21 Ocak 2021 - Perşembe / 03:47
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

“İnternet ve Eğitim” konulu bir panel düzenlendi

İnternetin Ülkemize Gelişinin 20. Yılı, 8-21 Nisan Tarihleri Arasında Düzenlenen İnternet Haftası Etkinlikleri İle Kutlanıyor. İnternet Haftası Etkinl..
Bu haber 7 yıl önce eklenmiş

İnternetin Ülkemize Gelişinin 20. Yılı, 8-21 Nisan Tarihleri Arasında Düzenlenen İnternet Haftası Etkinlikleri İle Kutlanıyor. İnternet Haftası Etkinlikleri Kapsamında Amasya Üniversitesi Tarafından da “İnternet ve Eğitim” Konulu Bir Panel Düzenlendi. “İnternet ve Eğitim” Konulu Panele; Ondokuz Mayıs Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sönme Pamuk, Amasya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Recep Çakır, Amasya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Saltan ve Amasya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. S. Sabri Serkan Tan Panelist Olarak Katıldılar. Amasya Kız Meslek Lisesi Bilişim Bölümünden Öğretmen ve Öğrencilerinin de İzlediği Panele İlgi Büyüktü.

“İnternet ve Eğitim” konulu panelin açılış konuşmasını yapan Amasya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Recep Çakır, “Hızla gelişen teknoloji ile birlikte internet artık hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından olmuştur. Öyle ki, interneti akıllı telefonlar sayesinde artık cebimizde taşır hale geldik. Bankacılıktan sağlığa, turizmden ticarete her alandan internetin çok etkili bir şekilde kullanıldığını görmekteyiz.  Dolayısı ile internetin eğitim-öğretim süreçlerinde kullanılması da kaçınılmaz olmaktadır. İnternet sayesinde bilgiye erişimin kolaylaştığı eğitimde bir paradigma değişikliği söz konusudur. Öyle ki,  e-öğrenme, internetten öğrenme yaşam boyu öğrenme gibi kavramlar artık yaygın olarak hayatımıza girmiş bulunmaktadır. 1960 yıllarda Amerika’da başlayan internet, ülkemizde 90lı yılların başında ilk defa kullanılmaya başlandı. O günden bu güne hem dünya da hem de ülkemizde büyük ilgi gördü. Radyo, televizyon ve İnternet'in bulunuşundan 50 milyon kullanıcıya ulaşmak için geçen süre; radyo için 38 yıl, televizyon için 13 yıl iken, İnternet için sadece 5 yıldır. Günümüzde ise yaklaşık 2.4 milyar internet kullanıcısı bulunmaktadır. Bugün panelimizde internet kullanıcıları ile ilgili bir takım istatistikler ve internetin eğitimde kullanımı üzerinde bilgiler sunacağız” dedi.

İnternet kullanıcıları ile ilgili istatistiki bilgilere yer veren Amasya Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. S. Serkan Tan konuşmasında, “Türkiye, Avrupa’nın en genç kullanıcı gurubuna sahip ülke ve İngiltere’nin ardından ayda 31 saat ile İnternette en uzun zaman geçiren 2. ülke konumundadır. Telekomünikasyon Kurumu verilerine göre İnternet bağlantı türlerini incelediğimizde 20 milyon kayıtlı abone bulunduğunu ve bu abonelerin 12 milyonunun mobil, 8 milyonunun ise geniş bant İnternet abonesi olduğu görülmektedir. İnternette gezme/inceleme/arama: %87, Facebook kullanma: %82, E-posta işlemleri: %76, Yazılı mesaj/chat: %71, Müzik/radyo/Film/Video %67, Haber/gazete okuma: %61, Görüntülü-sesli görüşme: %59, Oyun oynama: %55, Müzik indirme: %54, Film/video indirme: %44, TV izleme: %41, E-devlet işlemleri: %32, Twitter kullanımı: %31, İnternetten alışveriş: %24, İnternet bankacılığı: %23 olduğu görülmektedir. Google arama motoru tarafından sağlanan verilere göre ise internette en çok aranan kelimelerde ilk sırada facebook yer almaktadır. Sosyal ağ kullanımında Türkiye’de ilk sırada Facebook bulunmaktadır. Facebook dünya genelinde 1 milyar kullanıcıyla en büyük sosyal ağ konumundadır. Türkiye 32,8 milyon üye ile en çok üyeye sahip 6. ülke konumundadır. Facebook üzerinde geçirilen zamanda Türkiye ortalaması ayda 11 saat 24 dakikadır, bu süre İnternette geçirilen sürenin üçte birlik kısmını oluşturmaktadır” dedi.

