24 Ocak 2019 - Perşembe / 09:02
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Çiftçilerle özel sözleşme

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Amasya Şeker Fabrikası yönetim kurulunun katılımıyla Amasya Lisesinde çiftçilerle bir toplantı yapıldı. Toplant..
Bu haber 6 yıl önce eklenmiş

Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi ve Amasya Şeker Fabrikası yönetim kurulunun katılımıyla Amasya Lisesinde çiftçilerle bir toplantı yapıldı.

Toplantıda Amasya Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Fakı konuşmasında, “ Kota kalktı, sizler artık pancar ekimine tekrar başlayacaksınız. Bizim bölgemiz pancar, soğan, buğday üretmektedir” dedi.

Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Metin Uysal ise, “İlk başlangıçta günlük 1.800 Ton işleyen fabrika bugün 6.000 Ton işler duruma gelmiştir. Başlangıçta Amasya Çiftçisinin payı % 23 iken bugün % 71,5 olmuştur. 1991 yılına kadar özerk çalışan işletme 2004 yılında tamamen özelleşmiştir. Bugün Türkiye'deki 8 özel fabrikadan birisidir.

2012 yılı 59. kampanya döneminde yaklaşık 700 kişi ile istihdamı direk kendin de olan kamyoncusu ve yan sanayi ile binlerce kişiye 3 ay sürekli olmak üzere dönem içinde değişken sayılarla bölge istihdamına destek veren bir kuruluştur.

Şirketin 1991 yılındaki özerk durumundan başlayan ve bugünlere kadar halen devam etmiş olan Vakıflar Bankası ile süregelen borçları bulunmakta idi. Dönemsel olarak değişken rakamlar oluşmuş, geçen yıl 24 Aralık 2012 tarihinde bizim şu anki mevcut Yönetim Kurulu olarak göreve geldiğimizde Vakıflar Bankasına kalan borcu toplam 28 Milyon TL'nin tamamını ödedik. Fabrikaya ait 20 yıllık ipotek ve hacizlerin tamamını kaldırdık. Bugün için hiçbir bankaya bir kuruş borcumuz yoktur. Çiftçilerimize 2012 yılında teslim ettiği pancardan kalan alacağı da 1 ay içerisinde ödenecek parası hazırdır.

Bizler 3 yıllığına göreve getirildik. İlk görev yılında borçlardan tamamen kurtulduk ve fabrika üzerindeki kara bulutları kaldırdık. Yeniden bir güven tazeledik. İtibarını muhafaza ettik. İkinci yılımızda malum özel sektör, olmamızdan dolayı şeker ve yan ürün satışların da daha iyi rekabet edebilmek ve daha da güzel kaliteli ürünler elde edebilmek için ürünün maliyetlerini düşürmemiz gerekmektedir. Bu sebeple maliyet düşürücü, kaliteyi artırıcı, Pazar geliştirici tedbirler almak yatırımlar yapmak istiyoruz. Üçüncü yıl ise elimizdeki atıl değerleri nakde çevirip, yeni yatırımlar yaparak başta Suluova bölgemiz, organize sanayimiz olmaz üzere şeker, şekere bağlı yan ürünler, bölge dokusuna, çiftçisine, besicisine destek sağlayacak üretimler yapmak hedefındeyiz.

