26 Mayıs 2019 - Pazar / 03:50
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Cumhur Koca: Savaş çığırtkanlığına, emperyalist müdahalelere karşı barışın sesini yükseltelim!

Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Cumhur Koca 1 Eylül Dünya Barış Günü olması dolayısıyla şu açıklamayı yaptı; 1 Eylül 1939 yılında Alman faşizminin Polo..
Bu haber 6 yıl önce eklenmiş

Eğitim Sen Amasya Şube Başkanı Cumhur Koca 1 Eylül Dünya Barış Günü olması dolayısıyla şu açıklamayı yaptı; 1 Eylül 1939 yılında Alman faşizminin Polonya`yı işgal etmesi ile başlayan, ardında milyonlarca ölü, yaralı, acı ve gözyaşı bırakan insanlık tarihinin en acımasız, en kanlı savaşlarından biri olan İkinci Emperyalist Paylaşım Savaşı`nın başladığı günün yıldönümü.

ABD`nin başını çektiği emperyalist güçler, enerji kaynaklarına hakim olmak için saldırganlıklarını, "özgürlük ve demokrasi" sözcüklerinin arkasına gizlerken, Ortadoğu`yu kan gölüne çevirmeye devam ediyor. Emperyalizmin çıkarları doğrultusunda bugüne kadar sürdürülen savaş ve çatışmalar bugün Suriye üzerinden devam ettiriliyor. Etnik, dini ve mezhepsel farklılıklar körüklenerek halklar birbirine düşman edilerek, barış içinde bir arada yaşama umutları yok edilmek isteniyor.

Hükümet, emperyalist müdahalenin taşeronluğuna soyunup Suriye için demokrasi nutukları çekmeye devam ediyor. Suriye`ye "demokrasi getirilmesi" ni bu kadar önemsediğini söylenerek Suudi Arabistan, Ürdün ve Katar gibi emperyalizm işbirlikçisi yönetimlerle hangi ortak zeminde yan yana geldiği ve Suriye`ye karşı yürütülen silahlı operasyonların merkezinde yer alındığını merak ediyoruz.

Türkiye`yi emperyalist müdahalelerin maşası değil, barışın ve kardeşliğin savunucusu ve mücadelecisi haline getirmek hepimizin görevidir. Bölgede ve dünyada barış, kardeşlik ve özgürce bir arada yaşamı savunmak için, şimdi her zamankinden daha fazla mücadeleye ihtiyaç vardır. Daha güçlü bir barış çağrısını seslendirmek, emperyalizme karşı halkların birlikte mücadelesini büyütebilmek için, her türlü emperyalist ilişkinin tasfiye edildiği, tam bağımsız ve özgür bir Türkiye mücadelesi bugün daha da önem kazanmıştır.

Hükümet, askeri ve siyasi operasyonlarla çatışma zeminlerini güçlendirmekte, barış umutlarını her geçen gün biraz daha tüketmektedir. Yıllardır ülkemizin kanayan yarası olan Kürt sorununda barışçıl ve demokratik çözüm için somut adımların atılmaması, şiddet ve ölümlerin sürmesine, yoksul emekçi çocuklarının peş peşe yaşamını kaybetmesine neden olmaktadır. Yaşanan her ölüm, barış umutlarını tüketmekte, halkların kalbinde açılan yaraları derinleştirmektedir.

Eşitlik, özgürlük ve demokrasi taleplerini karşılayarak toplumsal bir barışı kurmak yerine çatışmayı ve şiddeti esas kılan her yaklaşım çıkmaz sokak demektir. 1 Eylül Dünya Barış Günü`nde kimliği, dili, dini, mezhebi, siyasi görüşü ne olursa olsun, üzerinde eşit haklara sahip yurttaşlar olarak yaşayacağımız, demokratik bir Türkiye`de kardeşçe, huzur içinde yaşamak istiyoruz.

Bugün barış mücadelesi, ancak nefret tohumları yerine kardeşlik duygularını pekiştirerek, ırkçı-şoven kışkırtmalara karşı kardeşliği ve dayanışmayı güçlendirerek sağlanabilecektir. Bu topraklarda gerçek bir barış, gerçek anlamda demokratik, laik; şiddeti değil demokrasiyi temel alan bir düzenin kurulması ile mümkündür. Gerici güçlerin farklı etnik ve mezheplere yönelik tehditlerini arttırmasına göz yuman, nefret siyasetini yeniden üreten, insanlık suçlarını görmezden gelen bir iktidar, ardında acı ve gözyaşından başka bir eser bırakamayacaktır.

1 Eylül Dünya Barış Günü`nde artık kimsenin ölmediği, bombalardan ve silahlardan temizlenmiş bir dünya ve Türkiye istiyoruz. Bunun için Türkiye`de tüm savaş karşıtlarını, barış yanlılarını seslerini yükseltmeye ve güçlerini birleştirmeye çağırıyoruz.

Suriye`ye emperyalist müdahaleye ve savaş tamtamlarına hayır diyor, halkların kardeşliğini hep birlikte yüksek bir sesle haykırıyoruz.

Türkiye`nin dört bir yanındaki alanlara ve meydanlara çıkan savaş karşıtlarını selamlıyor, 1 Eylül Dünya Barış Günü vesilesiyle barış mücadelesini daha da güçlendireceğimize söz veriyoruz.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya Şehitliği Ziyaret Edildi..  
  Orbay’dan Veda Ziyareti..  
  Söz Verilen Bilgisayar Yonca’ya Teslim Edildi..  
  Şehit Aileleri ve Gaziler Onuruna İftar Veril..  
  Milli Mücadelenin 100. Yılında 100 Genç YEPAŞ..  
  Vali Varol’dan Başsağlığı Ziyareti..  
  “Süt İçiyorum Sağlıklı Büyüyorum"..  
  Haşim Hatipoğulları Güven Tazeledi..  
  Özgür-Der Amasya ve İHH Temsilciliği Gönüllül..  
  Posta Pulları Sağlık Sloganlarıyla Tasarlandı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.