19 Mayıs 2019 - Pazar / 23:34
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Ülkümen PELİTLİ Ülkümen PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

OTİZMLİ KOCAMAN YÜREKLERE KOŞAN KAHRAMANLAR…

      Öncelikle otizmin ne olduğu hakkında kısaca bilgilendirme yaparsak;

Otizm Spektrum Bozukluğu Nedir?

      Çocuğunuzda aynı yaştaki diğer çocukların davranışlarından farklı davranışlar gözlüyorsanız kaygılanabilirsiniz. Bu davranışların otizm belirtisi olabileceğini düşünüyorsanız otizmin ne olduğunu, sizi ve ailenizi ne şekilde etkileyeceğini bilmek isteyebilirsiniz.

     Otizm spektrum bozukluğu, doğuştan gelen ya da yaşamın ilk yıllarında ortaya çıkan karmaşık bir nöro-gelişimsel bir bozukluktur. Otizmin, beynin yapısını ya da işleyişini etkileyen bazı sinir sistemi sorunlarından kaynaklandığı sanılmaktadır.

Otizm spektrum bozukluğunun nedeni nedir?

     Bugün, otizm spektrum bozukluğuna neyin neden olduğu bilinmemekle birlikte genetik temelli olduğuna ilişkin bulgular vardır. Ancak hangi gen ya da genlerin sorumlu olduğu henüz bilinmemektedir. Çevresel faktörlerin de otizme yol açabildiğine ilişkin görüşler vardır. Hem genetik temellerin hem de çevresel faktörlerin etkileri üzerine çok sayıda araştırma yapılmaktadır.

     Otizmin çocuk yetiştirme özellikleriyle ya da ailenin ekonomik koşullarıyla hiçbir ilişkisi yoktur; bu nedenle otizm spektrum bozukluğuna her çeşit toplumda, farklı coğrafyalarda, ırkta ve ailede rastlanmaktadır. Kısacası, hepimizin en yakınında, her an görebileceğimiz, karşılaşabileceğimiz, yaşayabileceğimiz ve bizde olmaz demeyeceğiniz bu kişileri tanımak ve tanımlayabilmek için önce belirtilerini bilmemiz gerekir.

Eğer çocuğunuz:

- Başkalarıyla göz teması kurmuyorsa,

- İsmini söylediğinizde bakmıyorsa,

- Söyleneni işitmiyor gibi davranıyorsa,

- Parmağı ile istediği şeyi göstermiyorsa,

- Oyuncaklarla oynamayı bilmiyorsa,

- Akranlarının oynadığı oyunlara ilgi göstermiyorsa,

-  Bazı sözleri tekrar tekrar ve ilişkisiz ortamlarda söylüyorsa,

-  Konuşmada akranlarının gerisinde kalmışsa,

-  Sallanmak, çırpınmak gibi garip hareketleri varsa,

- Aşırı hareketli, hep kendi bildiğince davranıyorsa,

- Gözleri bir şeye takılıp kalıyorsa,

- Bazı eşyaları döndürmek, sıraya dizmek gibi sıra dışı hareketler yapıyorsa,

- Günlük yaşamındaki düzen değişikliklerine aşırı tepki veriyorsa, otizm açısından değerlendirme yapmak gerekir.

     Otizm belirtileri genellikle ebeveyn veya çocuğun bakıcısı tarafından ilk 3 yılda anlaşılır. Günümüzde otizmin görülme sıklığı 88 çocukta bir çocuk olarak tahmin edilmektedir. Bu oran Amerika’da 68 çocukta bir, ülkemizde ise bu oran 55 te bir çocuğa kadar düşmektedir. Otizmin erkek çocuklarda görülme sıklığı erkek çocuklarında 2 ile 5 kat daha fazlalık göstermektedir.

     Ülkemizde yakın zamana kadar çok fazla tanınmayan ve gerekli altyapı ile eğitim çalışmaları konusunda yabancı kaldığımız bu vakalar da, son yıllarda ailelerin bilinçlenmesi, eğitim kurumlarının ve uzman kişilerin çoğalması ile bakanlığın farkındalık yaratma çalışmaları ile özellikle son yıllarda belirli bir yol kat edilmeye başlanmıştır.

      Otizm asla bir umutsuzluk değildir. Erken teşhis ile gerekli tanı konulduğu takdirde bu çocuklarımızın yaşam kalitesinin, iletişim becerilerinin geliştirilebilmesi, bağımsız hareket edebilmeleri ve kendilerine yeterli hale gelebilmeleri mümkündür. Çünkü bu tamamen engelleyici zihinsel bir rahatsızlık olmayıp, bu engelleri aşmış dünya üzerinde eserleri ile iz bırakmış çok sayıda insan adeta umudun kaynağı olmuştur.

      Nobel fizik ödüllü Albert Einstein, Japonya’nın en meşhur bestecisi Hikari Oe, ünlü Alman filozof Friedrich Nietzsche, dünyanın en ünlü ressamlarından Vincent Van Gogh, ünlü roman yazarı Jane Austen, ünlü bilim insanı Thomas Edison, edebiyat tarihinin unutulmazı Franz Kafka, ünlü otomotivci Henry Ford, en ünlü bestecilerden Ludwig Van Beethoven ve Mozart, ampulün bulucusu Nikola Tesla, tarihin en büyük fizikçisi Newton, ünlü yazar George Bernard Shaw, İngiliz Mimar Stephen Wiltshire yüzlercesini sayabileceğimiz örneklerden sadece birkaçı olup, onların ulaşabileceği noktalar açısından da ebeveynlere umut aşılayan mükemmel örneklerdir.

