17 Haziran 2019 - Pazartesi / 04:24
Yeşilırmak Gazetesi
 
 
Ülkümen PELİTLİ Ülkümen PELİTLİ
Yeşilırmak Gazetesinde Yazar.

Mesaj Gönder Tüm Yazıları

ORTAYA KARIŞIK ……….

            Türkiye’de herkes her şeyi en iyi bilir ve en iyi fikirleri verip, eline imkân verildiği takdirde en iyi kendisinin yönetebileceğine inandığı bir üstünlük anlayışı içerisinde.

            Kahveye gidersiniz, neredeyse her masada oturan kişilerin ilgi alanlarına göre, masa sayısı ve kişi adedince sorunlara çözüm bulunur, ekonomi ve istihdam sorunları çözülür, döviz düşürülür, ihracat artırılır ve ülke güllük gülistanlık bir yaşam alanına dönüşür. Ama kimse niye orada boş vaktinde sadece üstelik de yıllardır düzenli olarak kâğıt oynadığını sorgulamaz, başka bir boş vakit değerlendirme ve daha faydalı bir uğraş edinme derdine düşmez.

            Apartman toplantısı yapılır, yurtdışı seyahatleri, büyük şehirlerde alışveriş tutkunları, en pahalı mobilya kullanıcıları, hali vakti yerinde esnaf veya bürokrat olan apartman sakinleri, toplantı boyunca mimar mühendis olur, en iyi yapıları yapar. Yüz binlerce liralık dairelerde oturan ve on binlerce hatta yüz binlerce liralık arabalara binen bu sakinler, iş kapıcının maaşına on TL yanlış okumadınız kişi başı rakamla 10 TL zam istenince veya kapıcının sigorta isteği gündeme gelince, en sıkı ekonomist olur, kapıcıya zam yapmaya ne gerek var, hatta hiç kapıcı tutmayalım, yandaki apartmanın kapıcısı üç apartmanı idare ediyormuş  gelsin bizim apartmana da baksın, hem maliyeti üçte birine düşer fikrinde bir anda uzlaşıverirler.      ( Tabii bunun dışında olan ve üzerine alınmayanları tenzih ederim.)

            Berbere gidersiniz, orası tam bir ortak fikir platformudur. Sizi traş etmeye başlamadan önce, berberiniz abi bu konuda ne düşünüyorsun diye bir soru sorar. Siz yorum yapmaya başladığınız anda, yan koltuk müşterisi, sıra bekleyenler dahil hemen konuya ortak oluverir ve emin olun bir anda onlarca farklı görüş ve ülkeyi kaostan çıkaracak strateji geliştirilir. Ha bak hakkını yemeyelim, bu konudaki en mantıklı ve makul çözüm önerileri ve görüşler berberden gelir,çünkü onlar bir insan tanıma ustasına dönüşmüşlerdir ve dinledikleri yüzlerce farklı görüşü, emin olun bir anda o kadar güzel harmanlayıverirler ki şaşırırsınız.

            Bir maça gidersiniz veya derbi maçı izlersiniz, onlarca, yüzlerce statta iseniz on binlerce teknik direktörü, hakemi, en iyi son vuruş ustasını, savunma oyuncusunu veya kaleciyi bir anda yanınızda buluverirsiniz. Ülke futbolu veya basketbolu her neyse ülke sporu bir anda kurtulur onların yaratıcı görüşleri sayesinde. Eğer seyirci görüşleri veya yetenekleri doğrultusunda takımı yönetemeyen teknik direktör, hakem, sporcu varsa, okulda öğretmenine, askerde komutanına, dairede amirine en önemlisi evde karısına tek kelime edemeyenler bir anda aslan olur, övgü ve sövgü karışımı bir koro ortaya çıkar, deşarj olunur ve relaks bir vaziyette evlerin yolu tutulur.

