19 Haziran 2019 - Çarçamba / 01:37
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Ülkümen PELİTLİ Ülkümen PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

MİLLİ BİR RUHUN ASİL İSTEĞİ;

“VALİ AMCA, BİZİ ÇANAKKALE’YE GÖNDERİRMİSİN?”

 

  Vali demek, Devlet demek, Devletin ildeki en üst makamı, Devletin başı Cumhurbaşkanı’nın ildeki temsilcisi, tüm halkın her türlü sorununda başvuracağı sorumlu demek.

            Vali demek sorumluluk, ciddiyet, tarafsızlık, azami özen ve dikkat, geniş bakış acısı, olayların ve insanların bağımsız ve tarafsız değerlendirilmesi, en üst düzeyde temsil ve liyakat ve sayamayacağımız birçok özellik demek.

            Bununla birlikte ildeki terörün en büyük hedefi, en büyük psikolojik sınırı demek.

            Bazen geçmiş dönemlerde yaşadığımız gibi, kesilen yollar, ulaşılamayan kapılar, iletilemeyen sorunlar, dinlenmeyen insanlar, çelik bir zırhın ardındaki Devlet olarak da algılandığı, insanların tek gördüğü yerin bayramlardaki protokolün en son konuşmacısı olduğu anlarda yaşamadık değil.

            Amasya ne şanslı ki, Sayın Valimiz İbrahim Halil Çomaktekin gibi insan odaklı çalışan ve yaşayan bir Valiye sahip. Adeta tüm tabuları, kalıpları yıkmaya yemin etmiş gibi, yaşamın her anında insanların arasında, onların sadece bir yöneticisi değil aynı zamanda yaşam arkadaşı olduğunu gösteriyor.

            Kendisini hiç tanımamış ve görmemiş olmama rağmen, Mart ayında yaptıkları çalışma ve insan odaklı eylemleri ile ilgili “Örnek bir yönetici portresi” ve “Liderlik; çocukta geleceği görmektir” başlıklı iki yazı kaleme almıştım.

            Kapalı kapılar ardında oturmayan, her an bir inşaat sahasında, engelliler ile ilgili bir etkinlikte, bir sınıfın sıralarında çocuklarla otururken, aynı çocukları makamında ağırlayarak onlara hediye olarak en büyük değer olan insanın önemsenme ve insan olduğu hissini verirken, şehit ailesinin evinde acısına ortak olurken, hayalleriniz hedefiniz olsun diye başka bir ortamda çocuklar ile zihinlerde yeni bir ülke inşa ederken, bir turizm elçisi gibi çalışırken aynı zamanda bir anaokulu öğrencisinin bile kendisine amca diyecek kadar yakınlığı ve ona ayırdığı zaman ile geleceğin beyinlerinde ideal fırtınaları estirdiğinden bahsetmiştim.

            Bu hafta içinde gördüğüm bir haber, tüm bu gözlem ve kendisi hakkında anlatılanların ne kadar doğru olduğunu, gerektiğinde ilin çocukları, yarının gelecekleri için bir amca yakınlığında olabildiğini gösterdi.

            İlimize en uzak yerleşimlerden biri olan Aydınca Lisesini ziyaretleri esnasında, kardeşim diye hitap ettiği bir öğrencinin, “ Vali Amca, bizi Çanakkale’ye gönderir misin?” diye ricada bulunduğunu, bunun üzerine İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi ile birlikte 90 a yakın öğrenciyi Çanakkale’ye törenle uğurladıklarını yazıyordu haberde.

            Olayı anlatıştaki inceliğe ve zerafete bakın ki, istekte bulunan kişiden öğrencimiz, gencimiz diye bahsetmiyor, ondan kardeşimiz diye söz ediyor, onun ricası olduğunu söyleyerek onu yüceltiyor, ricasını yerine getirmek için sadece onu değil köylerde yaşayan ve milli mücadele ruhunun en üst düzeyde yaşanacağı Çanakkale cephesine 90 öğrenciyi, üstelik Yavuz Selim Meydanında düzenlenen törenle yolcu ediyor, bu milli ve manevi hediyenin sadece kendisi tarafından değil İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Özel İdaresinin organizasyonu ile yapıldığını belirterek başarıyı paylaşma ve kurumlara dağıtma inceliğini gösteriyor.

            Üstelik bir genç kardeşinin, ondan Vali Amca diye istekte bulunacak kadar ona nasıl yakın olduğundan ve yakın hissettirdiğinden söz etmiyor bile.

            Düşünsenize; kırsal kesimde yaşayan, ömründe belki hiçbir zaman gidemeyeceği bir yer olan Çanakkale’ye gitmeyi isteyen milli ruhun asaletine aynı asaletle karşılık vererek, köylerde yaşayan ve hayal bile edemeyecekleri anda 90 tane daha milli ruhu tarihini yaşaması ve yaşatması için Çanakkale’ye göndermek. Bu gençler bunu hiçbir zaman unutur mu? Bu ruhlar hiçbir zaman o duyguya ihanet edebilir mi?

            Dünyada çocuklar geçmişini öğrenerek ve öğretilerek büyütülür ve milli bir ruha sahip olarak eğitilirler. Japonya’da çocuk okula başladığında ilk olarak atom bombası atılan ve o haliyle korunan bölgeler gezdirilerek eğitim hayatına başlarlar. Bizde ise bunun yapılabilmesinin en güzel yolu, tüm çocukların istisnasız kardeşliğin ve kardeşçe şehit olmanın en büyük eseri olan Çanakkale’nin mutlaka gezilmesi ve tanıtılması gerekmekte.

     Okullarımız bunu dönem dönem gerçekleştirmekte olsa da, bunun yeterli olmadığı, kırsalda yaşayan bir gencin, “ Vali Amca, bizi Çanakkale’ye gönderir misin?” isteğinden, aslında isyanından anlaşılmakta.

            O gençler ne şanslı ki, onların Vali Amcaları var. Öğrencinin eğitim sürecinde daima yanında olduğunu yakından bildiğim Hüseyin Güneş gibi bir İl Milli Eğitim Müdürleri var. Bu büyük ve manevi organizasyonu başarıyla anında gerçekleştiren İl Özel İdaremiz ve Onun Genel Sekreteri A.Faruk Aykutlu var.

            Sayın Valim dilerim uzun yıllar çocuklarımızın şansı, öğrencilerimizin Vali Amcası olmaya devam edersiniz.

            Bir çocuğumuzun ricası üzerine, bu milli ve manevi organizasyonu gerçekleştiren Sayın Valimiz İbrahim Halil Çomaktekin, eğitim ve çalışma aşığı Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin Güneş ve İl Özel İdaresi genel Sekreteri A. Faruk Aykutlu’ya o gençlerimiz ve onların hizmet edeceği ilimiz adına yürekten teşekkür ve şükranlarımı sunuyorum.

            Yeniden buluşabilmek ümidiyle. 23.05.2016Bu yazı 3 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Ülkümen PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
  Bir Eğitim-Öğretim Yılını Daha Geride Bırakıy..  
  Jandarma Teşkilatı 180 Yaşında..  
  Başkan Sarı; “Amasya ile Bütünleşen 5 Yıldızl..  
  Tüm Şehitler Anısına Mevlid-i Şerif Okutuldu..  
  Erbaa Belediye Başkanı Karagöl’den Ziyaret..  
  Silgi Kullanmanın En Maliyetli Olduğu Alan Eğ..  
  Kızının Birinci Seçilen Şiiri, Asker Babaya H..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.