19 Haziran 2019 - Çarçamba / 01:40
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Ülkümen PELİTLİ Ülkümen PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

AMASYA DEMOKRASİ NÖBETİ VE SİYASİ YUMUŞAMA…..

     Kan donduran ve asla kabul edilemez o hain geceden sonra, Amasya halkı da demokrasi nöbetinde başarılı bir sınav veriyor. O geceden itibaren ellerinde bayrakları, yüreklerindeki korkusuzluk ile sokaklara çıkan ve her gece Yavuz Selim Meydanı’nı dolduran her kesimden binlerce insana, ülkem, milletim ve demokrasi adına sonsuz teşekkürler sunmak görevimiz.

     Yaklaşık iki haftadır bu nöbeti, böyle büyük bir organizasyonu düzenleyen, onlara her türlü katkıyı sunan ve ihtiyacını karşılayan, başta Belediye Başkanı Cafer Özdemir olmak üzere tüm emeği geçen İl Teşkilatına ve tüm gönüllülerin emekleri içinde yürekten teşekkürler.

      Hiçbir parti amblemi veya simgesinin bulunmadığı bu meydanda toplanan her görüşten kardeşimiz, bazen mehter marşı, bazen Dombra, bazen semah, bazen de Ölürüm Türkiyem şarkısı eşliğinde milli bir maç ruhunda aynı duyguları hissetti, aynı amaç etrafında kenetlenmenin mutluluğunu yaşadı. Hepimizin kardeş ve bir vatanın evladı olduğu yüreklerde hissedildi. Dilerim bu elim olay bir daha yaşanmaz ama sağlanan birlik ve beraberlik ruhu sonsuza kadar sürer.

      O meydanda bulunan ve darbe gecesi olduğu gibi bizzat sayın Cumhurbaşkanının da ifade ettiği gibi sokaklara çıkan her partiye mensup insan, yıllarca korkulan ve yapılan darbelerin yarattığı geçmeyen tahribatı tersine çevirerek adeta tüm dünyaya, bunu sadece Türkler yapabilir dedirten bir destan yazdılar. Üzerine sıkılan kurşuna, sürülen tanka, uçaklardan atılan bombalara, engelli arabalarıyla, 60 lı yaşlardaki teyzeler, dedeler, neneler, bacılar evlatlarla korkusuzca yürüdüler.

     Sonunda halk kazandı, demokrasi kazandı, millet kazandı. Gazi Meclis bombalanırken içerde ölümü göze alanlar sadece Ak Parti milletvekilleri değildi. O bombalar aynı zamanda CHP ve MHP milletvekillerinin de üzerine atıldı. Nitekim darbenin en sıcak anlarında Sayın Kılıçdaroğlu ve Sayın Bahçeli, siyaset ve devlet adamlığının gerektirdiği ciddiyet ile darbeye karşı halkın ve iktidarın yanında oldular ve en ciddi duruşu sergileyerek tarihe geçtiler.

      Öncelikle bu oyun diye aşağılayan, bende bir zamanlar dahil olmak üzere oy verdiğimiz bu ülkenin yıllarca iktidara gelmiş muhafazakar, milliyetçi ve sosyal demokrat geçinen insanların aşağıladığı insanların, kendi liderini bulması ve kendi geleceğini bir nevi ele alması, % 5 lik bir mason kokan ve aydın geçinen boğaza karşı rakı içenlerin yönettiği bu ülkeye, ilk defa içlerinden geldiğini düşündükleri bir karşı devrimci lider olarak sahip çıkmaları ben dahil tüm insanların öngörüsüzlüğü oldu ve 14 yılda her seçimde herkes boyunun ölçüsünü yeterince aldı sanırım.

     Ama geçmiş yıllarda benim oy verdiğim partiler dahil ne yeğenler, enişteler, evlatlar, papatyalar, prensler, kumarhanede yumruk yiyen liderler gördü bu toplum. Herkes hizmet için geliyor ama çevredeki fırıldaklar bir süre sonra girdaba çekiyor gelenleri. Paranın ve iktidarın gücü esir alıyor ve halktan uzaklaştırıyor yönetenleri.

      Eğer siyasi alana gelirsek, ben uzun yıllar önce MHP Devlet Bey ile olmuyor, kişiliği, Devlet adamlığı herkesin takdiri ama gençlerin itici gücünü kullanamıyor, partinin büyümesi kayboluyor  deyince neredeyse hain ilan edildim. Yöneticisi olduğum sendikadan ihracım istendi, arkadaşlar direnip çıkarmayınca sendikayı binadan çıkarmakla itham ettiler. Sonra ben arkadaşlarımı zor durumda bırakmamak için kendi isteğimle çekildim. Ama bu baskıyı kuran şahıs daha sonra parti kendini aday göstermeyince başka partiden aday oldu. Bu güne gelirsek daha 7-8 ay önce genel başkanımız için ölürüz diyen aynı partililer birdenbire baraja yaklaşmakta olan partide iktidar yarışına girdiler. Hemde 4-5 kişi birden. Bana hain diyenlerde muhalefet adaylarını desteklemek için mesaj yağmuruna girdiler. Genel Başkanın en yakınındaki isim bile terk etti. Şimdi eğer gerçekten MHP deki bu muhalefet hareketinden bazı kişiler gerçekten paralel yapı ile bağlantılı çıkarsa, yıllarca o davaya hizmet eden sade ve ülkücülüğünden asla şüphelenilemeyecek vatandaşlar  parti içi muhalefeti destekledikleri için hain mi olacak. Asla tabiî ki. Onlarda kibarca kandırıldık diyecek. Bende dahil yanılmışız. Bu partinin başında Devlet terbiyesi olan Devlet Bey gibi ülkesi için inisiyatif alabilecek bir lider gerekli.Oy oranı bir şey ifade etmiyor. Adam olana bu millet mutlaka hakkını veriyor.