            Neyse bu konuları uzatmayım, bu yazıyı nerden yazdım. Son günlerde neredeyse herkesin elinde bir referandum sonuç ölçer cihazı var, gramla tartar gibi sonuçlar veriyor. Bunun en güzel örneği de, geçenlerde CHP Grup başkanvekili Özgür Özel’den geldi. Sayın başkanvekili, MHP seçmeninin % 80 i hayır düşüncesinde diye bir inciyi ortaya atıverdi. Ya elinde cihaz mı var? Her MHP li ile birebir mi görüştün? En büyük araştırma şirketleri bile 1100 ile 3500 civarında denek yani örneklemle anket sonuçları açıklıyor. Üstelik tüm ülke çapında değil, sadece 30-35 i geçmeyen ille sınırlı bir araştırma yapıyor. Onlar bile net sonuçlar açıklamaktan çekinirken, Sayın Özel yaklaşık 6-7 milyon MHP seçmeninin nabzını nasıl tuttu acaba merak ediyorum. Sayın Özel’i gerçekten o heyecanlı ve mantıklı yorumları ile severim ama bu konu biraz sanki boyunu aştı gibi. Sahi bi merakım da neden tüm Türkiye’nin MHP seçmeninin düşüncesi ile ilgili yorumları, baskıları. Ya herkes işine baksın, kim ne veriyorsa versin. Evet de hayır da demokrasinin vazgeçilmez ve kabul edilmesi zorunlu kavramları. Defalarca söyledim ve yazdım. Ne hayırcılar vatan haini, ne de evetçiler. İnsan düşünür, ölçer biçer kafasına ne uyarsa gider kararını verir. Bundan kime ne. Neden fikir değiştirtmek için sosyal medya dahil olağanüstü baskı kuruluyor insanların üzerinde. Zaten liderler sahaya indi, tartışmamalar, siyaset analizcileri, hukukçular var. Bunlar durmadan anlatıyor, herkes kafasına ve vicdanına uyan oyu verir ve 17 nisan sabahı olağan yaşantımıza devam ederiz.

            Bir diğer merakımı çeken konu da, hayırcı kesimin ısrarla savunduğu, ya bu ülkenin başına yarın bir manyak gelirse savı veya tezi. Aslında içlerindeki korkuyu biliyorumda onların seslendiremediği, bırakın buradan yazmayım. Ya siz bu milleti mal mı sanıyorsunuz, bilinçsiz mi görüyorsunuz? Neden gitsin önündeki bir çok değerli adaydan, manyak olanı seçsin. Yıllar önce bir seçim sonrasında Fransız bir gözlemcinin yazısını okumuştum. Adam, Türk Milleti öylesine bilinçli ve demokrasiyi içinse sindirmiş ki, susar ama sandıkta en net cevabı verir politikacılara demişti. Gerçekten öyle. 45 yıldır bildiğim seçimlerde birçoğunu gördüğüm ama anlaşılması açısından size sadece iki örnek vereyim. 1982 de baskı yoluyla darbe anayasasına % 92 evet oyu veren bu millet, sadece bir sene sonra tüm dayatma ve baskılara karşı Rahmetli Özal’ı tek başına iktidara getirdi. 28 şubat ve yapay hükümetlerden sonra, millete irtica diye yapılan baskının aksine 2002 yılında Ak Partiyi tek başına seçmedi mi? Boş verin siz milletin tercihi üzerindeki baskınızı? Su gibi millet de akar yolunu bulur merak etmeyin.

