21 Ocak 2021 - Perşembe / 05:12
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

“Kamuda Çalışan Engellilerin Hakları” konulu konferans düzenlendi

10- 16 Mayıs Engelliler Haftası sebebiyle, Amasya Üniversitesi Rektörlük Binası Konferans Salonunda, Amasya Üniversitesi ve Amasya Barosu işbirliği il..
Bu haber 7 yıl önce eklenmiş

10- 16 Mayıs Engelliler Haftası sebebiyle, Amasya Üniversitesi Rektörlük Binası Konferans Salonunda, Amasya Üniversitesi ve Amasya Barosu işbirliği ile “Kamuda Çalışan Engellilerin Hakları” isimli program düzenlendi.

Programda ilk olarak söz alan Amasya Üniversitesi personeli Mahmut Kaplan, bir engelli olarak sosyal hayatta karşılaştığı güçlüklerden bahsetti. Kaplan’ın ardından kürsüye çıkan Amasya Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ercüment Ersanlı, “Engelli birey, toplumsal ve sosyal yaşamda güçlüklerle karşılaşabilecek, korunma, bakım gibi gereksinimleri olan bireydir. Engelli sorunlarına duyarsız kalmanın tek kelime karşılığı vicdansızlıktır. Her insan insanlık ailesinin seçkin bir bireyidir ve her insanın –engeli ne olursa olsun- işe dönüşecek bir yeteneği vardır” dedi.

Ersanlı’nın ardından konferansına başlayan Amasya Barosu Başkanı Ahmet Melih Derindere “Hak nedir? Hak, özgürce yaşama iradesinin ortaya konmasıdır. Bu özgürce yaşam, elbette ki başkasının özgürce yaşamını engellemediği takdirde haktır. Başkasının özgürlüğünü ihlal etmeme sınırı ise anayasa ile belirlenmiştir. Anayasanın temel kuralı kimsenin yaşam hakkının engellenemezliği üzerinedir. Anayasanın bir diğer temel kuralı ise eşitliktir ve yaşam özgürlüğü ile beraber dikkate alınmalıdır. Temel haklarda, kişi dokunulmazlığı, kişi güvenliği, özel hayatın gizliliği, yerleşme ve seyahat hakkı, din ve vicdan hürriyeti gibi hakların tümü eşitlik ilkesi çerçevesinde ele alınır. Anayasada belirlenmiş bu hak ve hürriyetlerin uygulayıcılar tarafından anayasa belirlenmiş şekliyle uygulanamadığı zamanlar da olabilir. Bu noktada engelli olduğunu düşünen bireyler de, sağlıklı bireyler gibi yukarıda sayılan hususlarda kısıtlanırlarsa haklarını aramalıdırlar” dedi.

Bunların yanı sıra anayasanın 50. ve 61. maddelerinde engellilerin korunmaları ve toplum hayatına kazandırılmaları konularını içeren hükümlerin bulunduğunu söyleyen Derindere, ayrıca 2005 yılında kabul edilen 5357 sayılı kanun ile de 8 yıl içinde kamuda engellilerin yaşamlarının kolaylaştırılması yönünde tedbirler alınacağının taahhüt edildiğini ifade etti.

Programın soru cevap kısmında söz alan Sayın Rektör’ümüz Metin Orbay, “Engellilerin toplum yaşamına intibak edilmesi yönünde alınan tedbirlerin kanun zoruyla mecburen yapılmasından ziyade, vicdanı olarak yerine getirilmesi gerekir. Bizim üniversite olarak bu anlamda vicdanımız rahattır. Örneğin 1970 yılında inşa edilmiş olması sebebiyle, Eğitim Fakültemize bir engelli asansörü yapmak mümkün değildir. Biz de çözümü, engelli öğrencilerimizin bulunduğu sınıfların derslerini giriş kattaki dersliklere koymakta bulduk. Bunun yanında, engelli öğrencilerimiz için sesli kütüphane şifresi, otogarda karşılama, part-time iş gibi imkanlar sunmaya çalışıyoruz. Özne her zaman insan olmalıdır. Çünkü aslında herkes potansiyel engellidir” dedi.

Program, plaket takdiminin ardından Türkiye Kamu-Sen’in ikramlarından oluşan kokteylle son buldu.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  ATSO Başkanı Yapılacak Olan Okul İçin Görüştü..  
  Sarı, Su Sayaçları İçin Don Uyarısında Bulund..  
  MKE. Maksam Makina ve Maske Fabrikası Müdürlü..  
  Afşin-Elbistan B Termik Santralı İşletme Müdü..  
  Ankara Eğitim Ve Araştırma Hastanesi..  
  Çocuk Hakları İl Komitesi Engelsiz Çocuklar Z..  
  Projeler Üst Kurulu Toplantısı Yapıldı..  
  Çocukları Sevindirdi..  
  Seyyanen Zam Yapılsın..  
  Ordu Orman Fidanlık Müdürlüğü..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.