AMASYA’MIZIN KAHRAMANLARI……

     Benim otizmi mesleğim gereği bilmeme rağmen, ilk olarak tanımam ve bu konuya ilgimin yönelmesini sağlayan kahraman ise, 42 yıllık arkadaşım, can dostum, zor günlerimizde koşulsuz ve mazeretsiz daima yanımızda olan Dr. Erol Çıtır oldu.

     Büyük bir özgüvenle sürekli facebook paylaşımlarında oğlu ile resimlerini paylaşan bu insan, adeta yeniden yapılanmamızı ve bir babanın ne olduğu ve ne olması gerektiği konusunda adeta tüm tanıyanlarına her gün ders veren bir kahramana dönüştü.

     Bir insanın oğlunu ne kadar sevebileceğini, ona ne büyük bir aşkla bağlanabileceğini, insan sevgisinin yaratan tarafından verilmiş ne büyük bir ödül olduğunu, bir babanın ne büyük bir özveri ile neler yapabileceğini ve daha sayamayacağım tüm insani değerlerin dersini, her gün oğluyla paylaştığı resimleri ile adeta beynimize ve gözümüze kazıdı. Kendisinin haberi olmadan yazdığım bu yazı eğer onu incitecekse özür dilerim, ama toplumun onu tanıması ve evlatları için pes etmeden ve kabullenmeden neler yapabileceğini bilmeleri açısından, benim için toplumsal bir sorumluluktu.

     Ben sessizce neler yapabileceğimi düşündüğüm bu mücadelede Sayın Çıtır’ın bir resminin altında yazdığı ve büyük bir coşkuyla ve heyecanla bahsettiği, bu bireyler için Amasya’mızda da bir dernek kurulduğunu ve çalışmalara başladığını söylemesi üzerine araştırmaya başladım.

     Dernek Başkanı  İbrahim Kurt ile buluşarak konu hakkında bilgi almak istedim. Sayın Kurt; Amasya Valisi Sayın  Salih IŞIK Beyefendinin, kendileri için bir umut olarak Amasya Otizmli Çocuklar ve Aileleri ile Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin kurulmasına öncülük ettiğini, otizmin bir hastalık değil farklılık olduğundan yola çıkılarak, tüm otizmli bireylere ulaşacak bu dernekle yollarını aydınlattığını, kendilerini kabul ederek bu yolda birlikte yürümek istediğini, bu çıkılan yolda Amasya Belediye Başkanı Sayın Cafer Özdemir’in kendilerine maddi ve manevi olarak her türlü yanlarında olduğunu müjdelediğini, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Metin Orbay’ın her türlü yanlarında olduğunu ve ülkemizde örnek olacak şekilde otizm eğitimi ve öğretmenliği ile ilgili bir bölüm kurulması için çalışacağını, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin Güneş’in ise bu bireylere eğitim yolu ile kazandırılacak her türlü organizasyonda kurum ve eğitim camiası olarak yanlarında olacağını söyledi.

     Dernek Yönetimi olarak kendisi ile birlikte Dr. Erol Çıtır, Dr. Ali Faik Kaya, Özel Eğitim Öğretmenleri Emine Urfalı ve Tuğba Topuz, ayrıca diğer üyeler Nermin Ocak ve Türkan Pekdemir ile beraber, ilimizdeki tüm otizmli çocuklarımıza ulaşıp, onların eğitim ve entegrasyonu adına mesai veya mekan gözetmeksizin çalışacakları ve yakaladıkları bu ivmeyi daima yukarıya taşıyacaklarını belirtti.

     Bu kurulan derneğin, otizm gibi farklılık yaşayan tüm birey, ebeveyn ve ilgililere örnek olmasını dilerken, otizmli kocaman yüreklere kucak açan ve koşan kahramanlarımız, başta Sayın Valimiz Salih Işık Beyefendi, Belediye Başkanımız Cafer Özdemir, Rektörümüz Metin Orbay, Milli Eğitim Müdürümüz Hüseyin Güneş ile birlikte dernek yönetim kurulu ile birlikte tüm ailelerimize ve otizmli çocuklarımıza saygılarımı sunuyorum.

     Yeniden görüşebilmek dileğiyle…06.02.2017Bu yazı 2 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Ülkümen PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Başkan Sarı Kirazlıdere Sakinleri ile İftarda..  
  Özel İdarece Köylerimizde Yeni Yerleşim Alanl..  
  Amasya İl Jandarma Komutanlığı Engelli Öğrenc..  
  3600 Ek Gösterge Tüm Sağlık Çalışanlarını Kap..  
  Vali Varol Dereceye Giren Öğrencileri Tebrik ..  
  “Türk Zeka ve Strateji Oyunu Mangala”..  
  PTT’den Sıfır Atık Projesine Destek..  
  Türkiye Belediyeler Birliği Üye Seçimi Gerçek..  
  Mutluluklarını Paylaştı..  
  Vilayetler Birliği’nin Olağan Genel Meclis To..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.