24 Eylül 2017 - Pazar / 20:42
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Naci KONYAR Naci KONYAR
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

“GÜNEŞLE ARAMIZA GİRMEYİN”

Sevgili Ahmet, “Güneşle aramıza giriyorlar.” başlığıyla 1962 yılına ait yarım asırlık bir zaman dilimi içinde Taşova ilçemizin bir caddesi ve tepelerinde meydana gelen değişim bugünkü deyişle kentsel dönüşümün resmidir.

Kentsel dönüşüm, şehir hayatında mekanın onunla beraber değişen hayat tarzının dönüşümüdür. Yakın geçmişte ülkemizin tüm yerleşim birimlerinde bu değişikliğe şahit olduk. Bahçeli ahşap yapılı şehirlerimiz yıkıldı, bahçesiz birbirine bağlanmış üst üste beton yapılarla bir örnek yaptık, yapmaya devam ediyoruz şehirlerimizi…

“Telli telli şu telli turna” türküsünün iç acıtan bir cümlesi vardır. “Yenik düşüyor her şey zamana / Biz büyüdük ve kirlendi dünya…”

Perihan abla, “Bizimkiler” adlı dizileri “Seksenler” dizisini zevkle seyrettiren saik nedir derseniz. Cevabımız yitirdiğimiz mahalle hayatına duyulan özlem olacaktır.

Evet o mahallede yaşayanlar o mahallenin mensubu olanlar onun değerleriyle büyümüşlerdir. Mahallenin sakinleri Ramazan’ı, Kurban’ı, düğünü, derneği, sünneti, ölümü doğumu, hıdırellez eğlencelerini, hastalığı, sevinci, kederi birlikte yaşadılar. Birlikte kuşburnu salça kaynattılar. Dayanışma içinde oldular. Kimse kendini yalnız hissetmedi.

Geçmişte ağaç boyundan büyük evler yapılmazdı. Her hanenin varlığına göre bir bahçesi vardı. İnsanımız topraktan, ağaçtan, çayır çimenden kopmamıştı. Ayağı toprağa değiyordu. Çocuklar horozu tavuğu, börtü böceği tanıyorlardı. Tavuktan, horozdan korkmuyorlardı.

Bu yazdıklarımız geçmişte kalan mahalle hayatımızdı. Yeni dünya mahallemizi tarumar etti. Komşularımızın her biri bir yere göçtü. O her bahçedeki ahşap evlerin yerlerini beton binalar aldı. Duvarlarından sarmaşıklar sarkan, duvar kenarlarından komşulara göz hakkı sunan meyve ağaçları, dutlar, kirazlar, erikler yok oldular. Asma çardağı altında sohbet eden kanaviçe işleyen mahalle kızları hayal oldu.

Şimdi televizyon reklamlarında gazete sayfalarında kocaman kocaman konut ilanlarından geçilmiyor. Yapmacık havuzlar sahte bahçeler, süslü kaldırımlar. Dikine büyüyen şehirler. Topraktan uzaklaştırılan insan… Buradan bir mahalle hayali kurabilir misiniz?

Günümüz insanın hayatı siteyle, AVM arasında geçmeye başladı. Tüketim ekonomisi bütün hayatımıza hakim oldu. Şehirlerimiz hızla değişiyorlar. Bir yanda gökdelenler, bir tarafta siteler…

Halk olarak apartmana heveslendik. Şimdi görünen alafranga eğiliminin ağır bastığıdır. Alafranga alaturkayı saf dışı bıraksa da o apartmanlarda oturanların içinde bir sıkıntı vardır. Günümüz apartman insanları kaybettikleri komşuluğu, mahalle sıcaklığını aramaktadırlar.

Güneşle aramıza girenlere aklımızdan şöyle seslenmek geçiyor: “Ey TOKİ! böyle beton ormanları yapacağınıza, tek katlı bahçeli evlerden müteşekkil, küçük ve mütevazı mahalleler kursanız nasıl olur… Ömrümüzün en güzel yıllarını geçirdiğimiz mahallemize dokunmayınız. Hatıralar kutsaldır. Bırakın o soluk fotoğrafları biraz daha seyredelim.

“Güneşle aramıza girmeyin”Bu yazı 1 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Naci KONYAR Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Vali Varol, Suluova Et Entegre Tesislerinde i..  
  Ahilik Haftası kapsamında İlçe Esnaflarına zi..  
  Maaşları Türkiye Kamu-Sen yükseltti, Memur-Se..  
  Sanayi sitesi esnaflarına Ahilik Haftası ziya..  
  MEB, üç bilinmeyenli denklemle karşı karşıya..  
  Yol yapım ve asfaltlama tüm hızıyla sürüyor..  
  Belediye Başkanı Özdemir’e ilköğretim haftası..  
  19 Eylül Gaziler Günü törenle kutlandı..  
  Amasya protokolü ve gaziler kahvaltıda bir ar..  
  Gaziler, destansı tarihimizin yaşayan abidele..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.