19 Nisan 2019 - Cuma / 05:15
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Ülkümen PELİTLİ Ülkümen PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

YANLIŞLAR- DOĞRULAR ÜZERİNE -2

     Dünya coğrafyasında belki de en çok acı çeken, en eziyet gören veya en karmaşık ilişkilerin yaşandığı yer Ortadoğu ve Müslüman coğrafyasıdır. Dünya silah tüccarlarının cirit attığı, gidenin veya zayıflayanın yerine bir başka terör örgütünü palazlandırıp, ellerine en modern silahları verip, sonrada o bölgeye demokrasi ve insan hakları getireceğiz diye gelerek, zengin doğal kaynakların üzerine oturmuş ve sömürgeci zihniyetine tam gaz devam etmektedirler.

     Dünyanın en zengin yer altı ve yerüstü kaynaklarına sahip olan bu coğrafyadaki ülkeler, birbirleri ile savaşmaktan, etnik ve mezhebi kavgalarla, inandıkları aynı dinin barış dini, söylemlerinin ise barış dili olduğunu unutarak, acımasızca birbirini katletmekte, üstelik bunu yaparken hepsi başka bir sömürgeci zihniyetin (ABD, Rusya, Almanya, İngiltere, Fransa vb) arkasına sığınmakta ve onları desteklemekte veya destek almaktadırlar.

      Nüfusu en hızla artan bu coğrafya insanları, karşılarındaki tehlikenin farkında olmadıkları, olsalar bile karşı çıkma cesareti gösteremedikleri, ellerinde bulunan ve dünyayı kilitleyecek enerji silahını kullanamadıkları sürece de bu böyle yaşanmaya devam edecektir. O nedenle belki yeterli olmasa veya geç kalmış ve uzak kalsak bile, son dönemde İslam coğrafyası üzerindeki, birleştirici, toparlayıcı, kendi gücümüzün farkına varmamızı sağlamaya ve dünyanın sadece silah tüccarlarının verdiği yaşamı kabul etmemizi reddedecek siyasi ve askeri politikalarımızı, önce içerde sonra İslam coğrafyasında, daha sonra ise dünya siyaset sahnesinde desteklemek durumundayız.

      Ortadoğu bataklığında ne işimiz var deme sığlığı ile üzerimize bulaşan pisliği görmezden gelen, yerimizde bekleyip insanlarımızı katleden, icazetçi dış ve askeri siyasete razı olmuş, beyni kiraya verilmiş siyaset dili ve politikalarını terk ettiğimiz günlerde, buna dönüş isteyen söylem ve liderlere itibar edilmemelidir. Kısa bir örnek vermem gerekirse, askeri skala da, bire 6-8, yani karşı tarafta etkisiz hale getirilmiş 6-8 kişiye karşı bir kayıp başarı gözükmektedir. Suriye’de ne işimiz var, orada çocuklarımız katlediliyor diyen felaket tellalı zihniyet ise 67-68 şehit sayımıza karşılık orada etkisiz hale getirdiğimiz 3500 teröristi, yani askeri skalada inanılmaz olan  1e 60 gibi efsanevi bir destanı, terörden temizlediğimiz 2000 km 2 alanı ve tekrar bu sayede Ortadoğu da sınırlar çizilirken, Türkiye ne der çekincesi, ile hareket edemeyen ülkeleri ve masanın tekrar en önemli oyuncularından biri olmamızı görmezden gelmektedir.

      Keşke bu şehitlerimizi hiç vermesek, hiç oralara gitmek zorunda kalmasak. Ama ne yazık ki öyle olmuyor. Orada 6 ayda belki 67-68 şehit verdik ama oturduğumuz yerde Beşiktaş stadı yanında 45 polis şehidimiz, Kayseri’deki 20 ye yakın otobüste havaya uçurulan komandomuzla, sadece iki olayda ulaşılan 6 aylık savaş bilançosunun aynı olduğunu göremeyenlerin, gerçekten artık ne düşündüğünü ve istediğini anlamakta zorluk çekiyorum. Aslında biliyorum da söylemeye dilim varmıyor.

      En iyi savunma hücum prensibini hayata geçiren, kar kış demeden gerek içerde gerek dışarıda, bu içerdeki zihnen satılık işbirlikçilerin gözüne sokarcasına teröristlerin inine giren, onlara kahramanlık destanlarını ezberleten, TSK, Polis, jandarma, güvenlik korucuları ve tüm kahramanlarımıza saygılarımı ve yürekten sevgilerimi sunmaktan onur duyuyorum.

      Fakat bununla beraber, zihnen arsızlığın ve pişkinliğin iliklerimize ne kadar işlediği olaylar, yüreğimizi derinden yaralamaktadır. Bir özel yurtta veya kursta din eğitimi veren bir kişi, eşi üvey oğluyla daha çok ilgileniyor diye 15 yaşında bir cana kıyıyor, ayağına taş bağlayıp, su dolu kuyuya daha canlı iken atıyor ve üstelik bunu çocuğun öz annesinin bildiğini de söylüyor. Anne de itiraz etmeden tutuklanıyor. Aklımızı vicdanımızı koru Yarabbim.

