21 Haziran 2019 - Cuma / 00:33
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Ülkümen PELİTLİ Ülkümen PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

YİNE, YENİDEN VE KARDEŞÇE GÜÇLÜ TÜRKİYE……

            Geçen haftaki pazartesi günkü yazımı gazeteye cumartesi gönderdiğimden, Yenikapı Demokrasi ve Şehitler Mitingi henüz yapılmamıştı. Miting ile ilgili olması gereken ve olacak güzel ve olumlu gelişmeleri özetlemiştim. O yazıdan kısa bir alıntı yaparsak;

                “ Cumhurbaşkanı’nın bu atlatılmış badireden sonra demokrasiye sahip çıkan liderleri, bir araya getirerek, hiçbir siyasi parti gözetmeksizin aynı bayrak altında toplaması, demokrasi ve kardeşlik adına çok anlamlı ve önemli bir hareket.

            Meclis Başkanının o geceki yaşından beklenmeyen, millet enerjisi ile taçlandırdığı performansı ile sahne alması, temsil edilen değere ayrı bir anlam katacak.

            Sayın Başbakanın, güleç yüzü ve kucaklayıcı tavrı Yenikapı Demokrasi sahnesinde, içtenlikle bir baba edasıyla akıttığı gözyaşlarını bir sevinç gözyaşlarına dönüştürecek.

            Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun sert ve keskin, demokrasinin yeniden birlikte tesis edilmesi söylemleri ilk defa önyargısız ve milyonlarca el tarafından alkışlanarak tasdik edilecek.

            Sayın Devlet Bahçeli’nin, her dönemde asla tartışılamayacak en önemli özelliği olan adı gibi devlet adamlığı, milyonlarca insanın kendisine bir geri dönüşü olarak sevgi seline dönüşecek.” Diye yazmıştım.

            Nitekim yukarıda yazılan her şey aynen gerçekleşti. Yaklaşık beş milyonu aşkın demokrasi savunucusu ve sadece millet olma özelliğiyle bir araya gelen insan, tüm dünyaya Türk kimliği altında unutulmayacak ve tarihe geçecek bir ders verdi.

            İlk olarak konuşmasını yapan, darbe girişiminin daha ilk anlarından itibaren Devlet ve millet tarafındaki safını ve adı gibi Devletinin her zaman yılmaz savunucusu olacağını gösteren Sayın Devlet Bahçeli; şiirsel ve destansı bir anlatımla, millet ve Türklük kavramını, Yenikapı ile birlikte milyonlarca insanımıza adeta nakış gibi işledi.

            Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin adına ve kuruluş ilkelerine uygun olarak, belki de tarihte hiçbir lidere nasip olmayacak şekilde, yüzde 90 nın üzerinde başka partilere gönül veren bir seçmen kitlesi önünde, hem de canlı olarak her iki tarafında demokrasi bilinci içerisinde ve hoşgörü kavramının zirvesi ile, demokrasinin nasıl yaşatılacağı ve kurucu ilkelerin önemini, orada ve ekran başındaki milyonlara maddeler halinde ezberletti.

            Programda olmamasına rağmen, kürsüye gelen ve konuşmasını sevgi tezahüratları altında neredeyse tamamlayamayan Genelkurmay Başkanı Sayın Hulusi Akar,  darbenin sahibi ve savunucusu olmadıklarını, bu girişimcilerin asker üniforması giymiş bir grup hainin işi olduğunu, askerin milletinin her zaman emrinde olduğunu vurgularken, millet asker kardeşliğini yeniden sağlayacaklarının teminatı gibiydi adeta.

            Başbakan Sayın Binali Yıldırım her zamanki güleç yüzü ve kucaklayıcı tavrı ile, her kesimden insanın sempatisini nasıl sağladığını ve bir siyasi liderden çok halk adamı olduğunu ve her kesimle kucaklaşarak yeniden barış ve kardeşlik ortamının ve uzlaşma kültürünün oluşması ve sürdürülmesinin güvencesi idi.

            Meclis Başkanı Sayın İsmail Kahraman; yukarıda da yazdığım gibi, yaşından beklenmeyen enerjisi ve o karanlık gecede olduğu gibi birleştirici ve babacan tavrıyla, makamına ve soyadına layık bir başkan olduğunu yeniden gösterdi.

            Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan; bir sözüyle milyonları nasıl sokağa çıkartıp, darbeler tarihine ve bundan sonra yapılacak girişimlere karşı caydırıcı bir kuvvet olduğunu, bir sözüyle alana toplanan milyonlar önünde de göstererek, davetinin anlamını özenle koruyarak, tüm muhalefet liderlerinin hassasiyetlerini dikkate alarak, tartışılmaz hatipliği ve hitabet gücüyle milyonların emeğini ve canı pahasına yapılan girişimi bastırma kahramanlıklarının tarihe altın harflerle yazılmasını sağladı.

            Beş milyon insan ise, Türk Milleti adına kürsüye çıkan tüm liderleri ve genelkurmay başkanını bağrına basarak, dünyada tek hesap edilemeyecek şeyin, Türk Milletinin asla esaret ve zillet kabul etmeyeceğini, izleyenleri şaşkınlık ve hayranlıktan dehşete düşürecek şekilde tüm dünya kamuoyuna kanı ve asaleti ile beynine kazıdı.

            O sahnede herkesin ağzında Türk Milleti kavramı vardı. Gazi Mustafa Kemal vardı. Onun kurucusu olduğu ve can pahasına asla vazgeçilemeyecek Türkiye Cumhuriyeti vardı. Demokrasi vardı. Hakimiyetin kayıtsız şartsız milletin olduğu vardı. Kardeşlik vardı. Barış vardı. Uzlaşma ve denge kültürü vardı.

            Şimdi bu milyonları ve devletin siyasetçisi ile birlikte zirvesini bir araya getiren uzlaşmanın sürdürülmesi, olgunlaştırılması ve büyütülmesi zamanı. Kutuplaşmaların, kamplaşmaların bir kenara bırakılabileceğinin gösterildiği bu ortamda, Devletin ve kurumların yeniden onarılması sürecinde, ortak akıl ve sürdürülebilir uzlaşı ile çözümler üretme zamanı. Halkın canı pahasına verdiği bu kayıtsız şartsız desteğin taçlandırılması, yeniden bir arada yaşanabilir ülkenin temellerinin binlerce yıldır olduğu gibi kardeşlikle yoğurulması zamanı.

            Biz Türk Milletiyiz ve dünyaya gösterdiğimiz gibi muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur.

            Yine, yeniden, güçlü ve kardeşçe bir Türkiye inşa etme zamanı.

            Yeniden buluşabilmek ümidiyle….15.08.2016Bu yazı 2 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Ülkümen PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Yeşilırmak Havzası Paydaş Toplantısı..  
  Başkan Sarı TKB Meclis 2’inci Başkan Vekili S..  
  Festival Kapsamında Kiraz Teşvik Yarışması Ge..  
  Başkan Sarı ve Eşine Anlamlı Hediye..  
  Merkez Komutanı Bor’dan Başkan Sarı’ya Ziyare..  
  OKA’dan 34 Milyon TL..  
  Genel Başkan Yardımcısı Özçelik’ten Başkan Sa..  
  İlçeler 100. Yıl Dönümü Coşkusuna Renk Kattıl..  
  Muhammed Mursi İçin Cenaze Namazı Kılındı..  
  Bakan Yardımcısı Tunç’tan Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.