     Hele aylarca insanımıza kan kusturan, arkasını terör örgütüne dayayan, yüzlerce şehidimize mal olan ve kendi vatandaşlarının tuzakladıkları patlatıcılarla evlerini başına yıkan, bu rezilliği üzerine kaçacak delik ararken, sesi soluğu kesilen, ama bu hain kalkışma ile nefes alan ve yeniden meydanlarda bir şey olmamış gibi pişkince konuşmaya başlayan, araya kendisini sıkıştırmaya çalışan, Apo denen kanlı katilin derdine düşen, hükümete pişkince masaya dönün, hükümete ve Pkk ya sesleniyorum diye aba altından sopa gösterip, Ak Parti, CHP ve MHP nin yakınlaşmasını Türk Birliği diye aşağılayan lider bozuntularını gördükçe, kesinlikle diyorum MHP ve Devlet Bahçeli ile Sayın Kılıçdaroğlu ve CHP siyasete gerekli, Oy oranının hiç önemi yok ülke dinamiklerini harekete geçirmesi yanında. Soysuz onlar ülkenin birliği için bir arada, senin gibi bölme derdinde değil. Yurt dışında milyonlarca Kürt kökenli insan var orda bir devlet kurmaya kalksana. Gör bak ne hale getiriyor o modern devletler seni. Önce bir Türk vatandaşı olma kimliğini kabul et Türk vatanında. Sonra doğuda darbeye karşı ellerinde bayraklarla meydanlara doluşan halkına bir bak belki utanırsın.

     Eğer Sayın Erdoğan o samimi kandırıldık itirafını insanları kandırmak için yapsa, üç yıldır yaptığı bu yapıyla mücadelede ensesinin dibine kendine kurşun sıkacak adamı yerleştirir mi sizce.? Hadi onu geçin Genelkurmay Başkanı, boğazını kemerle sıktırır mı yaverine? Neredeyse her evden bir kişinin yolu bu insanlarla kesişmedi mi? Dershanesi, okulu, sağlık tesisi,gazetesi vb. Bunu yapacaklarını bilseniz hiç biriniz gidermiydiniz?Sonuçta konjönktür gereği, kişiler, olaylar ve eylemler zamana göre değişebilir, ama hiç birimiz mükemmel değiliz. 1980 den önce 5000 gencin birbirini öldürdüğü ortamda sağ-sol diye kardeş kardeşe kurşun sıkanlar , 1991 deki DYP-SHP iktidarıyla bir anda yumuşama ortamına girmedilermi? O bomba yukarıda yazdığım gibi, sadece meclise ve Ak Parti milletvekillerine atılmadı? MHP ve CHP milletvekillerinin üstüne atıldı. Şimdi suçlama değil onarma zamanı. Liderler en ağır şekilde eleştirdikleri ve asla çıkmayız dedikleri Saray’a(Külliye^ye) çıktılar diye onursuz mu oldular şimdi? Bence tam tersi ülke için onurlu davranışın en büyüğünü yaptılar. Demokrasi ve nezaket dersi verdiler olağanüstü dönemde. Herkesin kandırıldığı bir ortamda artık savaşma değil barışma zamanı.Bunu da en güzel Sayın Bozdağ özetledi. Yıllarca dostlarımız bizi uyardı biz inanmadık, üç senedir de biz onları uyardık bu seferde onlar bize inanmadı diye.

     Ha son notum, Suriyeliler ve vatandaşlık işlemi için saldıranlara da sözüm var. Bir bakın bakalım kaç milyon Türk vatandaşı Avrupa’da yaşıyor ve çifte vatandaşlık sahibi. Bunlar ona sahip olabilmek için Türklüklerinden vaz mı geçtiler? Yada kaç tanesi bu çifte vatandaşlığı terk eder bi sorun bakalım. Amerika ve diğer Avrupa ülkelerine kaç yüz bin vatandaşlık başvurusu var bir inceleyin bakalım. Anlı şanlı zenginlerimiz ve sanatçılarımız çocuklarını o ülke vatandaşı olsun diye, koşa koşa doğumu orda yaptırmıyor mu? Şimdi bunlar Türk olmaktan çıktımı yoksa Avrupa demokrasi ve ortak değerler adına verdiği bu  kararla ve vatandaşlık hakkı ile ahmak mı oluyor? Ha sıkıntı oy meselesi ise, zaten hepsinin toplamı tek parti oluyor, 300-500 bin fark etmez pek. Onlar da insan ve aşağılanma hakları yok hiçbir kesim tarafından. Ha bende kalıp mücadele etseler diye kızdığım oluyor. Hele bizim halkımızın mücadelesini gördükten sonra. Ama onların durumu daha farklı. Kendi devleti ve onlarca devlet ve eli kanlı örgüt sürekli katlederken, kaçmaları ve çocuklarını geleceğe taşımaları anlaşılabilir.

     Yeniden buluşabilmek ümidiyle.01.08.2016Bu yazı 2 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Ülkümen PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
  Bir Eğitim-Öğretim Yılını Daha Geride Bırakıy..  
  Jandarma Teşkilatı 180 Yaşında..  
  Başkan Sarı; “Amasya ile Bütünleşen 5 Yıldızl..  
  Tüm Şehitler Anısına Mevlid-i Şerif Okutuldu..  
  Erbaa Belediye Başkanı Karagöl’den Ziyaret..  
  Silgi Kullanmanın En Maliyetli Olduğu Alan Eğ..  
  Kızının Birinci Seçilen Şiiri, Asker Babaya H..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.