeye çalışmaktadır. Bu amaçla en temel sendikal faaliyetlerimizin “yasa dışı” göstermek isteyenler, sendika üye ve yöneticilerimize “suçlu” muamelesi yaparak mücadelemizi zayıflatmayı hedefleyenler asla bu amaçlarına ulaşamayacaklardır.

Bugün KESK ve KESK’e bağlı sendikaların iktidarın hedefi haline getirilmesi, önümüzdeki dönemde gerek 4+4+4 eğitim modelinin yaratacağı kaos süreci, gerekse başta kıdem tazminatlarının gaspı olmak üzere, emek alanında yoğunlaşması beklenen saldırılara karşı güçlü bir karşı koyuşun engellenmesini amaçlamaktadır. En azından bu yönce oluşacak bir mücadele cephesinin parçalanarak zayıflatılması ve etkisiz hale getirilmesi amacıyla KESK gibi önemli bir dinamiğin hedef seçilmiş olması şaşırtıcı değildir.

Sendikalara ve sendikal mücadeleye yönelik bu hukuksuzluk, keyfi gözaltılar ve akla ziyan suçlamalar, yargının ve emniyetin genel olarak topluma ve toplumun örgütlü, muhalif güçlerine yok “edilmesi gereken düşman” olarak baktığının görülmesi açısından önemlidir. Türkiye’de 3. yargı paketi sonrasında katillerin ve canilerin salıverilip, seçilmiş vekillerin, gazeteci, bilim insanları ve sendikacıların hala tutuklu olması, bir süredir tartışılan “adalet” ve “hukuk” kavramlarının bütün anlamını yitirdiğini göstermektedir.

20 yılı aşkın süredir kamu emekçileri mücadelesinin en ileri ve en kitlesel gücü olan sendikalarımıza yönelik olarak gerçekleştirilen operasyonlar, gelecekten kaygı duyan,  hak ve çıkarları içim mücadele etmekten başka çıkar yol görmeyen tüm mücadeleci kesimlerine yönelik açık bir gözdağı ve meydan okumadır.

Türkiye’nin her yerinde örgütlü, farklı siyasi görüş ve etnik kimliklere sahip yüz binlerce üyesi olan bir konfederasyonun, siyasi amaçlarla bizzat emniyet ve yargı tarafından kuşatılmak istenmesine sessiz ve tepkisiz kalmayacağız. Hiçbir iktidar, hiçbir güç, KESK’in ve KESK’e bağlı sendikaların fiili meşru mücadelesini sorgulayamaz, sorgulatmayız. Giderek artan baskı ve sindirme politikalarına rağmen, yıllardır savunduğumuz ilke ve değerlerin rehberliğinde mücadelemize devam edeceğimizden kimsenin şüphesi olmamalıdır.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya Şehitliği Ziyaret Edildi..  
  Orbay’dan Veda Ziyareti..  
  Söz Verilen Bilgisayar Yonca’ya Teslim Edildi..  
  Şehit Aileleri ve Gaziler Onuruna İftar Veril..  
  Milli Mücadelenin 100. Yılında 100 Genç YEPAŞ..  
  Vali Varol’dan Başsağlığı Ziyareti..  
  “Süt İçiyorum Sağlıklı Büyüyorum"..  
  Haşim Hatipoğulları Güven Tazeledi..  
  Özgür-Der Amasya ve İHH Temsilciliği Gönüllül..  
  Posta Pulları Sağlık Sloganlarıyla Tasarlandı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.