24 Ocak 2019 - Perşembe / 10:07
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Çocuklarınızı karne korkusuyla korkutmayın

17 Eylül 2012'de başlayan 2012-2013 eğitim öğretim yılının ilk yarısı, 25 Ocak'ta sona erecek. Okulla bu yıl tanışan 66-72 aylık yaklaşık 1 milyon 600..
Bu haber 6 yıl önce eklenmiş

17 Eylül 2012'de başlayan 2012-2013 eğitim öğretim yılının ilk yarısı, 25 Ocak'ta sona erecek. Okulla bu yıl tanışan 66-72 aylık yaklaşık 1 milyon 600 bin birinci sınıf öğrencisi de ilk kez karne alacak. 700 bin öğretmen ve 17 milyon öğrenci, 2 haftalık yarıyıl tatilinin ardından 11 Şubat'ta ders başı yapacak. Eğitim öğretim yılının ikinci yarısı 14 Haziran 2013’te sona erecek.

Amasya Başarı Dershanesi Rehber Öğretmeni Mehmet Menekşe yarıyıl tatili öncesinde karne alacak anne ve babaları uyararak “Çocuklarınıza karne korkusu yaşatmayın” dedi. Karne günü bazı örgencilerin sevinçle evlerine koşarlarken karnesinde zayıf notu olan öğrencilerin ise kaygı içinde, evde neler yaşanacağını, ailesinin nasıl bir tepki vereceği konusunda gerginlik yaşadığını belirten Menekşe karne korkusu ile ilgili anne babaları uyardı. Menekşe “Ailelerin özellikle karne haftası içinde çocuklarıyla karne konusunda olumlu konuşmaları hatta karnedeki kırık notlardan dolayı kendisini üzmemesini, hiçbir şekilde kızmayacaklarını ifade etmelidirler. Kesinlikle korkutucu, suçlayıcı veya tehdit edici konuşmalar yapılmamalıdır. Karneyi almadan önce çocuklara bazı güvenceler verilmelidir. Çocuk bu konuda ailesinden zarar görmeyeceğini veya baskı altında tutulmayacağını bilmelidir” diye konuştu.

YANLIŞLAR YOL GÖSTERİCİ OLMALI

Yanlış yapmanın, başarısızlığın hayatın gerçekleri olduğunun altını çizen Menekşe, önemli olan durumun bu başarısızlığın nedenlerini bulmak ve ortadan kaldırmak olduğunu belirtti. Eğitim bilimci John Dewey’in “Başarısızlık yol göstericidir. İyi düşünen bir insan başarısızlıklarından çok fazla şey öğrenebilir” sözün hatırlatan Menekşe “Çocuğunuzun kişiliğini değil, başarısızlık nedenlerini sorgulayın. Çocukları sadece karnedeki notlara göre değerlendirmek onlara haksızlık olur. Karnedeki notlar ne olursa olusun, onu sevdiğinizi, desteğinizin sürdüğünü belli etmelisiniz. Karne çocuğun hayattaki başarısını değil bir dönem boyunca çalışmasını, çabasını yansıtır. Karne çocuğun başarısı yanında eğitim sistemini, öğretmen ve anne babaların tutum ve çabalarını da yansıtır. Başarısızlığın nedenini yalnızca çocukta aramak hiç de doğru değildir. Yapılması gereken, çocuğun okuldaki başarısızlığının nedenlerinin araştırılması ve çözüm yolları için çaba gösterilmesidir. Bu çaba okul, aile ve çocuk üçgeni içerisinde olmalıdır. Bu bağlamda öğretmen, anne ve babalar da öğrencinin karnesinden kendine yönelik sonuçlar çıkarmalıdır” diye konuştu.

BAŞARISIZLIK NEDENLERİNİ SORGULAYIN

Karnesinde zayıf olan öğrencilerin karnedeki notlardan değil daha çok anne babanın nasıl tepki göstereceğinden korktuklarının altını çizen Menekşe karnesinde düşük notları bulunan çocuklara anne-baba olarak nasıl davranmak gerektiği konusunda bilgi verdi. “Öncelikle alınan karnenin, çocuğun karnesi olmasının yanı sıra, ailenin ve eğitim sisteminin de karnesi olduğu unutulmamalıdır. Öğrencinin başarısında ailenin önemli bir yeri vardır. Aile içi ilişkilerin sağlıklı olduğu, çocuğun kişiliğine saygı duyan ve çocuğun kendini geliştirmenin desteklendiği bir ailede başarının da o oranda yüksek olması beklenir. Karne sonrasında ailelerde eğer öğrencinin notları düşükse genellikle bu durumdan öğrenci sorumlu tutulur. Eleştirilir, suçlanır. Oysa yapılması gereken, karnedeki düşük notların nedenlerinin ana-baba-çocuk üçgeninde değerlendirilmesidir.” dedi.

