24 Şubat 2020 - Pazartesi / 01:26
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Türkiye de bir ilk: Atık su hattında AB destekli temizlik

Amasya Belediyesi-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı-Avrupa Birliği Proje ortaklığı ile Amasya'da 30 milyon Avro keşif bedelli "Amasya Su ve Atıksu Yatırım..
Bu haber 6 yıl önce eklenmiş

Amasya Belediyesi-Çevre ve Şehircilik Bakanlığı-Avrupa Birliği Proje ortaklığı ile Amasya'da 30 milyon Avro keşif bedelli "Amasya Su ve Atıksu Yatırımı Projesi" ne başladı.

Amasya Su ve Atık su Yatırımı Projesi"  kapsamında yeni atık su  ve  su şebekeleri inşası, mevcutlarda iyileştirme ve şehrin tamamının atık suyunu arıtacak "arıtma tesisleri" yapımı gerçekleştirilecek.Projenin koordinatörlüğünü yürüten Amasya Belediye Başkan Yardımcısı İsmail KAZAN “Proje Avrupa Birliği Proje ortaklığı olması itibari ile Türkiye’de bir İlk. Amasya Katı Atık Bertaraf Tesisleri’nin ardından Avrupa Birliği hibelerinden faydalanarak Su ve Atıksu Yatırımı Projesi kapsamında tesisimizi kuracağız. Hem Katı hemde Sıvı atık projemizin yaşama geçirilmesi ile Türkiye de bir ilki de başarmış olduk” dedi.

Amasya Belediye Başkanı Cafer ÖZDEMİR’de yaptığı açıklamada “Proje kapsamında yeniden yapımı gereken İstasyon ve Kunç köprüler arasındaki ana kollektör hattı yapımının derin kazı, aylar sürecek çalışma ve riskli imalatlar içermesi sebebiyle iyileştirilmesi yoluna gidilmektedir. Bunun için öncelikle hattın tamamen temizlenmesi, muhtemel hasarlı noktalarının tespiti için görüntülenmesi çalışmalarına başlanmıştır. Çok kısa sürede tamamlanması planlanan bu çalışmadan sonra görüntülerin analizi yapılacak ve ileriki aşamalarda ana kollektör hattındaki muhtemel hasarlı kısımlar poliüretan kaplı, çok katlı polyester keçe kaplama ile onarılacaktır. Bu çalışmadan sonra hattın çok uzun yıllar sıkıntısız bir şekilde hizmet vermesi sağlanacaktır. Bu çalışma yapılırken Belediye kaynaklarından ziyade Avrupa Birliğinin Projelerinden faydalanıldı.“dedi.

İstasyon Köprüsü, Kunç Köprü arasında kalan ve Ziyapaşa Bulvarı ile Pirinççi Caddesi güzergahından geçen 1850 metre mesafeli atık su hattı tamamen temizlenecek. Avrupa Birliği destekli projenin 10 gün içerisinde tamamlanacağı bildirildi.  Atık su hatlarının temizlenmesi ve hasarlı kısımların onarılması gibi iki aşamada yapılacak.

Projenin amacı :

İçme suyu hatlarında %60 a yakın kaçak olması,Mevcut kanalizasyon sisteminin sağlıklı çalışmıyor olması,Altyapının karmaşıklığı ve elektronik ortamda olmaması,Kanalizasyon deşarj noktasının doğrudan Yeşilırmak olması,Yeşilırmak  kirletici yükünün azaltılması Yeşilırmak Nehri’nin debinin düştüğü zamanlarda, evsel ve endüstriyel atıkların oluşturduğu kirlilik yükü değişmemekle beraber, oransal olarak artması nedeniyle söz konusu kirliliğin ekolojik yaşama olumsuz etkilemesi (balık ölümleri, koku, görüntü kirliliği vb.)

Projenin özellikleri

İçme suyu  hatlarında kaçak tespiti/iyileştirme, 100 km kanalizasyon hattı ilavesi ve  rehabilitasyonu, 3 Yeni terfi istasyonu 3 terfi istasyonu rehabilitasyonu, Atıksu Arıtma Tesisi nin 1. ve 2. adım inşası,

Atıksu Arıtma Tesisi Alanı ~26 dönüm (1 dönümü çamur depolama alanı)

Bölgeden toplanan atıksular 1000mm lik ve 1200mm lik kollektör hattı ile cazibeli olarak Atıksu Arıtma Tesisine ulaşacaktır.

*Amasya nın 5 km doğusunda, Ziyaret kasabası sınırları içerisindedir.

Tesisi oluşturacak üniteler aşağıda belirtilmiştir: Kaba ve İnce Izgara, Kum ve Yağ Tutucu, Ara Pompa İstasyonu, Anaerobik Havuzlar, Oksidasyon Havuzları, Son Çökeltme Havuzları, Çamur Arıtma, Mekanik Çamur Yoğunlaştırma, Çamur Susuzlaştırma, Yardımcı Tesisler, İşletme Binası, Bekçi Kulübesi, Yeşilırmak Deltası uluslararası öneme sahip sulak alan olarak tanımlandığından dolayı AB ve Türk Çevre mevzuatına göre ileri arıtma uygulandıktan sonra deşarj edilmesi zorunludur. Bu sebepten ötürü  Atıksu Arıtma Tesisinin Tasarımında  organik atıkların arıtılması ile birlikte biyolojik azot ve fosfor giderimi de sağlayacak olan Uzun Havalandırmalı Aktif Çamur Sistemi seçilmiştir.

Aktif Çamur metodunda; Havalandırma işlemi ile yaratılan türbülans, organik maddenin mikroorganizmalar ile üniform temasını sağlar.

Difüzör veya yüzeysel havalandırıcılar, havalandırma işlemi için yeterlidir. Genelde ızgara, kum tutucu ve ön çökeltim havuzundan oluşan fiziksel arıtma ünitelerinden sonra atıksu, aktif çamur havalandırma havuzuna verilir.

Havalandırma havuzunda atıksudaki organik madde miktarı giderilirken, aktif çamur miktarı artar. Bu artan çamurun sistemden çekilmesi gerekir. Bu çekilen çamur, artık(fazla) çamurdur.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Online Müslümanlar..  
  İl Güvenlik ve Asayiş Toplantısı Gerçekleşti..  
  Funda Varol, Gazi Celal Çelebi ve Ailesini Zi..  
  Afet Müdahale Planı Bilgilendirmesi Yapıldı..  
  Fırat Yılmaz Çakıroğlu Amasya'da Anıldı..  
  Samsun Valisi Kaymak’tan Ziyaret..  
  İş Mutabakatı İmzalandı..  
  Başkan Vekili İnce, Yemin Törenine Katıldı..  
  ATSO’dan Resmi Temaslar..  
  Suluova HYBRM’den Depremzedelere Yardım..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.