21 Ocak 2021 - Perşembe / 04:28
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

“Dilimiz-hâlimiz” konulu konferans düzenlendi

Amasya Üniversitesi Tarafından, Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda, 8 Kasım Günü, “Dilimiz-Hâlimiz” Konulu Bir Konferans Düzenlendi. Türk Dil Kurum..
Bu haber 8 yıl önce eklenmiş

Amasya Üniversitesi Tarafından, Eğitim Fakültesi Konferans Salonu’nda, 8 Kasım Günü, “Dilimiz-Hâlimiz” Konulu Bir Konferans Düzenlendi. Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan KAÇALİN’in Konuşmacı Olarak Katıldığı Konferansı Amasya Valisi Abdil Celil ÖZ, Davetliler, Akademik ve İdari Personel İle Öğrenciler İzledi.

 “Dilimiz-Hâlimiz” konulu konferansın açılış konuşmasını yapan Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin ORBAY, “Değerli konuklar, Atatürk Haftası kapsamında düzenlediğimiz ilk etkinlikte bir aradayız. Atatürk’ün isteği doğrultusunda, Türk dilinin öz güzelliğini ve zenginliğini meydana çıkarmak amacıyla 1932’de kurulan Türk Dil Kurumu, bugün tam seksen yaşındadır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk; ‘Türk dilini, Türk milleti için kutsal bir hazinesi’ olarak görmektedir. Türk kültürü gelecek kuşaklara, ancak Türk dilinin zenginliği içerisinde aktarılabilir. Yoğun çalışma temposu içerisinde bize zaman ayıran, Türk Dil Kurumu Başkanımız Sayın Prof. Dr. Mustafa Sinan KAÇALİN teşekkür ediyorum. Saygılarımla” dedi.

Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan KAÇALİN “Dilimiz-Hâlimiz” konulu konferansta şunları söyledi: “Dilimiz halimiz diye burada bir yakınma, bir serzeniş falan anlamayınız, size ders vermeye gelmedim. Programımızın 10 Kasım Haftası dolayısıyla düzenlenen etkinlikler dolayısıyla gerçekleşiyor olması isabetli de olmuş. Devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü rahmetle şükranla anıyoruz.  Türk Dil Kurumu, Türk Dili Tetkik Cemiyeti adıyla 12 Temmuz 1932'de Atatürk'ün talimatıyla kurulmuştur. 1934'te yapılan kurultayda Cemiyetin adı, Türk Dili Araştırma Kurumu; 1936'daki kurultayda ise Türk Dil Kurumu olmuştur. Türk Dil Kurumunun kuruluşuyla birlikte çağdaş Türkçede çok hızlı bir arılaştırma akımı da başlamıştır. Türk Dil Kurumu 800'e ulaşan yayını, zengin bir araştırma kütüphanesiyle Türkiye'nin saygın bilim kuruluşlarından biri olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Dilimiz-hâlimiz ile ben bir yakınmayı değil bir sohbet konusunu esas tutuyorum. Türk Dili coğrafyasının geneline baktığımızda, soğuk bölgelerde çok az sayıda insan yaşıyor ve Türkçeyi az sayıda insan konuşuyor. Dolayısıyla bazı yerlerde Türkçe daha yoğundur. Doğu Türkistan, Çin sınırları içinde bölgeler, Özbekistan, Türkmenistan sınırları içerisinde kalan bölgeler… Kültürüne sahip çıkacaksın. Kültürü terk ederek ve çiğneyerek büyüyemeyiz. Ticarette, teknolojide kullandığımız kelimelerin Türkçe olması, hızlı intikalimizi, sağlıklı düşünmemizi, güzel bağlantılar kurmamızı, ilim adamı yetiştirmemizi, daha çabuklaştırmamızı sağlayacaktır.”

Konferans sonunda Türk Dil Kurumu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sinan KAÇALİN’e, Rektör Prof. Dr. Metin ORBAY tarafından Amasya hatırası olarak semaver ve teşekkür plaketi takdim edildi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  ATSO Başkanı Yapılacak Olan Okul İçin Görüştü..  
  Sarı, Su Sayaçları İçin Don Uyarısında Bulund..  
  MKE. Maksam Makina ve Maske Fabrikası Müdürlü..  
  Afşin-Elbistan B Termik Santralı İşletme Müdü..  
  Ankara Eğitim Ve Araştırma Hastanesi..  
  Çocuk Hakları İl Komitesi Engelsiz Çocuklar Z..  
  Projeler Üst Kurulu Toplantısı Yapıldı..  
  Çocukları Sevindirdi..  
  Seyyanen Zam Yapılsın..  
  Ordu Orman Fidanlık Müdürlüğü..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.