19 Haziran 2019 - Çarçamba / 12:29
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Naci KONYAR Naci KONYAR
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

ACIYA SAYGI VE ŞEHİT ÇOCUĞUNUN FERYADI…

Yazanların dertlenmesi memleketin gidişatına duyulan kaygının neticesidir. Yakınma bir aydın sızlanmasıdır. Yazıyoruz da neye yarıyor, yazıyoruz da ne oluyor…

Ankara’da yaşanan ve 29 vatandaşımızın şehit olduğu onlarcasının yaralandığı bombalı intihar eylemi ve Güneydoğu yöremizden her gün gelen şehit haberleri içimizi yakıyor.

Güneydoğu’da adı konulmamış bir savaş yaşanıyor. Her akşam televizyon ekranlarında şehit yakınlarının feryat ve gözyaşları ve de yakılan ağıtlara kahroluyoruz. Her gün yurt toprağının dört beş yöresinde ocaklara ateşler düşüyor.

Ölüm, Cahit Sıtkı’nın deyişiyle “Hepimiz için mukadder” ancak ateş bizim ocağımıza düşmemişse acısını ta içimizde duymuyoruz. Bugün ülkemizin içinde bulunduğu şu şartlarda rahat uyuyabilen ve vücudu et tutabilen insan makbul insan değildir.

Üzüntüyle hatırlıyorum; Marmara depreminde ölenleri anma yıl dönümünde Sakarya’da az sayıda kişinin katıldığı etkinlikte kızını kaybeden bir annenin gözyaşlarını dökerken katılımın azlığından duyduğu rahatsızlığı dile getirirken söyledikleri kahırlıydı. “Biz kızımızı kaybettik. Ama gerçekten şu tablo çok üzücü. Bu kadar insanının yakını değil sanki ölen insanlar. Neden bu kadar duyarsızlaştık bilmiyorum. Biz halk olarak öldük mü acaba? Yaşayan ölüler miyiz acaba?..”

Diyarbakır Sur’da şehit düşen Jandarma Uzm. Çvş. Mustafa Hakan Kaçar’ın İzmir Narlıdere’deki milyar dolarlık rezidansların yakın bir yöresinde dere kenarına sığınmış boynu bükük derme çatma iki odalı baraka olan baba ocağı bize hikayeci yazar Mustafa Kutlu’nun “yoksulluk” üzerine yazmış olduğu dizeleri hatırlattı.

“Yoksulun evi uzaktadır. Kimseler görmez. Yoksulun sesi kısılmıştır, kimseler duymaz. Yoksulun yüzü soğuktur, kimseler bakmaz. Kimsesizlerin hayatı neyse ölümü de odur. Sessizlik, unutulmuş olmanın derin sessizliği…”

Her gün üç dört şehidin geldiği şu günlerde herkesin acıyı yüreğinde hissetmesi gerekir. Kızını depremde kaybeden annenin söylediği gibi ne oldu bize. Biz halk olarak öldük mü? Yaşayan ölüler miyiz? Milli duygu ve heyecandan vatan şuurundan neden bu kadar uzaklaştık?

İstanbul’da eğlence merkezlerinin olduğu bir semtte bir vatandaşımızın müzikli mekanlardan duyduğu rahatsızlığı iletmiş olduğu yazarın düşüncelerine gönülden katılıyoruz.

“Her gün şehit verirken, buradaki müzikli mekanlar vur patlasın çal oynasın gürültülü müziklerle, bağırarak haykırarak söylenen şarkılarla, şehitlerin kemiklerini sızlatıyor. Yaa be mübarekler… O kahramanlar sayesinde sizler İstanbul’da rahat yaşıyorsunuz. Hiç değilse biraz saygılı olun. Halkı için, ulusu için, vatanın bütünlüğü için canlarını veren yiğitlere biraz saygı gösterin.”

Yoksul yuvalara, üç şehit ateşinin düştüğü gün, ön masaları 2700 TL eden Ebru Gündeş konserleri 7 haftaya uzatılmış.

Bir kısım televizyon kanallarımız umursuz eğlence merkezlerimizden aşağı kalmayan yayınlarına devam ediyorlar. Bir ülkenin radyo ve televizyonları her şeyden önce o ülkenin millet bütünlüğünü koruyan acıya saygı, cenazeye hürmet gibi değerleri koruyup milli şuur ve heyecanları uyanık tutma gibi bir yayın politikası izlemesi gerekmez mi?

Evet ülkemizde saflar kesin olarak belirmeye başladı. Bir yanda tuzu kuru olanların hengamesi diğer yanda feryatlar. Medya dersen eğlence kültürünün pençesinde acıya saygıyı unutmuş, vur patlasın çal oynasın havası tutturmuş gidiyor.

İnsanın acısını insan alır. Ne oluyoruz. Ülke nereye gidiyor. Birbirine ağzı alınmayacak laflar eden politikacılarımız at gözlüğü takmış aydınlarımız, akademisyenlerimiz, enaniyet heykeli güç sahipleri, “masa, kasa, nisa” sarhoşu mücahitler, müteahitler konuşmayı, sohbeti unutmuş memleket dertlerine bigane cep telefonu müptelası bir gençlik. Değeri hazda, mutluluğu tüketmede bulan bir yeni insan türü.

Ne büyük, ne küçük, ne hısım, ne akraba,  ne komşu, ne hürmet, ne merhamet, ne sevgi,  ne de acıya saygı kaldı. Hepsinin yerine rant aldı.

Milletimizin acılarına duyarsız olanlar olsa da “Susarsam sen matem et diye haykıran” ozanlarımız yüreğimizi ferahlatıyor.

Boş lafa doyduk beyler! Soyunuz söndü mü hiç?
Hiç evlat verdiniz mi? Bağrınız yandı mı hiç?
Askerdeki oğlunuz tabutta döndü mü hiç?
Hiç acı çektiniz yürekten yandınız mı?
Ya bu kanı durdurun, ya millet durduracak…

Şehit Astsubay oğlunun babasının al bayrağa sarılı tabutu başında söylediği cümle içimizi sızlattı.

“BAŞKA ÇOCUKLARIN BABASI ÖLMESIN ARKADAŞ”

Bu sesi duymak ve düşünmek zorundayız…Bu yazı 3 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Naci KONYAR Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  OKA’dan 34 Milyon TL..  
  Genel Başkan Yardımcısı Özçelik’ten Başkan Sa..  
  İlçeler 100. Yıl Dönümü Coşkusuna Renk Kattıl..  
  Muhammed Mursi İçin Cenaze Namazı Kılındı..  
  Bakan Yardımcısı Tunç’tan Ziyaret..  
  Vali Varol, TRT FM’den Canlı Yayınlanan “Genç..  
  Kur’an Eğitimine Karşı Çıkmak Sendikal Faaliy..  
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.