13 Aralık 2018 - Perşembe / 04:17
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

İç kontrol ve risk yönetimi

Amasya Üniversitesi İç Kontrol Eylem Planı doğrultusunda, İç Kontrol Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. M. Reha ÖZDER’ in sunumu ve Strateji Geliştirme Daire..
Bu haber 5 yıl önce eklenmiş

Amasya Üniversetisinde iç kontrol ve risk yönetimi konulu seminer düzenlendi

Amasya Üniversitesi İç Kontrol Eylem Planı doğrultusunda, İç Kontrol Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. M. Reha ÖZDER’ in sunumu ve  Strateji Geliştirme Daire Başkanı Abdullah ATLI ve  Mali Hizmetler Uzman Yardımcısı  Seda ERMİŞ ’in  katılımı ile Üniversitemiz Akademik ve İdari Personeline yönelik İç Kontrol ve Risk Yönetimi konusunda bilgilendirme, farkındalık ve çalışma toplantıları düzenlendi. Değişen kamu yönetimi ve hesap verme sorumluluğu anlayışı ile yasal mevzuatlar çerçevesinde İç Kontrol Sisteminin, kurumların varlığını sürdürdüğü sürece devam edecek bir süreç olduğu vurgulandı. Kurumsal kimlik kazanımında, Üniversitemizin misyon ve vizyonları doğrultusunda belirlenen amaç ve hedeflerinin ulaşılabilir, Stratejik Planların uygulanabilir kılınmasında yardımcı olacak bir sistem olarak İç Kontrol Sisteminin gerekliliğine değinilerek; 26/12/2007 tarihli Kamu İç Kontrol Standartları Tebliği ile belirlenen İç Kontrol Standartları (5 bileşen altında toplam 18 standart ve her bir standart için gerekli 79 genel şart)hakkında genel bilgilere yer verilirken, İç Kontrol Sistemi 1.Bileşeni olan Kontrol Ortamı Bileşenin önemi vurgulanmış, Üniversitemizde oluşturulan İç Kontrol Sisteminin, akademik ve idari tüm personelin katılımıyla işlerlik kazanacağı belirtilmiştir.

Kurumların hedeflerine ulaşmasında engel teşkil edebilecek risklerin her zaman var olduğu, ancak belirlenecek risk stratejileri doğrultusunda mevcut ve olası risklerin etkisinin azaltılarak risklere karşı makul bir güvence sağlanacağı belirtildi. İç Kontrol Standartları 2.Bileşeni olan Risk Değerlendirme Bileşeni standartları ve genel şartları hakkında bilgiler verilmiş, Üniversitemiz de oluşturulacak olan Risk Yönetimi süreci ve bu süreçte izlenecek yöntemler, görevler ve sorumluluklara değinilmiştir.

Son olarak İç Kontrolün Değerlendirilmesinde Dış Denetimin Rolü’nden söz edilerek 6085 sayılı yeni Sayıştay Kanunu çerçevesinde gerçekleştirilecek olan Sayıştay Denetim türlerine yer verilmiş, Sayıştay tarafından yapılacak Düzenlilik Denetiminde, İç Kontrol Sisteminin(İç Kontrol Güvencesi);  Performans Denetiminde ise Stratejik Plan, Performans Programı, Performans esaslı bütçe ile ilgili hazırlık çalışmaları, uygulamalar, hedef ve göstergelerin izleme ve değerlendirme çalışmalarının inceleneceği belirtilmiştir.

İç Kontrol Sistemi çalışma yöntemlerine ilişkin her türlü bilgiye Strateji Geliştirme Daire Başkanlığı internet adresinden (http://www.amasya.edu.tr/idari/strateji-gelistirme-daire-baskanligi.aspx) ulaşılabilir.

20.06.2013 tarihli toplantılar; Suluova MYO, Merzifon MYO, Gümüşhacıköy MYO. 25.06.2013 tarihli toplantılar; Sosyal Bilimler MYO, Teknik Bilimler MYO, Teknoloji Fakültesi MYO, Mimarlık Fakültesi MYO, Fen Edebiyat Fakültesi MYO, Sağlık Yüksekokulu, S.Şerefeddin Sağlık Hizmetleri MYO. 27.06.2013 tarihli toplantı; İdari Birimler ve Eğitim Fakültesi Akademik ve İdari Personeli.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Üniversite-Sektör iş birliği merkezi açıldı..  
  Amasya TSO yöneticileri ortak akılda buluştu..  
  Belediye mektuplarında Amasya görselli pullu ..  
  Çetmi Sulama göleti ile 450 dekar tarım alanı..  
  “Yemen’de Çocuklar da Ölmesin İnsanlık da”..  
  10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü..  
  2019 yılı hac müracaatları başladı, son gün 1..  
  2000 öğrenciye “Organik ve İyi Tarım” eğitimi..  
  Vali Varol’a Kozlu’dan ziyaret..  
  Haksızlığa sessizlik zulme cesarettir..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.