21 Ocak 2021 - Perşembe / 03:56
Yeşilırmak Gazetesi
 
 

Garip Hafız anma etkinliği düzenlendi

Gümüşhacıköy İlçesinde Erzurumlu İbrahim Hakkı Efendi (garip Hafız)'ın 13. anma etkinliği düzenlendi. Bölgenin manevi değerlerinden olan garip hafız a..
Bu haber 7 yıl önce eklenmiş

Gümüşhacıköy İlçesinde Erzurumlu İbrahim Hakkı Efendi (garip Hafız)'ın 13. anma etkinliği düzenlendi. Bölgenin manevi değerlerinden olan garip hafız anma etkinlikleri gümüş'te bulunan Haliliye medresesinin bahçesinde yapıldı. Her yıl temmuz ayının 3. haftası düzenlenen anma programında bu sene Gümüşhacıköy Belediye Başkanlığı tarafından 2 Bin kişiye iftar yemeği verildi.

Gümüşhacıköy Belediye Başkanı Mustafa Saatcı; " Bu sene 13.sunu gerçekleştireceğimiz garip hafız anma etkinlikleri programımızda ramazan ayına denk gelmesi vesilesi ile buraya gelen vatandaşlarımıza bu manevi ortamda iftar yemeği vermeyi düşündük diyen Başkan Saatcı; İftar yemeğimizin yeri bulduğunu düşünüyoruz vatandaşlarımız bu konu ilgili ve duyarlı bölgemizin manevi değeri bizim için çok büyük bir onur ve şeref, beldemiz için ilçemiz için gerçekten güzel bir şey medresemizde yetişen hafızlar için yeni pansiyonumuz yapılıyor bura inşallah her yıl yüzlerce hafız yetişecek dedi.

 AK Parti Genel Başkan Danışmanı Akif Gülle ise

"Bulunduğumuz mekan Gümüşhacıköy'ün Gümüş Mahallesi burası tarihin derinliklerinden gelen manevi  bir yer, burada tarihi medresemiz var. Burada garip hafız medresenin içerisi 1985 yılında defnedilmiştir. Hakkında kendisine bölgede oldukça hürmet ve saygı var, Ömrünün büyük bir miktarı Merzifon'da ve burada geçmiş. Özellikle kışın Merzifon'da kalırmış, yazında gelip bu medrese içerisinde kalırmış. Merzifon'da Mütevazi bir evi medrese içerisinde de küçük bir odası varmış. Bütün hayatı kitap okumakla ve zikirle geçtiği ifade edilir dedi.

 "Çok miktarda Ziyaretine gelen insanların olduğunu ifade eden Gülle; problemleri kendisine sormak için gelenlere çok kısa 2-3 cümle tavsiyelerde bulunurmuş. Bölgemizde manevi rüzgarı  halen esiyor. Bölgemizde Gerip Hafızla birlikte, Piri Baba  Ahmet Yesevi Hz. nin diyarı rum-a göndermiş olduğu alperenlerden birisi. Yine Osmanlı Dönemindeki Özellikle Amasya'nın Şehzadeleri gelip Sohbet ettiği Abdurrahim Rumi Hz. var Bölgemizde Gani Baba, Koyun Baba gibi çok muhterem zatlarda var. Bugünde Garip Hafızın Seneyi Devriyesi Münasebeti nedeniyle burada  Gümüşhacıköy Belediyesinin İftar programları var buraya bölgemizin insanları grup grup gelerek yapılan programları dinlemek isterler dedi.

Düzenlenen anma programında katılan misafirlere Belediye Başkanlığı tarafından hazırlanan Çorba, Pilav, et kavurma ve tatlı ikram edildi.

Program okunan Mevlid ve duaların ardından son buldu.

Haliliye Medresesinde yapılan programa Amasya Valisi Abdil Celil Öz,  AK Parti Genel Başkan Danışmanı Akif Gülle, Ak Parti Amasya Milletvekili Dr. Avni Erdemir, Gümüşhacıköy Kaymakamı Serdar Kartal, Merzifon Kaymakamı Mehmet Fatih Geyim, Hamamözü Kaymakamı Kadir Güntepe, Gümüşhacıköy Belediye Başkanı Mustafa Saatcı, Merzifon Belediye Başkanı Mehmet Kadri Aydınlı, Suluova Belediye Başkanı Mahmut Boz, Hamamözü Belediye Başkanı Mehmet Canıbek, Kurum Müdürleri ve çok sayıda halk katıldı.Yorumlar


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  ATSO Başkanı Yapılacak Olan Okul İçin Görüştü..  
  Sarı, Su Sayaçları İçin Don Uyarısında Bulund..  
  MKE. Maksam Makina ve Maske Fabrikası Müdürlü..  
  Afşin-Elbistan B Termik Santralı İşletme Müdü..  
  Ankara Eğitim Ve Araştırma Hastanesi..  
  Çocuk Hakları İl Komitesi Engelsiz Çocuklar Z..  
  Projeler Üst Kurulu Toplantısı Yapıldı..  
  Çocukları Sevindirdi..  
  Seyyanen Zam Yapılsın..  
  Ordu Orman Fidanlık Müdürlüğü..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Ünv. Eğitim Arş. Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.