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Uzaktan Eğitim Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sönmez Pamuk konuşmasında şu görüşlere yer verdi, “İnternet teknolojisi çok hızlı gelişiyor ve her geçen gün de bize değişik imkanlar sağlıyor. Teknoloji dolayısı ile de internet, öğrenme açısından önemli, özellikle de bireysel öğrenme ve yapılandırmacı yaklaşım bakımından önemli bir yeri bulunmaktadır. Amerika ve pek çok Avrupa ülkesi teknolojiyi devlet politikası olarak benimsemiş ve ciddi yatırımlar yapmışlardır.  Bu yatırımlar sayesinde de öğrenme de internet teknolojisinin etkili bir şekilde kullanıldığını görmekteyiz. Ülkemizde de aynı şekilde son zamanlarda FATİH projesi ile birlikte ciddi yatırımlar yapılmaktadır. Bu gelişmeler sayesinde, öğrenciler derslerde hocanın verdiği ile sınırlı kalmaksızın daha fazla bilgilere ulaşıp kendilerini geliştirdiklerini görmekteyiz. Pek çok alanda, örneğin sağlık alanında da internet sayesinde pek çok bilgiye ulaşılabiliyor, örneğin ameliyatlar bile artık internet üzerinden izlenebiliyor. Newyork Times Yazarı Thomas Friedman “Dünya Düzdür” isimli kitabında internette basit bir işlem olarak görülen “yükleme” ve “indirme” işlemlerinin artık dünya ekonomisine yön vermeye başladığını iddia etmektedir. Dolayısı ile dünya üzerinde artık işlemler kolaylaşmıştır. Eğitim alanında, MİT, Harvard ve Oxford gibi pek çok üniversite artık kendi kampüslerinde verdikleri eğitimleri uzaktan eğitimle dünyaya açmaya başladı. Ülkemizde de aynı şekilde yakın bir tarihte 10-15 yıl içinde belki uzaktan eğitimle dersler işlenecektir.”

Amasya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fatih Saltan ise konuşmasında, “Geçmişte öğrenmenin en önemli kaynaklarından olan kitapların günümüzdeki değişiminden bahsederek e-kitap süreçlerinden bahsetti. Örneğin ansiklopediler artık yerini internette yer alan wikipediaya bıraktı. Pek çok bilgi birçok farklı dilde internette wikipedyada yer almaktadır. Amazon.com dünyadaki en büyük alış veriş sitesidir. Amazon da e-kitap satışlarının basılı kitap satışlarının önüne geçtiğini görmekteyiz. Xerox, 1960’lı yıllarda fotokopi makinesini çıkardığında pek rağbet görmemişti. Bu gün ise vazgeçilmez araçlardan bir tanesi olarak görülmektedir. Bununla birlikte, açık ders malzemeleri sayesinde öğrenciler bilgiye her zaman ulaşabilmektedirler. Bu kapsamda TÜBİTAK tarafından başlatılan bir proje ile artık üniversitedeki kitaplar da e-kitap formatına dönüştürülecek. Aynı zamanda teknolojik yeniliklere karşı toplumlarda gösterilen direnç ve sonraki yansımalarına değinirek, E-Öğrenme süreçlerine katkıda bulunacak iki web sitesi hakkında bilgiler verdi; CIA The World Factbook ve Google Publicdata sitelerinde yer alan bazı çarpıcı bilgilere değindi.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  ATSO Başkanı Yapılacak Olan Okul İçin Görüştü..  
  Sarı, Su Sayaçları İçin Don Uyarısında Bulund..  
  MKE. Maksam Makina ve Maske Fabrikası Müdürlü..  
  Afşin-Elbistan B Termik Santralı İşletme Müdü..  
  Ankara Eğitim Ve Araştırma Hastanesi..  
  Çocuk Hakları İl Komitesi Engelsiz Çocuklar Z..  
  Projeler Üst Kurulu Toplantısı Yapıldı..  
  Çocukları Sevindirdi..  
  Seyyanen Zam Yapılsın..  
  Ordu Orman Fidanlık Müdürlüğü..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.