            Bir sözümde, her gün istediğine istediği gibi saldıran gazetecilere arka çıkıp basın özgürlüğü yok diyenlere. Bakın ABD Başkanı, dünyanın gözü önünde en prestijli kanlarla ve gazetecilere siz yalan yazıyor ve söylüyorsunuz diyor. Bir iki gazete veya gazeteciye akreditasyon uyguladı veya uçağına almadı diye bizim liderlere kıyamet kopartan gazetecilere inat, bir sürü medya organını ABD Başkanı basın toplantısından içeri bile sokmuyor özgürlükler ülkesinde. Bir gazeteciyi tutukladık diye feryat figan olan Almanya, yıllardır suç olan bir şekilde yasadışı olarak gazetecileri dinliyor. Daha öncede tüm dünyada siyasetçileri dinlediği ortaya çıkmıştı. Bizdeki terör örgütünün meclisteki temsilcilerinin dokunulmazlığı kaldırıldı diye kıyameti kopartan şeref noksanı insanlara en güzel cevap sanırım verilmiş oldu. Sadece söylemleri aşırı sağcı diye, bize özgürlük raporları dayatan şerefsiz Avrupa Parlamentosu, Fransa Cumhurbaşkanlığının en güçlü adayı ve Parti başkanı Le Pen isimli bayanın dokunulmazlığını kaldırıverdi. Sanırım içi haçlı hayranlığı ve özlemi ile yanıp tutuşan bizim entellere kapak oluvermiştir bu. Ha birde yolsuzluğu bize mahsus gibi anlatanlar da, aslında Fransa’nın en güçlü adayı olan ama karısına, iki çocuğuna, arkadaşına yılarca çalışmadan çalışmış gibi yaparak milyonlarca lira ödeyen Fillon da başka bir kapak örneği oluverir sanırım.

            Yeniden buluşabilmek ümidiyle….06.03.2017Bu yazı 2 yıl önce yazılmış

Yorum Yaz


Ülkümen PELİTLİ Diğer Yazıları

 


 
  Yazarlar    
Aydın PELİTLİ
Yazılarını incele
Naci KONYAR
Yazılarını incele
İsa ÇOLAKER
Yazılarını incele
Zekai GÖRGÜLÜ
Yazılarını incele
Ülkümen PELİTLİ
Yazılarını incele
Atilla KIRBAŞ
Yazılarını incele
  Sayfalar    
+ İletişim
+ Amasya Tanıtım

  Genel Haberler    
  Başkan Sarı Ankara’da yapılan TBB Meclis Topl..  
  Festival Kapsamında Halk Dansları Topluluklar..  
  Amasya Tamiminin Önemine Değindi..  
  Güney Koreli Turistlerden Ziyaret..  
  Resmi Açılış Töreni Yapıldı..  
  Proje Yarışması Tamam Sıra Kazma Vurulmasında..  
  Atatürk ve Bayrağa Saygı Kortej Yürüyüşü Gerç..  
  Yastığı Taş, Yatağı Kar ve Yağız Yer Bilen Se..  
  Su Pompaları Arızasına Köklü Çözüm Bulmalıyız..  
  Türk Yıldızları ve Solo Türk, Gösteri Uçuşu G..  
Tümünü Göster
  Önemli Linkler    
  Amasya Valiliği - ziyaret et  
  Amasya Belediyesi - ziyaret et  
  Aramızdan Ayrılanlar (Vefat) - ziyaret et  
  Amasya Üniversitesi - ziyaret et  
  Amasya Emniyet Müdürlüğü - ziyaret et  
  Amasya Kültür ve Turizm - ziyaret et  
  Amasya Devlet Hastanesi - ziyaret et  
  Amasya Portal - ziyaret et  
  Amasya Nöbetçi Eczaneler - ziyaret et  
  Amasya Kuyumcular - ziyaret et  
  Hava Durumu    

Amasya Hava Durumu
  Döviz Bilgileri    
 
  Yeşilırmak Gazetesi Reklam - İletişim - Kurumsal - Gizlilik İlkeleri
Yeşilırmak Gazetesi | Tüm Hakları Saklıdır © 2000-2013
İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz
Tel - Fax : 0358 218 13 85 / Email : yesilirmakgazetesi@hotmail.com
Sitemiz 25 Temmuz 2006'dan itibaren  Ziyaretci Sayacı kişi tarafından ziyaret etmiştir.