25 Mayıs 2019 - Cumartesi / 11:56
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
İsa ÇOLAKER İsa ÇOLAKER
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

‘EĞİTİM’ HER MESELEYİ ÇÖZER DE !

                İçinden çıkamadığımız her meseleyi , eğitimin çözeceğini düşünürüz . Biraz da doğrudur . Eğitimin bu kadar öne çıkarılması , biz eğitimcileri dahi şaşırtan bir hale dönüşmüştür . Artık bir “ eğitim “ meselemiz vardır . Gerçekten eğitim , her meseleyi çözen efsunkar bir kelime midir ? Bunun böyle olmadığını eğitimin içinden gelen biri olarak biliyorum . Eğitim tek başına fetiş bir kelime değildir . Efsunkar hâl alması tamamen ideolojiktir . Yani devletin bekası için araçsallaştırılan bir eğitim alanından söz edebiliriz . Hâl böyle olunca da eğitim tek başına çözüm aracı olmaktan çıkmaktadır .

                Toplumun eğitim seviyesi arttıkça , meselelerimizi çözeceğimizi düşünürdük . Oysa bunun böyle olmadığını ve bir şeylerin iyi gitmediğini ortaysa çıkan olaylardan anlıyoruz . Türkiye ‘ nin eğitim kapasitesi ve imkanları arttıkça , sosyal çöküntüye bağlı suç oranları hızla artmaktadır . Özel ve resmi üniversite sayısı nerdeyse yüz elliye yaklaştı . Yüzlerce özel ve resmi lise hizmete devam etmekte , mezun öğrenci sayısı Almanya ‘ ya ya yaklaşmıştır  ama , suç işleme oranları da paralel artmaktadır . Buna mukabil , yüksek eğitim alanların suç oranları adi suçluların iki katına yaklaşmıştır . Suçların profesyonelliği de artmış , insanımız envai çeşit suç işler hale gelmiştir .

                Boşanmada , pornografide , cinayette , dolandırıcılıkta , trafik suçlarında , uyuşturucuda başı çeken eğitim grubu , yüksek öğrenim guruplarıdır . Sanırım yanlış giden bir şeyler var . Eğitim seviyesi yükseldikçe , insanımızın sahtekarlıkları artmaktadır ! Oysa ilişki tam tersi olmalıydı . Cahillerin ve adi suçluların daha çok suç işlemesi ve yüksek kalitesizlik oranlarına sahip olması gerekirdi . Niye böyle gelişiyor ? Nerede hata yaptık ? Osmanlıda ulema takımı ve tahsilli kesim daha az suç işlermiş ! Dünyada da yüksek eğitimli insanlar daha az suç işliyor . Biz de iyi gitmeyen nedir ? Bu soruyu kendime sorduğum zaman , değişik ortam ve durumların suça itmede etken olduğunu görüyorum .

                Kadına şiddet de bile suç listesinin başında olan eğitimli insan profilimizin , irfan ve vicdan eğitiminin iyi olmadığını düşünüyorum . Genç kızımızı katleden Gariboğlu soyadlı gencimiz bile , yedi dil bilen biriydi ! İnsanlarını katleden Esed , Hitler , Abdullah Öcalan iyi eğitim görmüş caniler olarak tarihe geçmiş kişiliklerdir . Demek ki , sadece “ eğitim “ meseleyi anlamamıza yardım etmiyor . Eğitim her meseleyi çözer de , onun içini iyi doldurmak gerekir . Suffe ashabı gibi bir eğitim ordusu neferi yetiştirmek için , önce bireyden ve kendimizden başlamalıyız . Eğitim sistemimiz , işin ruh tarafını ihmal etmiştir . Birey yetiştireceğim derken , yalnız ve test-tost tipi bencil nesiller yetiştirir hale geldik.

                Eti ve tavuğu terbiye eden Türk milleti , köpeği ve atı yetiştiren ecdad , her şeyi ideal insan yetiştirmek ve irfanı olan bir toplum için yapmış ve başarmıştır da . Eğitilmiş ama , terbiye edilememiş bir güruhla karşı karşıyayız .  Eğitim sorunumuzu  çözer . Nasıl bir eğitim derseniz ? İrfanı hür , vicdanı hür , imanlı bir eğitimci nesli işi çözer . Memur zihniyetli ve kendini düşünen bencil eğitimci tipiyle mesele , “eğitim meselesi “ olarak devam eder . Rab kelimesi terbiye anlamına gelir . Eğitim meselesi terbiye meselesi olduğu için , Rabbanî bir meseledir de . Eğitimin terbiye tarafı aksamaktadır . Yiyen içen ama , terbiye eğitiminden geçmeyen bir nesil yetiştiriyoruz . Her şeyin terbiye edildiği bir çağda , insanını terbiye edemeyen bir eğitim modeli yaşayabilir mi ? Akşama kadar doğruyum , çalışkanım numaraları çekin , gerçek bambaşka !

                İnsanımızın kalitesi ve kumaşıyla ilgilenilmediği için , garip bir öğrenci tipi de ortaya çıkmıştır . Bencil , hodbin , vefasız , çıkarcı bir insan ve talebe tipiyle karşı karşıyayız . Bir grubun , örgütün , cemaatin ya da partinin adamı olan ama ; devletinin ve milletinin adamı olamayan bir nesil yetiştiriyoruz . Yani kolektif akıl ortadan kalkmıştır . Sefer emri için cipi istenen tahsilli bir yurttaş; devlet kendi cipini bulsun , bana ne diyorsa , diğerkamlık ve vefa da ortadan kalkmıştır . Bu insanları eğitim sistemimiz yetiştirmedi mi ? Hem de nasıl yetiştirdi ! Belki de Galatasaray Lisesi ‘ nde okudu ?

                Eğitim her meseleyi çözer de , hangi eğitim ve nasıl eğitim sorularına çare aramamız gerekir . Gençlerimizi insani boyutu yüksek bir eğitimle , kalpleri ve gönülleri  dolduracak şekilde yetiştirmenin yollarını aramalıyız . Özgür ve vicdanlı bireyler yetiştirmek için , öncelikle değerlerini savunan ve bilen nesilleri yetiştirmeliyiz . Bu arayışı sürdürürken , Mehmet Akif Ersoy merhumun şu veciz dizelerini de unutmamalıyız : “Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım. / Hangi çılgın bana zincir vuracakmış, şaşarım!” Hürriyetinin değerini bilen insan , eğitilmiş ve özgürlüğün tadını almış nesiller yetiştirir . Bu dileklerle kalın sağlıcakla.Bu yazı 2 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


İsa ÇOLAKER Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Amasya Şehitliği Ziyaret Edildi..  
  Orbay’dan Veda Ziyareti..  
  Söz Verilen Bilgisayar Yonca’ya Teslim Edildi..  
  Şehit Aileleri ve Gaziler Onuruna İftar Veril..  
  Milli Mücadelenin 100. Yılında 100 Genç YEPAŞ..  
  Vali Varol’dan Başsağlığı Ziyareti..  
  “Süt İçiyorum Sağlıklı Büyüyorum"..  
  Haşim Hatipoğulları Güven Tazeledi..  
  Özgür-Der Amasya ve İHH Temsilciliği Gönüllül..  
  Posta Pulları Sağlık Sloganlarıyla Tasarlandı..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.