26 Ocak 2021 - Salı / 14:44
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

“Stratejik Plan” bilgilendirme toplantıları düzenlendi

Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Strateji Geliştirme Birimi tarafından, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Birimi Şube Müdür V. Ali BAH..
Bu haber 7 yıl önce eklenmiş

Amasya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Strateji Geliştirme Birimi tarafından, İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Birimi Şube Müdür V. Ali BAHÇİVAN ve Stratejik Plan İl Koordinatörü Mustafa ÖRGÜT’ün katılımıyla 6 ilçe ve merkez ilçede “Stratejik Plan” Bilgilendirme toplantıları düzenlendi.

İlçelerde gerçekleştirilen toplantılara İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Şube Müdürleri, Okul-Kurum Müdürleri, Müdür Yardımcıları ve her okuldan bir öğretmen katıldı.

İl Milli Eğitim Şube Müdürü Ali BAHÇİVAN: Okul kantin sözleşmeleri, okul aile birliklerinin bütçeleri ve diğer gelirlerin TEFBİS´e işlenmesi gerektiği ile ilgili bilgiler verdi.

Stratejik Plan Bilgilendirme toplantılarında Stratejik Plan İl Koordinatörü Mustafa ÖRGÜT şu görüşlere yer verdi;

Kamu Yönetimi Reformu kapsamında alınan Yüksek Planlama Kurulu kararlarında ve 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanununda, kamu kuruluşlarının stratejik planlarını hazırlamaları ve kuruluş bütçelerini bu plan doğrultusunda oluşturmaları öngörülmektedir.

Stratejik planlama;

Sonuçların planlanmasıdır: Girdilere değil, sonuçlara odaklıdır.

Değişimin planlanmasıdır: Değişimin istenilen yönde olabilmesini sağlamaya çaba gösterir ve değişimi destekler. Diriktir ve geleceği yönlendirir. Düzenli olarak gözden geçirilmesi ve değişen koşullara uyarlanması gerekir.

Gerçekçidir: Arzu edilen ve ulaşılabilir bir geleceği resmeder.

Kaliteli yönetimin aracıdır: Disiplinli ve sistemli bir şekilde, bir kurumun kendisini nasıl tanımladığını, neler yaptığını ve yaptığı şeyleri niçin yaptığını değerlendirmesi, şekillendirmesi ve bunlara rehberlik eden temel kararları ve eylemleri üretmesidir.

Hesap verme sorumluluğuna temel oluşturur: Hedeflenen sonuçların nasıl ve ne ölçüde gerçekleştiğinin izlenmesine, değerlendirilmesine ve denetlenmesine temel oluşturur.

Katılımcı bir yaklaşımdır: Stratejik planlama sürecinin kuruluşun en üst düzey yetkilisince tam olarak desteklenmesi zorunludur. Bununla beraber, ilgili tarafların, diğer yetkililerin, yöneticilerin ve her düzeydeki elemanların katkısı, ortak çabası ve desteği olmaksızın, stratejik planlama başarıya ulaşamaz. Diğer yandan stratejik planlama:

Günü kurtarmaya yönelik değildir: Uzun vadeli bir yaklaşımdır.

Bir şablon değildir: Kuruluşların farklı yapı ve gereksinimlerine uyarlanabilen esnek bir araçtır.

Salt bir belge değildir: Stratejik planın hazırlanması, gerçekleştirilmesi için yeterli değildir. Planın sahiplenilmesi ve harekete geçilmesi gerekir. Asıl olan stratejik plan dokümanı değil, stratejik planlama sürecidir.

Sadece bütçeye dönük değildir: Stratejik planlama sürecinde kaynak durumu dikkate alınmakla beraber, yıllık bütçe ve kaynak istemlerinin stratejik planları şekillendirmemesi; stratejik planın, bütçeyi yönlendirmesi gerekir. Stratejik planlama, bir kurumda görev alan her kademedeki kişinin katılımını ve kurum yöneticisinin tam desteğini içeren, sonuç almaya yönelik çabaların bütününü teşkil eder. Bu anlamda paydaşların ihtiyaç ve beklentileri, paydaşlar ve politika yapıcıların kurumun misyonu, hedefleri ve performans ölçümünün belirlenmesinde aktif rol oynamasını ifade eder.