BASKICI AİLE KARNE KORKUSUNU TETİKLİYOR

Aileleri tarafından baskı gören aşırı disiplinli veya otoriter ailelerin çocuklarının karne korkusunu daha fazla yaşadıklarının altını çizen Menekşe anne babaları çocuklarına yönelik tehdite varan baskılar yapmamaları gerektiğinin altını çizdi. Menekşe şu görüşlere yer verdi;

“Karnesinde bazı derslerin notları düşük olması veya başarısız olması çocukları kaygılandırmakta ve korku içine sokmaktadır. “Ben şimdi ne yapacağım, annem babam beni mahveder” “Arkadaşlarımın yüzüne nasıl bakacağım” “Zaten dün annem sakın eve zayıf notla gelme, hele bir zayıf getir o zaman görürsün” demişti diye yoğun bir kaygı yaşamaya başlar. Bu kaygı çeşitli sorunların yaşanmasına neden olabilir. Karnesinde zayıf notlar olduğu için hayatına son veren, evden kaçan veya çeşitli riskli davranışlarda bulunan öğrenciler bulunmaktadır. Özellikle ergenlik döneminde bu ve benzeri davranışların ortaya çıkması olasıdır. Bu nedenle özellikle anne ve babalar tutum ve davranışlarına çok dikkat etmeliler. Baskı yaparsak, sert davranırsak elinden bazı şeyleri alırsak veya korkutursak bizi daha ciddiye alırlar veya başarılı olurlar diye düşünmeyin. Unutulmamalıdır ki birçok öğrenci için o an karnesindeki notlardan daha çok anne ve babasının, arkadaş çevresinin neler söyleyeceği önemlidir. Burada anne babanın tutum ve davranışları çok önemlidir. Dikkatsizce söylenen bir söz veya uygun olmayan bir davranış, kendisini veya ailesini riske sokacak hatta dönüşü olmayan sonuçlara sebebiyet verebilir.”
NASIL DAVRANILMALI?


Karnesinde zayıf olan öğrencilere nasıl davranılması gerektiğini Menekşe şu şekilde açıkladı;

“Çocuğunuzun karnesindeki notlar hakkında konuşurken onun kişiliğine yönelik incitici aşağılayıcı, küçük düşürücü, suçlayıcı, yargılayıcı davranılmamalıdır. Çocuğun o anki yaşadığı kaygı durumuna göre duygu ve düşüncelerinizi uygun bir dille, açık bir şekilde paylaşın. Bu paylaşımı duruma göre erteleye bilirsiniz. Kesinlikle çocuğa yönelik tembel, aptal, başarısız, senden adam olmaz, yazıklar olsun sana verdiğimiz bütün emekleri boşa verdin, gibi çocuğu etiketleyici, rencide edici ifadeler kullanılmamalıdır. “Seni okuldan alacağım, artık okula gitmeyeceksin seni bir yere çırak olarak vereceğim” gibi tehditler savurmayın. Özellikle arkadaşlarıyla kıyaslamayın herkesin farklı olduğunu unutmayın. Ya da emirler vermeye başlamayın “madem zayıf getirdin şunları yapmak zorundasın artık” gibi. Aksine her zaman yanında olduğunuzu hissettirin. Kendisinin karnedeki notlardan daha önemli olduğunu, bunun telafi edilebileceğini ve ona destek olacağınızı söyleyin.”

KARNEYİ ÖDÜLLENDİRİN ANCAK AŞIRIYA KAÇMAYIN

Öğrencinin karnesindeki notların ödüllendirilebileceğini ancak bu durumun çok fazla abartılmaması gerektiğini belirten Rehber Öğretmen Mehmet Menekşe iyi not almanın ve sınıf geçmenin öğrencinin sorumluluğu olduğunu belirtti. Öğrencinin sorumluluklarını yaptığı için sürekli ödüllendirilmesinin de olumsuz sonuçlar ortaya çıkaracağının altını çizen Menekşe, öğrencinin aldığı notların değil çabasının ödüllendirilmesi gerektiğini söyledi. “Karnesindeki notları çok yüksek bir çocuğun hayatta da çok başarılı olacağı anlamına gelmez.” diyen Menekşe karnesinde zayıf olduğu için çocuğu cezalandırmakla notları çok iyi olduğu için abartılı ödüllendirmenin kişilik gelişimini olumsuz etkileyebileceğinin altını çizdi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Dönem Başkanı Vali Varol Oldu..  
  Başkan Özdemir GÖK-BİR le Kahvaltıda Buluştu..  
  Jandarma’dan Tarihi Eser Operasyonu..  
  Türk Eğitim Sen Başkanı birinci dönemi değerl..  
  “Yeni Nesil 112 Projesi”nin son durumunu ince..  
  AHİMDER Türkiye Öğrenci Meclisi Başkanları Bu..  
  Yeni Doğanlara “Hemşehrilik Beratı”..  
  Amasya Genç Kızılay’dan “Sıfır Atık Projesi”..  
  Jandarmadan Kaçak İçki Operasyonu..  
  7. Geleneksel Kaz Tiridi Etkinliği Düzenlendi..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.