Tüm bunların üstüne şu bir gerçek ki bu yıldan başlamak üzere hedeflere varabilmemizin yegâne olmazsa olmazı pancar ekimidir. Çiftçilerimize dedik ki kota uygulaması olmayacak. Hatta bu yıl 900 Ton şeker kotası daha ilave aldık. Biz Amasya Şeker Fabrikası A.Ş. olarak C kotası pancar çıkmıyor ama olsada parasını A kotasından ödeyeceğiz dedik ve ödedik. Bu yıl içinde aynı olacağını düşünüyorum. Çiftçilerimizin talepleri doğrultusunda polar uygulamasını da gözden geçirdik ve 2013 yılında uygulanan taban polar 12'ye yükseltilmiştir. Yani; 12 polardan aşağı gelen pancarlar 12 polar fiyat üzerinden ödenecektir. Fabrika kar ettikçe bunu çiftçimize aynen sunacağız. Çünkü bu tesisler onlardan alınan aidatlar ile devam etmiştir. Biz tamamen pancar ekin diyemeyiz. Ancak pancardan uzaklaşmaym, hesabı doğru yapın, Ekiminizin % 30'unu pancara ayırın diyoruz. Diğer mahsullerin değişken kar-zarar hesabı ile pancarın sabit ama istikrarlı olduğunu fark edin istiyoruz. Risk almayın demiyoruz alın. Soğan ekin, silaj ekin, mısır ekin, ayçiçeği ekin, Çok kar edebileceğiniz riskli ürünü de ekin ama en az arazinizin % 30'unu pancara ayırın. Allah nasip ederse ne ekip, ne kadar kazanacağını önceden az çok bildiğin ürün pancardır. Bizler idareciler olarak bunları sizden talep ediyoruz. Etmeye devam edeceğiz. Ancak ekim alanı bu bölgede az olur ise başka bölgeler den talep gelir ise değerlendirebiliriz. Çünkü fabrika hepimizindir. Çiftçilerimizden pancara karşı gönlü soğuk olanlar vardır. Bunlara da saygı duyuyoruz. Tekrar aramıza katılmalarını bekliyoruz. Bu konuda başta şahsım olmak üzere Yönetim Kurulu olarak üzerimize düşen, yapabileceğimiz konularda yardımcı olacağız.

Bütün bu güzel gelişmeleri dönem dönem siz değerli basın mensuplarımızla paylaşarak halkımıza ve çiftçilerimize gelişmelerle ilgili bilgi vermeye devam edeceğiz. Bu vesile ile şahsım, Yönetimim ve Müdürlüğüm adına; 2013 yılının daha bereketli, bol kazançlı geçmesini temenni eder. Tüm halkımıza, çiftçilerimize ve çalışanlarımıza sağlıklı, mutlu, bol ve bereketli günler diliyorum” dedi.

Daha sonra çiftçilere özel sözleşme örneği dağıtıldı.

ÖZEL SÖZLEŞME

Ayni ve nakdi avans verilmeyecektir. Suni gübre verilmeyecektir. İstihkak yaş küspe verilmeyecektir. Nakliye verilmeyecektir. Prim verilmeyecektir. Talep edildiği taktirde bedeli kesilmek üzere pancar tohumu verilebilir. Kotasını aştığı taktirde, aşan miktara C pancarı fiyatı üzerinden ödeme yapılacaktır. (C pancar fiyatı 80 TL/Ton). Sadece çapa avansı olarak tona 10 TL ödenecektir. Pancar tesellümü başladıktan itibaren tatil günleri hariç haftanın her Çarşamba günü borçlar düşüldükten sonra teslim ettiği pancarın bedeli ödenecektir. % 16 polar pancar fiyatı 150 TL/Ton olmak üzere toplam her şey dahil ton başına 205 TL ödeme yapılacaktır. Her polar artış ve azalışı için 9,375 TL artacak veya azalacaktır. Tek başına grup açmak isteyenden alacağı avansa karşılık teminat istenecektir. Bu şartlar fabrika merkez kantarına pancar tesliminde geçerlidir.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Jandarma’dan Tarihi Eser Operasyonu..  
  Türk Eğitim Sen Başkanı birinci dönemi değerl..  
  “Yeni Nesil 112 Projesi”nin son durumunu ince..  
  AHİMDER Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanları Bu..  
  Yeni Doğanlara “Hemşehrilik Beratı”..  
  Amasya Genç Kızılay’dan “Sıfır Atık Projesi”..  
  Jandarmadan Kaçak İçki Operasyonu..  
  7. Geleneksel Kaz Tiridi Etkinliği Düzenlendi..  
  Amasya TSO Heyeti Türkiye Ekonomi Şurasına Ka..  
  Bölgenin En Büyük Camisinin Temeli Atıldı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.