16 Nisan 2021 - Cuma / 13:48
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Amasya İl Müftülüğünce Günümüz İslam konulu konferans düzenlendi

Camiler ve Din Görevlileri haftası kapsamında İl Özel İdaresi Düğün salonunda konferans düzenlendi. Konferansa Vali A. Celil Öz, Belediye Başkanı Cafe..
Bu haber 8 yıl önce eklenmiş

Camiler ve Din Görevlileri haftası kapsamında İl Özel İdaresi Düğün salonunda konferans düzenlendi.

Konferansa Vali A. Celil Öz, Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Ak Parti Amasya Milletvekili Avni Erdemir, kurum ve kuruluş müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Açılış Kuran-ı Kerim okunmasıyla başladı.  Diyanet İşleri tarafından hazırlanan sinevizyon gösterisinin ardından, İl Müftümüz İsmail İpek konuyla ilgili konuşma yaptı.

İl Müftümüz İpek; bilindiği gibi 1-7 Ekim Camiler ve Din görevlileri haftasıdır. Diyanet İşlerimizin düzenlemiş olduğu etkinlikler kapsamında “Engelsiz Cami ve Engelsiz İbadet” bu konuda engelli vatandaşlarımıza yönelik çalışmalar yapmak istiyoruz. Engelleri ortadan kaldırarak bütün engelli vatandaşlarımızı camilerimize ibadet etmeye yöneltmek istiyoruz dedi.

Daha sonra CAD Büyükelçisi, konuşmacı Prof Dr. Ahmet Kavas vermiş olduğu konferans ta şunları söyledi; Diyanet İşleri Başkanlığının her yıl tertiplediği, Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla bu konferansı vermek üzere beni buraya, Amasya’ya davet eden İl Müftümüz İsmail İpek hocam ve salondaki herkesi saygıyla selamlıyorum dedi.

Prof. Dr. Kavas; Amasya gerçekten güzel bir şehir. Bu şehre mensup olmak, daha da güzel. Bu şehrin her sene daha da güzelleştiğini yakın bir zaman içinde Türkiye’nin en güzel şehri olacağını görmek, ona inanmak, her yerde anlatmak, her Amasyalı gibi benimde hakkım. Bununla gurur duyuyorum.

Camiler ve Din görevlileri haftası dolayısı ile belirlenen bu seneki konu, “günümüz İslam dünyasıdır”

Dünyamız üzerinde 232 irili ufaklı, bağımlı, bağımsız, ülke barındırmaktadır. 232 Ülke içerisinde 194 bağımsız ülke vardır. Tüm Ülkeler içerisinde bağımlı, bağımsız, Müslümanların çoğunluk olarak yaşadıkları ülke sayısı, maalesef sadece 50 tanedir. 50 Ülke içerisinde nüfusu, Endonezya gibi 200 milyonu aşan, Müslüman ülkeler olduğu gibi, Pakistan gibi 175 milyon, Bangladeş gibi 150 milyon, Türkiye gibi, İran gibi 75-80 milyon nüfuslu Müslüman ülkeler var. Böylesine geniş bir yelpazenin içerisinde yer alıyoruz.

Bizim İnsanımızın ihtiyaç sahibi, Müslüman ülkelere gittiğinde ne kadar güçlü ve önemli olduğunu görüyoruz ve gurur duyuyoruz. Büyük bir milletiz. Atalarımızın himaye ettiği bütün toplumlarla yakında ilgilenen bir millet olarak, bu bizim için bu dünyada kazanılabilinecek en güzel şereflerden birisidir.

İslam Dünyasını ve o dünyada yaşayan insanların aldıkları nefesleri takip eden güçlü devletler, bizlerin yaptığı her faaliyeti kayıt altına alan devletler, bizim kaderimizle ilgilenen devletler, bizleri boyunduruk altına almaya çalışan devletler, bir müddet bunda başarılı oldular, bilgileriyle birikimleriyle. Bizi kendilerini dinlemeye, kendilerine itaat etmeye mahkum etmeye çalıştılar. Onların göreviydi, bizim görevimiz ise teslim olmamak, Müslümanları tarihte olduğu gibi bugün ve gelecekte de asıl sahiplerinin mutlaka ortaya çıkacağını göstermekti. İslam Dünyası ile ilgili yapılan araştırmalar yani dünyada 50 müslüman ülke var. Dünyada yedi milyar insan var, Amerikalılar ve Avrupalıların tespitine göre 1,5 Milyar Müslüman var. Ancak geleceğe yönelik çalışmalar yapıyorlar, Müslümanlar 2030 yılında ne kadar olur, 2050 yılında ne kadar olur, şimdiden onun hesabını yapıyorlar. Ona göre de tedbir alacaklar. Diyorlar ki 2030 yılında sekiz milyar üç yüz milyon insan yaşayacak dünyada ve Müslümanların sayısı, onların verdiği rakama göre 2,5 milyar olacak. Müslümanlar bugün en çok Asya kıtasında yaşıyorlar. Yeryüzünde yaşayan dinler içerisinde Müslümanların oranı %20’yi geçmemektedir. Yani her beş kişiden birisi Müslüman, her beş kişiden ikisi Hıristiyan’dır. Dedi.

Daha sonra konferans ikramın yapılması ile son buldu.   Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Pideler Bizden Dualar Sizden..  
  Personele Protokol Kuralları ve İletişim Semi..  
  İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Gerçekleşti..  
  Elçin Tekstil Firmasına Ziyaret..  
  Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ..  
  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu..  
  Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı..  
  Asırlık Gelenek Devam Ediyor..  
  Başkan Kırlangıç’tan Merzifon TSO'ya Ziyaret..  
  En Kısa Sürede Dağıtımı Yapacağız..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.