      El Bab operasyonunda şehit olan yiğidimizin henüz daha toprağı kurumamış ve üzerinden 21 gün ancak geçmişken, aileden gelen tazminat ve maaş bağlama skandalıyla can evimizden vurulduk. Öz annesi çocuğu 1.5 yaşında, üstelik kocası askerde iken başka bir adamla evlenerek terk ediyor. Daha sonra adam ikinci evliliğini yapıp, çocuğun nüfus cüzdanına ismi yazılıyor. Çocuğa bakıp büyüten babaannenin dediğine göre, üvey anne çocuğun elini dahi tutmuyor. Daha sonra kahramanımız şehit olunca, 29 yıl sonra, 1.5 yaşındaki oğlunu ve askerdeki imam nikahlı kocasını terk edip, başka bir adamla evlenen öz anne ortaya çıkıyor. Tazminat ve maaş benim hakkım diyor. Tabi çocuğun elini tutmayan üvey anne boş durmuyor. Onlar önemli değil de, babanın söylediği akıllarla ziyan. Çocuğun maaşı ve tazminatı, kendisini ve çocuğunu askerde bırakıp kaçan vicdansız öz annenin hakkıymış, eğer tamamı olmasa bile yarısı öz anneye verilmeliymiş. Çocuğun kendisine bakan ve ev almak için asker olduğu babaanne ise perişan ve sokakta kalmak üzere. Çıldıracağım. Hadi adalet, her şey resmiyet değil. Bu babaanne mağdur olmamalı ve iki aç gözlü anneye gereken cevap verilmeli.

     Bir tiyatro ustasının! Okuluna saldırı yapıldı. Çok yanlış. Kimse görüşlerinden dolayı saldırıya uğramamalı. Fakat yıllardır darbukatör Baryam tiplemesiyle, ekranlardan izlediğimiz bizi avutan kerameti kendinden menkul bu kişinin, teşekkür konuşması facia. Cumhurbaşkanı ile Genelkurmay Başkanına teşekkür ediyorum diyor. Ama yanlış anlaşılmasın, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ diyor. Tamam onun binasına yapılan saldırı vahşi, ama bu sözde ustanın yaptığı haysiyet cellatlığı ve kişiliğe saldırının hiç vahşi tarafı yok mu? Cumhurbaşkanı ile genelkurmay başkanını yok sayan, Osmanlı torunu üstelik bir kadına vücudu üzerinden argo espriler yapan, rahmetli yaşar Nuri Öztürk’e benim yerime bu memlekete söv diyen, bu milletin parasıyla bu günlere gelen bu şahsiyete hiç mi lafınız yok?Yazıklar olsun iki yüzlülüğünüze.

     Doğu daki altı il, Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt ve Şırnak illerinde 21.5 milyar kWh elektrik kullanılmış, bunun % 22 si yani 5.5 milyar kWh in ücreti tahsil edilmiş (Buda büyük ihtimalle oradaki kamu çalışanlarıdır), kalan 16 milyar kWh ise kaçak kullanılmış ve parası tahsil edilememiş. Aslında edildi, bizden kayıp kaçak bedeli olarak tahsil ediliyor ve adamların ahırda, tuvalette ısınırken kullandığı elektriğin bedeli bize ödetiliyor. Bu kullanılan kaçak elektrik, yıllık 4.6 milyar kWh elektrik üreten Atatürk Barajının ürettiği elektriğin 4 katına denk geliyor. Kabul edilemez bir facia. Üstelik bu barajdan elde edilen elektrik, sadece Şanlıurfa’nın kullandığı 4.8 milyar kWH lik kaçak elektriği bile karşılamıyor. Toplam nufüsü 5.7 milyon olan ve sanayisi olmayan bu 6 kent, nüfusu 15 milyon olan Türkiye’nin en büyük sanayi kenti İstanbul’dan daha fazla elektrik kullanıyor. Bizde bu yanlışı görmezden gelen ve sesi çıkmayan, o bölgeye özerklik isteyen HDP’ye seslenmek lazım. Bizde sizin bu ülkeye en büyük kamburunuz olan konuda, adil olmanız, ya bunu önlemeniz ya da tuvalette ısınırken kullandığınız elektriği insanlarınıza ödeterek, sizin paranızı biz ödememe özgürlüğü istiyoruz. Duyar mısınız bu arsızlıktan kurtulma isteğimizi?

     Uzatmayayım yine. Yeniden buluşabilmek ümidiyle.27.02.2017Bu yazı 2 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Ülkümen PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  “Tarım Şehr-i Amasya” Projeleri Tanıtıldı..  
  Vali Dr. Osman Varol, Gül Çocuk Evi’ni Ziyare..  
  Mevsimlik ve Gezici Tarım İşçileri İle İlgili..  
  Proje Hazırlıkları Bilgilendirme Toplantısı..  
  TOBB İl Kadın Girişimciler Kurulu Amasya TSO'..  
  Tebrik Ziyaretleri Devam Ediyor..  
  Sendikadan Eraslan’a Ziyaret..  
  “Türkiye Engelliler Meclisine Doğru” projesi ..  
  43’üncü Turizm Haftası Başladı..  
  Başkan Mehmet Sarı, Seçim Sonuçlarını Değerle..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.