19 Haziran 2019 - Çarçamba / 01:37
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Ülkümen PELİTLİ Ülkümen PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

ŞEHİDİMİN ACISINI ORTAK PAYLAŞMAK !!!...

       01.04.2016 Cuma günü, Amasya’mız şehidi İdris Polat’ ı son yolculuğuna uğurlarken, binlerce hemşerimiz de son görevini yerine getirmek için, Sultan Bayezid Camii avlusu ile beraber bahçesi dahil doldurarak şehide karşı kadirşinaslık gösterdi.

        1992 yılında yine teröristlerce şehit edilen amcasının ismini yaşatmak için aynı ad verilen, 23 yaşındaki güzel yiğidim İdris Polat Yüksekova’da teröristlerle girdiği çatışmada, daha hayallerini bile tam oluşturmadan ülkemin insanı hayallerini yaşasın ve kavuşsun diye gözünü kırpmadan canını verip, amcasıyla aynı kaderi paylaşarak Allah’ın insanlar için verdiği en büyük müjdelerden olan şehitlik mertebesine ulaştı. O ve ailesi için Allah katında ne güzel bir yeri oldu bu şehitlik mertebesiyle. Amasya halkı da bu yüce olaya tanıklık etmek için oraya akın ederek, yüreklerdeki acıya ortak oldular.

        Buraya kadar her şey tamam fakat benim ve birçok insanın acısını farklı olarak artıran başka bir olaya değinmek istiyorum. Binlerce insan cami avlusunda bu acıyı yaşarken, cami avlusunda yaşanan bu yüce olaya yabancı kalan, paylaşmayan veya bilmeyen insanları da bu acıya ortak etmediğimiz sürece şehidimin mücadelesine verilen değer eksik kalacak.

        Cenazeye gidip gelirken, yolda karşılaştığımız başka binlerce insan hayatının normal akışına devam ediyordu ve edecekte. Yol boyu kafeler, lokantalar, gezi alanları ağzına kadar dolu vaziyette. Ama insanlar kendileri bu rahatlığı yaşasın diye 23 yaşında gözünü kırpmadan can veren bu güzel yiğidimin fedakarlığının karşılığını vermediği sürece milletimizin ortak hasletlerinden birisi eksik kalacak.

        Bundan önceki şehit cenazelerinde de olduğu gibi, cenaze namazı kılındıktan sonra, cenaze arabasına konulup götürülmesi, insanların dağılıp normal hayatlarına dönmesi sanki biraz acımızı yarım bırakıp, daha fazla paylaşmamızı engelliyor. Tamam cami avlusunda daha fazla tören ve benzeri şeyi yapamayabiliriz ama bu acıya yabancı kalan binlerce insanın daha duyguları paylaşması için yapılabilecek çok şey var.

        Öncelik olarak en azından, caminin bahçesinde hemen cenaze arabasına koymak ve toprağa verilecek yere götürmek yerine, cenazeden önce veya sonra (bu konu din adamlarına danışılabilir) Yavuz Selim Meydanına kadar omuzlarda taşınıp, bilmeyen insanların da cenazeye omuz vermesi, yol boyunca oturan veya eğlenen insanların, kendileri için canını veren bu yiğidin ve ailesinin isteyerek veya istemeyerek de olsa bu acıya saygı göstermesi sağlanabilir.

       Tokat’ta ve Turhal’da katıldığım şehit cenazelerinde bunu gözlemlemiştim. Kent meydanlarında yapılan tören ile ve sonrasında bir süre omuzlarda taşınarak acı ve saygı ortak hale getiriliyordu.

         Buna itiraz eden çıkabilir, farklı olarak yorumlara yol açabilir ama ben de onlara soruyorum o zaman. Behey gafil, behey ahmak, sen gülesin, eğlenesin diye 23 yaşında hayallerini bile oluşturmadan ebediyete göç eden bu cana saygı senin hangi felsefenle ters düşer. Karşındaki kız arkadaşın, ailen, çocuğun, iştahla yediğin yemeğin, ırmak kenarında çaldığın gitarın buna nasıl engel olur. O sana, toprağına, atasına, dinine, Allah’ına sen rahat yaşayasın diye verdiği can, senin beş dakikandan daha mı değersiz?

        Bu yürüyüşte, güvenlik ve trafik sıkışıklığı problemi asla öne sürülemez. Bu kahramanımın geçtiği güzergah, ülkenin en güvenli kentlerinden birisi olan ilimiz de rahatlıkla kontrol altına alınabilir. Çünkü onun silah arkadaşları bu işi severek yapacaklardır. Ha bu arada iki-üç saat trafik sıkışacakmış. Varsın sıkışsın. Her gün mü bir kahramanın cenazesi geliyor bu topraklara. Geldiği zaman da herkes bu sıkışıklığı sineye çekecek. 30 yıldır festival kutlamaların da, günlerce bir müzik programı, bir tiyatro oyunu, bir kişinin konuşması, bir halk oyunu gösterisi için on binler akın ederken, eğlence için tüm yollar tıkanıp saatlerce beklerken çektiğimiz eziyete katlanıyoruz da, bu yiğidimin cenazesi için de varsın üç saat akmasın trafik.

