19 Haziran 2019 - Çarçamba / 01:37
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Ülkümen PELİTLİ Ülkümen PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

SEVGİ ADAMI, GÖNÜL İNSANI;

GAZETECİ BABA ZEKİ KARADAYI………..

            Bazı kentlerin kendi ile özdeşleşen tarihi yerleri, ürettiği ürünler, turizm beldeleri, eğitim kurumları olduğu gibi, hemen hemen her Anadolu şehrinin de kendi ile özdeşleşen, ilin karakterini temsil eden, her kesimin saygı duyduğu, işini ciddiyet ve başarı ile yapan insanlar vardır.

            Amasya’mızda da hemen hemen her gün sabah erkenden başlamak üzere, günün her saatinde, şehrin her köşesinde karşınıza babacan tavrı, aslın da çatık kaşlı görünümü altında, en masum bir çocuğun kalbi kadar temiz duygularla dolu bir insan karşınıza çıkıverir.

            Size mutlaka sevgi ile bakar, tanıyor ise halinizi hatırınızı sormadan asla geçmez. Mutlaka bir büyüğünüzü tanıdığı için onun durumunu sorup selamlarını yollar ve aynı ciddiyetle yoluna devam eder.

           Çünkü o mutlaka bir habere yetişecek, kendini adadığı Amasya İlinde gelişen olayları ertesi günü okuyucusu ile buluşturacak, kulağında telefonu ile yetişemediği yerlerden en sıcak bilgileri alırken, hafta sonu canı kadar sevdiği Amasya spor’unun maçında yeni spor zevki almış bir amatör sporcu heyecanıyla yediği her golde kahrolurken, atılan her golde yaşından ve cüssesinden umulmayacak sevinç gösterileri yapacak, bir hafta boyunca maç yorumları ve antrenmanı dahi takip eden bu güzel insana yaşam sevinci verecek olaylar zinciri böylece akıp gider onun gazete ve haber dolu yaşamında.

          Bu bahsettiğim insanı bu ilde yaşayan insanların çoğu yakından tanıyor. 1953 yılında Amasya’nın ilk yerel gazetelerinden birinin adeta mutfağı diye tabir edilen her anında ve adımında onun emeği vardır.

          1972 yılında başladığı memuriyet hayatını gazetecilikle beraber yürütüp 1987 yılında sonlandırdıktan sonra, 1987 yılında kurulan Yeşilırmak Gazetesinde yeni bir çalışma hayatına başladı adeta. Gazetenin kurulduğu ilk günden bugüne geçen süreçte, Gazetesini ilerletmek adına çabalarken, aynı zamanda Amasya’da olan her olayı okuyucularına aktarmak için ter dökerken, asla ve asla sağlığını düşünmeden emeğini ortaya koydu. Hemen hemen hepimizin evine bir şekilde ulaşırken, asla ve asla doğruluktan, kendisi ile özdeşleşen samimiyet ve dürüstlükten kesinlikle taviz vermedi. Her kuruma, her görüşe, her insana aynı adalet ve objektiflik duygusu ile yaklaştı. Devletini ve milletini ailesinin önünde tutarken, haberle dolu yaşanan her gün ona adeta yaşam iksiri gibi geldi. İnsanların sevinçleri ona mutluluk verirken, acılarını o çatık ve kalın kaşlarının altında içine akan sessiz gözyaşları ile kendi acısı gibi paylaştı. Yaşça çok büyük olduğu insanlara bile, aldığı terbiye ile hep saygı ile yaklaştı. Çocuklara ise birer büyük insan oldukları bilinci ile daima eğitici ve öğretici olarak çizgisini hep korudu. Her insanın ona sorduğu sorusuna alacağı cevabı, vereceği eğitici örneği hep oldu.

           Güzel ve gönül insanı, sevgi adamı Zeki Karadayı.

           70 yaşını aşkın yaşamının, 63 yılını gazete ve gazeteciliğe adamış, Türk Basın tarihinin ender simalarından olan, 40 yıla yakındır tanıdığım bu insanın ilk günkü heyecan, saygı ve ciddiyetine şahit olmak beni de onurlandırıyor.

            İnsan olma özelliklerini saymakla bitiremeyeceğim, Gazeteci Zeki Baba ile inşallah daha nice seneler bu ülke bayrağı altında, bu topraklar üzerinde, Amasya ve gazete çatısı altında sağlıklı nice güzel haberlerle dolu yıllara kavuşmak ümidiyle.

           Yeniden görüşebilmek dileğiyle. 28.03.2015Bu yazı 3 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Ülkümen PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
  Bir Eğitim-Öğretim Yılını Daha Geride Bırakıy..  
  Jandarma Teşkilatı 180 Yaşında..  
  Başkan Sarı; “Amasya ile Bütünleşen 5 Yıldızl..  
  Tüm Şehitler Anısına Mevlid-i Şerif Okutuldu..  
  Erbaa Belediye Başkanı Karagöl’den Ziyaret..  
  Silgi Kullanmanın En Maliyetli Olduğu Alan Eğ..  
  Kızının Birinci Seçilen Şiiri, Asker Babaya H..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.