19 Haziran 2019 - Çarçamba / 12:21
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Aydın PELİTLİ Aydın PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

NE İŞİM VAR OKA’DA

Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının ilimizde yapılan projelerle ilgili toplantıda sayın vali sözü dönüp dolaştırıp bana getiriyor ve bu ilde herkesin projesine olumlu baktığını, bir tek benim o kadar bana anlatmasına rağmen bir türlü anlayamadığımı ve bir konuşmamızda projenin ruhu yok dediğimi belirtiyor. Geldiğinizden beri sizinle bir kere karşılaştık ve makamınızda yaptığımız röportajda sizin dediklerinizi bir saat boyu yazıp kamuoyuna ulaştırdık ve o günden beri 1 yıldır karşılıklı bir kelime konuşmadık ki projenize ruhu yok diyeyim. Böyle bir şeyde de yazmadım. Ben bu satırlarda projenin özüne hiçbir zaman karşı çıkmadığımı, sadece uygulanışında eğitim, öğretimin önüne geçmeden bir parçası olarak devam etmesi gerektiğini belirttim. Bu konuda kamoyunda edindiğim bilgileride buradan yazdım. İnsanların düşüncelerine tercüman olmaktan öte geçmedim.Neden hiç alakası olmayan ve benim söz hakkı alamayacağım bir yerde bu şekilde bir suçlama getiriliyor anlamak güç!..Defalarca söyledim, bir kere daha söylüyorum bu satırlarda yazdığım her konuda muhatap olanlar çağırsın ayaklarına gideyim ve söylediklerini kamuoyuna olduğu gibi yansıtayım.Hatam, yanlışım varsada kamuoyu önünde özür dileyim. Ancak bu yol seçilmeden ve benim olmadığım ortamlarda konuşulmam benim zoruma gidiyor ve hak etmiyorum. Ben bazı insanlar gibi orda, burada eleştirip, bezginik gösterip, sonrada size aman efendim,  yaman efendim her şey güllük, gülüstanlık demiyorum. Mertçe olanları yansıtıyorum. Sonrada o öyle, böyle konuşanların önünde eleştiriliyorum. Bunda insaf varmı?..Siz gerçek yansımaları dikkate almayıp, gizlenen gerçekleri göremezseniz diğer illerde yaşamayıp, görmediklerinizi bu ilde yaşayıp çok üzülürsünüz. Ben geçen yazımda da belirttim, tüm samimiyetimle sizin üzülmenizi istemiyorum

KEYFİ İDARE Mİ?..

Okulumuzun birinde bir braşta 60 saat ders var, görevde olan üç öğretmen bu ders saatlerini eşit biçimde paylaşıyor ve ek ders ücreti alabiliyor. Ancak bilinmeyen bir nedenle B okulundan bir öğretmen bu okula dördüncü öğretmen olarak görevlendiriliyor ve bu 60 saat dersin 12 sati bu öğretmene veriliyor. Bu okuldaki görevli üç öğretmenin girdikleri ders saatleri azaldığından nerede ise maaş karşılığı derse girip, hak kaybına uğruyor. Bu okula görevlendirilen öğretmenimin okulunda bu braşta 36 saat ders var ve 28 saati kalan öğretmene verilip ful ekders alması sağlanıyor. Geri kalan 8 saat ise fen dersi öğretmeni ile kapatılmk istenirken, alınan duyumlar üzerine vaz geçilip bu görevlendirilen öğretmen veriliyor ve ders saat sayısı yirmiyeçıkarılıp onunda ücret alması sağlanıyor. Hiçbir ihtiyaç yokken görevlendirilen bu şanslı öğretmen sayesinde 3 öğretmen kendi okullarında ve hakları iken HAK KAYBINA UĞRATILIYOR. Bunu kim hangi hakla, hangi gerekçe ile yapıyor?.Burası dağ başımı?..O makamlar sizlere hak dağıtın diye verildi, insanları mağdur edin diyemi?..Bunun neresi adalet, hak, hukuk, kul hakkı. Lafa gelince kimseye bırakılmıyor!..

Bu işlerin altına imza atan kardeşimiz ise bu görevi vekâleten yürütüyor. Ve bu kardeşimizin asıl kadrosunun bulunduğu ve başkalarının vekalele yürüttüğü okulun ise açılış töreninde yaşananlar ise tam yürek acısı. Bu okulu ilk günkü açılış töreninde vekâletle bakan müdür de yok ve konuşmayı bir başka idareci yapıyor diyemiyeceğim, çünki ne kadar disiplin olduğu tartışılır bir biçimde öndeki kız öğrencilerin kendi aralarındaki muhabbet ve kahkahaları ile sözleri sık, sık kesiliyor. Ve Bu sevgili kardeşim bombayı patlatarak o kadar velinin önünde okulda yaşadığımız ve önlem almakta zorlandığımız olay HIRSIZLIK VAKALARI diyor. Bir önceki yılki oradaki öğrencilerin hepsi POTANSİYEL SUÇLU!..Veliler ve yeni gelen öğrenciler ise hayret içinde. Bu bir acizliğin ve vekaletle nasıl yürüdüğünün ACZ İÇİNDE İTİRAFI!..Ben söylenecek söz bulumadım sordum, soruşturdum, danıştım aldığım cevap; BİTİŞİN İTİRAFI!..

