10 Aralık 2018 - Pazartesi / 04:10
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Ülkümen PELİTLİ Ülkümen PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

KADINA ŞİDDET! KADINDAN ŞİDDET!!! -2

    Bir süre önce yukarıdaki başlık altında bir yazı yazmıştım. Sağ olsunlar çevremdeki dostlar veya farklı çevrelerden gelen geri dönüşlerde, olumlu olduğu kadar yazıyı tek yanlı olarak erkekleri haklı çıkarmak üzerine yazdığım şeklinde yorumlar da oldu.
      Birebir görüşmelerde, köşemin adını tarafsız bakış olduğunu, yaşam felsefesi olarak da daima belki hayatta en iyi başardığım şey olan empati ile asla olaya tek bir pencereden bakmadığımı, yazımın altındaki anlatılan olayın tamamen yaşanan bir olay olup, hala güncelliğini koruduğunu ve bunun gibi onlarca olayın tek yanlı bakış açısı ile kaybolduğu ve sadece erkek düşmanlığı üzerinden yürütülen bir algı operasyonu olduğunu anlatmaya çalıştım. Kimin ne kadar ikna olduğu ise onlara kalmış bir gerçek olup, ben bu konuda vicdanen müsterihim.
      Yazımda şu örneği vermiştim.; “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’ dolayısıyla yapılan araştırmalarda kadına şiddette dünya ortalamasının ve Avrupa’daki birçok gelişmiş ülkelerdeki oranların Türkiye’den çok daha fazla olduğu ortaya çıktı. Söz konusu araştırmalarda kadına şiddetin dünya ortalaması yüzde 59 olurken, refah seviyesi yüksek olan Danimarka’da yüzde 52, Finlandiya’da yüzde 47, İsveç’te yüzde 46, İngiltere ve Fransa’da yüzde 44, Almanya’da ise 35 oranında olduğu ortaya çıktı. Türkiye’de ise bu rakam yüzde 39.” 
Ayrıca geçen yazımda yayınlamadığım, Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun 10 Ocak 2016 da yayınlanan istatistiğine göre, 2015 yılında ülkemizde 303 kadın cinayeti işlenmiş.
      Yukarıdaki iki örneği ele alırsak, ülkemizde her ne kadar kadına şiddet ortalaması % 39 ile batının gelişmiş ülkelerinden düşük çıkmasına rağmen, her 2,5 kadından birisinin şiddet görmesi asla kabul edilemez ve son derece acımasızca eleştirilmesi gereken bir konu. Bir yıl içinde Allah kimsenin başına vermesin 303 kadının cinayete kurban gitmesi, hem millet hem de inanç olarak asla kabul edemeyeceğimiz bir rakam. 
      Ama bunun üzerinden yazılı ve görsel medyanın, bu ülkenin neredeyse tüm erkeklerinin şiddet yanlısı ve cinayet işlemeye meyilli olarak gösterilmesi, şiddet ve cinayet duygularının sadece erkek cinsine ait olmadığını, kadının da bu duygular içerisinde olabileceğini örneklemeye çalıştım. Ama biraz soyut kaldı ki, bu geri dönüşler fazlasıyla oldu.
      Bunun üzerine basında sürekli okumamıza rağmen fazla ilgiyle bakmadığımız, internette kadın kocasını öldürdü diye araştırma yaptığımda bu şekilde net bir istatistik sonucuna rastlayamadım ama, sayfalarca kadınlar tarafından öldürülen erkek haberleri, basit bir aramayla herkesin ulaşabildiği kadar kolay veriler. Üstelik bu haberlerin neredeyse birçoğu, neredeyse erkeği öldüren kadını haklı çıkartacak kadar yanlı yazılmış haberler.
     Size çok yakın zaman ait haberin başlığını vermek isterim. 53 yaşındaki kadın kendisinden 27 yaş küçük sevgilisi ile öldürüp parçalara ayırdığı eski sevgilisinin cesedini poşetlere doldurup, tuvalet çukuruna attı.(13 Ocak 2016).
     Sevgilisiyle bir olup, üç ay önce eşini kiralık katile öldürttü.(28 Ocak 2016)
      Adana’da bir hafta içinde iki kadın kocasını öldürdü.(16 Temmuz 2015)
     Savcı; Kocasını boğarak öldüren kadına ceza verilmesin.(30 Ocak 2015)
     Malatya’da bir kadın tartıştığı kocasını av tüfeği ile öldürdü.( 3 Ocak 2015)
     Şiddet gören kadın kocasını öldürdü(22 Ağustos 2015)
     Osmaniye’de kadın kocasını bıçakla öldürdü.(31 Ağustos 2015)
     Konya’da sevgilisi yerine yanlışlıkla kocasına aşk mesajı atan kadın, kendisine işkence eden kocasını 7 kurşunla öldürdü. (1 Temmuz 2015)