        Ayrıca bu yürüyüş ve meydanda yapılan tören esnasında Türk Bayraklarının yanında,  tüm siyasi partiler ve yöneticileri, sivil toplum örgütleri ve yöneticileri, sadece cami avlusunda en ön safta yer tutup, görüntü vermek ve çelenk göndermek yerine, teröre karşı ortak bir tavır olarak, gerekirse parti bayrak, amblem ve flamalarını alıp bu yürüyüşe katılmalı, Fransa’da yapılan ortak eylemin bir benzerini ilimiz de yapmalı. Üç beş saatlik bir süre için bile olsa, birbirlerini rakip olarak değil, ülkenin kaderini, şehidinin acısını paylaşan siyasi sorumlular olarak herkese mesaj vermeli. Düşünsenize Türk Bayrağı altında ve arkasında, siyasi parti, sivil toplum örgütlerinin yöneticileri ve üyeleri, sempatizanları birlikte yürüdükleri zaman ortaya çıkacak sinerjiyi, ortak paylaşımın gücünü.

        Yoldan geçen bir çocuğun bu manzarayı gördüğünde alacağı birlik ve dayanışma eğitimini hangi güç verebilir. Türk Milletinin ortak paydalarda göstereceği dayanışmanın ne kadar güçlü ve yıkılmaz olacağı mesajını hangi duyarsız vatandaş almaz. Duyarlı olanların çocuklarına çevresine vereceği güven duygusu ve gururu hangi eylem gerçekleştirebilir bundan başka.

        Acıda bir araya gelmek ve bu ortak tavır ve mesajı vermek bu kadar mı zor? Eğer zor diyorsanız o zaman cami de safta da yer almamanız gerekir. Bu insanlar bir futbol maçında, bir kahvede, lokanta da, eğlence merkezinde bir araya gelip birlikte olmuyor mu? O zaman araya başka bir şey girmiyorsa, ortak acının paylaşılması ve gösterilmesi sırasında da hiçbir engel ve düşünce olmamalı.

       Bunların dışında her parti, sivil toplum örgütü ayrı ayrı anma töreni, mevlid gibi etkinlik yapmamalı. Acının rantı olmaz. Gerekirse reklam desinler, gerekirse adınızı gururla söyleyin, aynı örgütler bu etkinlikleri de birlikte yapmalı ve gerçekten teröre karşı olduğunu ve birlikte tepki verebileceklerini kendilerine ve herkese göstermeli. İnsanları da tercih yapmak zorunda bırakmamalı. Düşünsenize Ak Parti, CHP, MHP, eğer gerçekten barış diyorlarsa ve teröre karşılarsa HDP nin, Memur Sen, Kamu Sen, Kesk ve diğer örgütlerin bir araya gelip bir mevlid okuttuklarını. Bundan güzel ve büyük birlik ve dayanışma olabilir mi? İnsanların size bakışındaki olumlu düşünceyi başka ne sağlayabilir ki? Gönül insanı Amasya halkı emin olun beklediğinizden de fazlasıyla manevi destek verecektir bu eylemlere. Çünkü tarihinde yanılmıyorsam 1999 yılında, iki sunucusundan ve organizatörlerinden birisi de benim olduğum, teröre karşı bir telin mitingin de tüm siyasi parti ve sivil toplum örgütlerini birleştirmiş ve Yavuz Selim Meydanında binlerce insanı buluşturmuştuk. Şimdi iletişim çağında bu daha kolay olsa gerek.

          Bu yapılacak eylem ve etkinliklerden daha fazlası da akıllara gelebilir ve yöneticilerimiz bunu çok rahatlıkla organize edebilecek kabiliyet ve enerjiye sahiptir. Sadece acımızı ayrı değil ortak paylaşmaya, paylaşmayanlara ise hatırlatmakta geleceğimiz ve birliğimiz için son derece ihtiyacımız var.

         Yeniden görüşebilmek dileğiyle.04.04.2014Bu yazı 3 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Ülkümen PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
  Bir Eğitim-Öğretim Yılını Daha Geride Bırakıy..  
  Jandarma Teşkilatı 180 Yaşında..  
  Başkan Sarı; “Amasya ile Bütünleşen 5 Yıldızl..  
  Tüm Şehitler Anısına Mevlid-i Şerif Okutuldu..  
  Erbaa Belediye Başkanı Karagöl’den Ziyaret..  
  Silgi Kullanmanın En Maliyetli Olduğu Alan Eğ..  
  Kızının Birinci Seçilen Şiiri, Asker Babaya H..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.