Bir okulumuzun müdürü 3-4 yıl süre ile milli eğitime kızağa çekilip, asli görevini yapmasına müsaade edilmiyor. Bu geçen zaman bu okul vekil müdürlerle idare ettiriliyor.5 Yılı dolduran müdürlerin rotasyonunda bu kızaktaki müdür yüksek puanı ile sorunlu, pansiyonlu bir liseye atanıyor ve göreve başlıyor. Bu müdür neden 4 yıla yakın görev yaptırılmadı?.. Bu okula tayini çıkınca esareti sona erdirildi.!. Müsaade edilmeyen okuldaki öğrencilere yeterli görülmedi de neden bu yeni okulundaki öğrencilere yeterli görüldü. Buradaki öğrenciler 2. sınıf mı?. VAR MI BAŞKA İZAHI, VARSA YAPIN AÇIKLAMA AYNEN BURAA YAZAYIM.

GETİRDİĞİNİZ NOKTA!..

Bir zamanlar onlarca takımın mücadele ettiği Amasya amatör futbol liginde 7 takım bu yıl mücadele edecek. Bu ildeki sporun çöküşün ve hiçbir şey yapılmadığının maalesef acı bir tablosu. Geçen yıl merkezde mücadele eden 3 takım bu yıl kapısına kilit vurdu. Onlarca sporcu sokağa salındı. Koca bir ilçe takım çıkaramıyor. Ve oturmuş herkes seyrediyor ve acıdır ki kimsenin umurunda değil. Sahalardan her ayrılan sporcunu gidebileceği adresler belli!. BU GİDİŞE DUR DİYECEK BİR YETKİLİ YOKMU?..Siz yapacağınız 8 bin liralık yardımlamı her işi hallettiğinizi sanıyorsunuz. Şimdi çıkar törenle , övünçle manşetleri süslersiniz.Sayı doğru ise 15 bin lisanslı sorcu var, buyrun yaptığınız yardımı sporcu sayısına bölün, çıkan rakam sizleri tatmin ediyorsa diyeceğim söz yok!..

MECBURLAR MI?.

İlde sağlıklı yaşam yürüyüşü için zorunlu tutulacak öğrenci, görevli için kurumlarımız harıl, harıl planlama içerisinde!. Her Pazar mecbur tutulacak okullar, antrenörler, sporcular. Sporun diğer sorunları mı?..Eğer sayın valiye mutlu edecek insan sayısı her Pazar sağlanırsa kimse, kimseye bir şey sormuyor. Kurum müdürleride görevini yapmış olmanın rahatlığı ile bir sonraki pazarın yürüyüş kurbanlarını bulmak için haftalık mesaiye başlıyor.NE GÜZEL DEĞİL Mİ?..Herkes birbirini ağırlıyor da MAALESEF KRAL ÇIPLAK..

ÇİRKİN SALDIRI..

Vali yardımcısı Sayın Hakan KUBALI’YA çirkin bir saldırı gerçekleştirildi. Kendisine geçmiş olsun diyorum. Bir gazetede yer alan şikâyet dilekçesinin tam meninde olayda dikkatimi çeken 2 husus var. Olay il merkezinin en işlek iki caddesinde meydana geliyor maalesef bir Allahın kulu ne oluyor deyip olaya müdahil olmuyor. İkincisi ise onlarca gezici, sabit aracı, onlarca sivil görevlisi varken emniyet güçlerinin en merkezi bir caddede olaya müdahalede geç kalması!..Bu yazı 8 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Aydın PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  OKA’dan 34 Milyon TL..  
  Genel Başkan Yardımcısı Özçelik’ten Başkan Sa..  
  İlçeler 100. Yıl Dönümü Coşkusuna Renk Kattıl..  
  Muhammed Mursi İçin Cenaze Namazı Kılındı..  
  Bakan Yardımcısı Tunç’tan Ziyaret..  
  Vali Varol, TRT FM’den Canlı Yayınlanan “Genç..  
  Kur’an Eğitimine Karşı Çıkmak Sendikal Faaliy..  
  100. Yılında Amasya Genelgesi..  
  Başkan Sarı TRT FM’e Canlı Yayın Konuğu Oldu..  
  Feyzioğlu’ndan Ziyaret..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.