     Kocaeli’de şiddet gördüğü kocasını öldüren kadın serbest.(24 Ağustos 2015)
     Aksaray’da bir kadın, gelini ile ilişkisi olduğunu düşündüğü kocasını öldürdü( 23 Ağustos 2015)
     Şişli’de 57 yaşındaki kadın, eşinin uykuda cinsel organını keserek öldürdü(12 Ekim 2012)
     Sadece 10 dakika içinde bulduğum, daha onlarcası verilen ama benim sadece yazdığım son bir yıl içinde karısı veya sevgilisi tarafından öldürülen 11 erkek haberi, bu konuda da bir istatistik yapılmasını zorunlu hale getiriyor sanırım.
     Ayrıca çocuğunu öldüren anne diye bir başlıkta atmanızı tavsiye ederim. İnanın okuduklarınızdan tüyleriniz diken diken olacak ve şiddetin nasıl her iki cinsin içine yerleşmiş bir yaşam biçimi olduğunu göreceksiniz.
     Anne 3 yaşındaki oğlunu döverek öldürdü(15 Ocak 2016)
     Hatay’da cinnet geçiren anne birisi 35 günlük, diğeri 13 aylık iki çocuğunu tekmeleyerek ve boğarak öldürdü.(23 Mart 2015)
     Ankara’da 10 yaşındaki öz oğlunu kulakları kepçe diyerek götürdüğü ameliyattan sonra, çok çirkin oldu diye hastane tuvaletinde eşarpla boğarak öldürdü(10 Şubat 2015)
     16 yaşındaki engelli oğlunu boğarak öldürdü (2009-Vidi vodo isimli tv görüntüleri)
     İskenderun’da gayrimeşru bebeğini annesi ile birlikte boğarak öldürdü( 7 Ekim 2015)
     8 aylık bebeğini banyo küvetinde boğarak öldüren anneden şok ifade(23 Ocak 2015)
Samsun’da iki çocuğunu boğarak öldüren anne, 3. Çocuğunu boğmaya çalışırken kameralara yakalandı.
          İstanbul’da 8 aylık çocuğunu yastıkla boğarak öldüren anne tutuklandı.(25 Şubat 2015)
     Bunlardan yüzlercesini görebileceğiniz, çocuğunu doğurduğu tuvaletin penceresinden havalandırma boşluğuna attı, tuvalet çöpleri arasında yeni doğmuş bebek bulundu veya geçenlerde izleyen herkesin yüreğini yakan beş yaşındaki üvey oğluna işkence ve sopayla cinsel taciz de bulunan anne profillerini ve haberlerini ise daha fazla yazmaya midem kaldırmıyor.
     İşte benim vurgulamak istediğim konu; belki bir kısmı psikolojik bozukluklardan kaynaklanmış olsa da, ülkemin ve dünyanın her yerinde, her eğitim kesiminde, şiddetin her insanın içinde farklı şekillerde potansiyel olarak mevcut olduğu, bunun cinsiyet ile bir ilişkisinin bulunmadığı, eşini, kızını veya akrabalarını öldüren erkek ne kadar öfke ve nefreti hak ediyorsa, hele kendi doğurduğu evladını öldürecek kadar gözü dönen veya tuvalet kanalına atacak kadar cani annelerin de bir kadın olduğunu, ama tüm kadın profilini asla temsil etmediğini hatırlamakta fayda var. Bu tip eleştirileri yaparken, erkek şeytan kadın melek düsturundan yürütür, basının malzeme ve reyting uğruna şişirdiği tek yanlı haberler ile bir kesimi suçlarsak adil olmaz sanırım.
     Erkeğin kadına, kadının erkeğe, erkek ve kadının ise başta kendi yavruları olmak üzere kimseye şiddet uygulamadığı, İslam dininin hoşgörü ve bunu yasaklayan prensiplerinden hareketle, sevgi ve saygı içinde yaşamanın tüm sorunları çözeceği bir eğitim düzeyinde buluşabilmek ve yaşayabilmek ümidiyle.
     Yeniden görüşmek dileğiyle.01.02.2016

 Bu yazı 2 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Ülkümen PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya Travel Turkey Fuarında tanıtılıyor..  
  Jandarma kaçakçılara göz açtırmıyor..  
  İmar Barışı ile mühürleme ve yıkım kararı ipt..  
  Yangın Hidrantları ile can ve mal kaybı önlen..  
  ÇKS kaydını yaptıramayan çiftçilere bakanlıkt..  
  Kamu görevlilerinin bütçelerinde dengesizlik ..  
  Dünya Kadın Hakları Günü Paneli düzenlendi..  
  Lesaffre’de “Sıfır Atık Projesi” uygulamaları..  
  Sakatlar Derneği üyeleri kışlada misafir edil..  
  Mütevelli Heyetlerine üye seçimi gerçekleşti..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.