21 Ağustos 2019 - Çarçamba / 12:37
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği TRT Belgesel çekiminde

Türkiye Radyo Televizyonu (TRT)’na bağlı bir çekim ekibi, TRT tarafından bir Avrupa Birliği projesi kapsamında hazırlanan “Kesişen Hayatlar” adlı belg..
Bu haber 7 yıl önce eklenmiş

Türkiye Radyo Televizyonu (TRT)’na bağlı bir çekim ekibi, TRT tarafından bir Avrupa Birliği projesi kapsamında hazırlanan “Kesişen Hayatlar” adlı belgesele konu olan Amasya Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin tesis ve faaliyetleri ile ilgili çekimler yapmak üzere 22-27 Temmuz 2012 tarihleri arasında bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

TRT tarafından çekilen belgesel, Amasya DSYB tarafından 08.07.2008-07.08.2009 tarihleri arasında uygulanan "Damızlık Sığır Yetiştiriciliğinde Mevcut Uygulamalar ve Son Gelişmeler" adlı AB projesinde Fransız Hayvancılık Enstitüsü (Institut de l'Elevage) ile başlayan ve proje sonrasında tüm Fransız hayvancılık sektörü kurum ve kuruluşları ile her geçen gün gelişerek devam eden ortaklık ve işbirliğini konu almaktadır.

İlk ayağı 19-24 Nisan 2012 tarihleri arasında Fransa’da, Franche-Comte Bölgesi Jura ve Doubs Departman’ları ile Paris'te bulunan farklı kurum ve kuruluşlarda yönetici ve çalışanların katılımıyla gerçekleştirilen çekimlerin ikinci ayağı olan Amasya bölgesi çekimlerinde, Amasya bölgesinin genel durumunu, tarımsal gelişimini ve faaliyetlerini, yöremizin özelliklerini, kırsal alanlardaki hayvancılık faaliyetlerini, Amasya DSYB’nin bölge hayvancılığının gelişiminde oynadığı rolü ve özellikle Fransa ile tesis edilen ikili ilişkiler neticesinde bu gelişime sağlanan katkıyı değişik yönleriyle gösteren konular ele alındı.

Merzifon İlçesine bağlı Oymaağaç Köyünde ve Gümüşhacıköy İlçesine bağlı Kağnıcı Köyü yaylasında bölgemizin yüksek kesimlerinde meraya dayalı olarak yapılan hayvancılığı öne çıkaran çekimler yapıldı. Oymaağaç Köyünde, bölgenin yanı sıra Amasya DSYB üyesi Ümit Erdoğan'ın işletmesinde detaylı görüntüler alındı. Kağnıcı Köyü yaylasında üreticiler görüşmeler yapıldı. Amasya DSYB Kağnıcı süt toplama merkezi görevlisi Satılmış Al ile bir röportaj gerçekleştirildi.

Merzifon İlçesine bağlı Sarıköy süt toplama merkezinde üreticilerden süt toplama, kontrol ve analiz faaliyetlerini içeren çekimler yapıldı.

Gümüşhacıköy İlçesi bölgesinde kırsal alanlarda tarım ve hayvancılık konusunda yapılan faaliyetleri gösteren çekimler yapıldı.

Amasya DSYB bünyesinde faaliyet gösteren Amesia şirketi ile ilgili olarak "Amesia Çalışan Kadın Arılar" grubunun çalışmalarını gösteren çekimlerde Birlik merkezindeki çalışma merkezi ve sistemi hakkında ekibe bilgi verildi. Ayrıca, Amesia satış noktasında çekimler yapıldı.

Amasya DSYB Başkanı Güner Aslan’ın işletmesinde yapılan çekimlerde ekibe işletme, sürü yönetimi, hayvan kayıtları, sütün kontrolü, hayvan bakımı ve besleme konuları hakkında bilgiler verildi.

Son gün, Birlik merkezinde süt toplama merkezi görevlileri ile yapılan toplantıda yapılan çekimler sonrasında ekip Amasya bölgesinden ayrıldı.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Başkan Sarı’yı 4,5 Ayda 200 Bin Kişi Ziyaret ..  
  Acar’a TEMA Vakfından Ziyaret..  
  Şemsettin Dümen: Gelin Bir Memur Paketi Hazır..  
  İl Genel Meclisi Olağanüstü Toplantısı Gerçek..  
  Sultan 2. Beyazıt Han’ın Rölyefi Hediye Edild..  
  Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Temmuz 2019..  
  Göynücek ve Hamamözü Malmüdürlükleri Otomasyo..  
  Amasya’mızın Münbit Toprakları Suya Kavuştu..  
  Rektör Elmacı’dan Başkan Sarı’ya ziyaret..  
  Başkan Sarı, Ergonaş Baba Festivalinde Hemşer..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.