İzleme ve Değerlendirme: Stratejik plan üzerindeki çalışmalar, bu çalışmalara paralel olarak belirlenen amaç ve hedeflerin gerçekleştirilmesinin sağlanmasına yönelik faaliyetlerin gerçekleşme düzeyinin izlenerek belirli periyotlar halinde ilgili yerlere raporlanması aşamasıdır. Okul/kurumda yapılan faaliyetlerin ve harcamaların stratejik plana uygunluğunu denetlemek amacıyla yapılacak iç ve dış denetimler de bu aşamada düşünülmelidir. Okul ve kurumlarımız tarafından Stratejik Planları 6 şar aylık dönemler halinde İzleme ve Değerlendirme işlemleri gerçekleştirilecektir.

Okul/Kurumun İzleme Değerlendirmeden sorumlu kişi veya ekibi kurulacaktır,

Ekip üyelerinin stratejik plan izleme ve değerlendirme konusunda bilgilendirilmesi sağlanacaktır,

Stratejik plan değerlendirilmesi, düzeltme ve geliştirme işlemi sistematik olarak yapılacaktır,

Performans ölçümleri yapılıp, sonuçları değerlendirilecektir,

Faaliyetlerin gerçekleşme düzeyleri izlenip raporlanacaktır,

Geri bildirimler doğrultusunda güncelleştirmeler yapılacaktır.

Revize İşlemleri: Okul ve kurumların hazırlamış oldukları stratejik planlarını 4+4+4 kapsamında revize etmeleri gerekmektedir.

Okul/kurumlar hazırlamış oldukları stratejik planlarını 4+4+4 kapsamında revize yapmaları gerekmektedir. Stratejik plan izleme ve değerlendirme işlemleri altı ayda bir yapılmalıdır. Okul ve kurumlarımız tarafından yıllık olarak eylem planı hazırlanmalıdır.

Eğitimler teorik ve uygulamalı olarak devam etti. Toplantının son oturumu Stratejik Plan İzleme Değerlendirme ve Revize İşlemleri konularında soru-cevap şeklinde tamamlandı.

YGS – LYS ANALİZLERİ:

Toplantının ikinci oturumunda orta öğretim okul müdürleri ile yapılan toplantıda ise Stratejik Plan İl Koordinatörü Mustafa Örgüt, ilçedeki ortaöğretim kurumları ile ildeki ve Türkiye’deki kendi türündeki diğer okullar ile karşılaştırmalı olarak 2011-2012-2013 YGS ve 2011-2012 LYS analizlerinin yer aldığı bir sunum yaptı.

STRATEJİK PLAN BİLGİLENDİRME TOPLANTILARI:

MERZİFON: 29 NİSAN 2013, SULUOVA: 29 NİSAN 2013, TAŞOVA: 30 NİSAN 2013, MERKEZ: 02 MAYIS 2013, MERKEZ: 02 MAYIS 2013, MERKEZ: 03 MAYIS 2013, GÖYNÜCEK: 03 MAYIS 2013, HAMAMÖZÜ: 06 MAYIS 2013, GÜMÜŞHACIKÖY:06 MAYIS 2013.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Yaşlılar İçin “Aktif Yaşam Merkezi”..  
  Kitap Hediye Etti..  
  Yeni Kütüphane Projesine İlişkin Değerlendirm..  
  Devletimiz Her Zaman Sizlerin Yanındadır..  
  Türkiye Gelişim Ajansıyla Uyum İçerisinde Çal..  
  Burdur Belediye Başkanlığı..  
  Şırnak Belediye Başkanlığı..  
  Kafkas Üniversitesi Rektörlüğü..  
  Çok Çalışıp, Başaracağız..  
  ATSO Başkanı Kırlangıç Sorunları Masaya Yatır..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.